Nå varsler Jørgen Gilbrant og Steinar Suvatne PFU-klager mot flere medier, melder NRK.
Mandag 9. desember kl. 18:26PFU er medienes presseetiske klageorgan.
Først ut i klagebunken er VGs podkast «Mediebobler», som i en episode publisert 12. oktober diskuterer bokutgivelsen.
– Vi klager inn podkasten for en rekke uriktige påstander som vi aldri fikk anledning til å svare på på forhånd, sier medforfatter Jørgen Gilbrant til NRK.
– Suvatne og Gilbrant står selvsagt helt fritt til å klage VG inn for PFU, men vi er uenige at det er begått noe presseetisk overtramp her, sier politisk redaktør i VG Frøy Gudbrandsen.
Av respekt for PFU kommenterer de ikke detaljer i saker som skal behandles av utvalget, forteller hun.
Allerede tre dager før Gyldendal skulle lansere boken «Partiet – En innsideberetning om Arbeiderpartiets fall», måtte forlaget gå ut og si at de vil rette flere feil i boken.
Etter dette haglet kritikken mot boken, som er skrevet av Dagbladet-journalistene Jørgen Gilbrant og Steinar Suvatne.
Gyldendal har tidligere beklaget at de ikke møtte kritikken rundt «Partiet» med nok alvor. Forfatterne av boken har derimot ikke beklaget.
Publisert: 09.12.24 kl. 18:16Oppdatert: 09.12.24 kl. 18:26