Fredrikstad: Større utslipp av soyaolje – truer fuglereservat

2 weeks ago 17



21. november 2023 kl. 01:03

Politi og brannvesenet har fått melding om et større utslipp av soyaolje fra bedrift på Øra i Fredrikstad.

– Det skal formentlig være på mellom 40.000 og 50.000 liter olje. Oljen har gått ut i Glomma og truer et fuglereservat, sier operasjonsleder i Øst politidistrikt Melissa Krag.

– Brannvesenet har rekvirert flere pumpebiler som kommer til å starte pumping, og det er startet med å legge lenser i Glomma, sier Krag.

Hun forteller at politiet er på stedet med innsatsleder og en enhet som har startet etterforskningsarbeid. De koordinerer også tiltakene som skjer i samarbeid med brannvesenet, politi, Kystverket og Industrivernet på stedet. Kommunale ressurser vil selvfølgelig også få melding om dette, sier Krag.

Read Entire Article