Knuste Start sist. Nå møtes de igjen i cupen.
Oppsettet for 2. runde i NM er klart, og det er duket for et skikkelig sørlandsderby.
Vindbjart er satt opp til å møte Start på hjemmebane i Vennesla. De to lagene har ikke møtt hverandre i cupen siden Vindbjart slo ut de gule og svarte i 2015.
Da knuste Vindbjart Start hele 4-0 foran over 2000 tilskuere på Moseidmoen, etter scoringer av Øyvind Gausdal (2), Christian Follerås og Thomas Zernichow.
2. runde i cupen skulle opprinnelig blitt spilt 9. september, men på grunn av Kong Haralds gravferd utsettes runde, bortsett fra noen få unntak.
Etter planen skal de fleste kampene bli spilt 16. september, skriver NFF. Det inkluderer Vindbjart-Start.
Dette er kampene for sørlandslagene i cupen:
Vindbjart – Start
Jerv – Egersund
Arendal – Sandnes Ulf
Saken oppdateres.
Har du tips eller spørsmål om dette emnet? Vi vil gjerne høre fra deg!
Start-talent går på lån til Sogndal
Som Fædrelandsvennen meldte torsdag morgen går Lukas Gausdal (19) går på lån til Sogndal ut denne sesongen. Det bekrefter Start på sin hjemmeside.
– Både Lukas og vi i klubben er svært fornøyde med løsningen for ham. Vi mener oppholdet i Sogndal gir ham en verdifull mulighet til å ta nye steg i utviklingen, med gode rammer, mye spilletid og et sterkt fotballmiljø, sier sportssjef i IK Start, Fredrik Greve Monsen.
Gausdal har startet to kamper for Start i Eliteserien i år. Den siste var mot Bodø/Glimt borte 30.april. I tillegg var han på banen i 90 minutter da Start gjestet hjembyen Flekkefjord sist helg.
Gausdal kom til Start fra Flekkefjord sommeren 2023.
I 2025 fikk han sitt gjennombrudd i Start-drakt. Han spilte 27 kamper da Start rykket opp. Han fikk også sin debut på G18-landslaget.
Klubben han skal spille for har vært preget av mye bråk denne sesongen. Hovedtrener Luis Pimenta er foreløpig satt til side av egen klubb etter bekymringsmeldinger om dårlig oppførsel.
For øyeblikket er tidligere trener og Karadas-kompis Eirik Bakke inne og vikarierer. I Sogndal kommer Gausdal inn for å erstatte kristiansanderen Martin Høyland. Han brakk kragebeinet i en cupkamp mot Fjøra lørdag.
Sogndal er nummer 11 i 1.divisjon med 22 poeng.
Lokalt talent har signert for Start: – Har et stort potensial
Den 16 år gamle midtbanespilleren Tilde Lomeland Seim har signert for Start Kvinner.
Det skriver klubben på sin hjemmeside onsdag ettermiddag.
– Jeg er veldig glad for muligheten til å bli en del av IK Start Kvinner. Klubben har store ambisjoner, og jeg gleder meg til å enda bli kjent med både spillerne og trenerteamet. Nå ser jeg frem til å utvikle meg videre og bidra til laget, sier Søgne-jenta.
Den talentfulle midtbanespilleren har de siste årene spilt for Randesund i 3. divisjon. Nå tar hun steget opp til Start Kvinner, som i skrivende stund leder 1. divisjon.
Ifølge Start er hun med i kamptroppen som møter Kolbotn på bortebane kommende søndag.
– Tilde har hospitert med laget en stund og har vist seg som en spiller med et stort potensial og en innstilling som passer godt inn hos oss. Hun er lærevillig, jobber hardt og har flere spennende kvaliteter som vi ser frem til å videreutvikle. Vi er veldig glade for å få henne inn i troppen, sier Start-trener Isabella Hayes Sundby.
Tilde Lomeland Seim er lillesøster til Start-spiller Jonas Lomeland Seim (19 år). Han var utlånt til Pors i 2. divisjon denne vårsesongen, men er langtidsskadet etter at han pådro seg en korsbåndskade tidligere i sommer.
Gladnyhet for Start-spiller
Start Kvinner-spiller Mette Lorentzen skal bli mamma. Det skriver klubben på Facebook onsdag.
– Vi har en stor gladnyhet å kunne fortelle dere. Vår midtstopper bauta, Mette skal bli mamma. Vi gratulerer så mye, Mette Lorentzen, skriver klubben.
33-åringen fra Danmark har spilt i Start siden oppstarten i 2023.
Denne sesongen har midtstopperen har spilt fem kamper for de gule og svarte.
Tilbake etter ett år på sidelinja. Nå lånes han ut.
Terry Benjamin (22) returnerte nylig til fotballbanen etter å ha vært ute med en alvorlig kneskade i ett år.
Nå har Start bestemt seg for å låne ut den unge spissen.
Etter det Fædrelandsvennen får opplyst, blir Strømmen i 1. divisjon neste stoppested.
Strømmen ligger sist i 1. divisjon med 15 poeng, og har tre poeng opp til Moss på sikker plass med tolv serierunder igjen av sesongen.
Samme klubb lånte tidligere denne sesongen Deni Dashaev fra Start, men han returnerte tilbake til Kristiansand etter å ha levert godt for Strømmen i vårsesongen.
Klar for Start
Fædrelandsvennen avslørte fredag at serberen Nikola Jojic (22) var nær ved å bli ny Start-spiller.
Senere samme dag var han på plass og gjorde noen individuelle øvelser på feltet i påvente av at de siste detaljene skulle falle på plass.
Nå er alt klart. Lørdag morgen bekrefter Start at den offensive midtbanespilleren har skrevet under på en kontrakt med klubben ut 2028.
– Jeg gleder meg til å spille foran supporterne våre. Det er helt fantastisk her, sier midtbanespilleren til Starts egen hjemmeside.
Han kommer gratis etter at kontrakten med Stoke ble terminert tidligere i sommer. Karrieren i England endte med kun én tellende kamp i Championship, og tre utlån til Serbia, Kroatia og Slovenia.
Forrige sesong var han lånt ut til NK Radomlje i Slovenia, hvor han noterte seg for åtte mål og to målgivende.
Jojic blir ikke med mot Flekkefjord i cupen på lørdag, men kan få sin Start-debut neste helg mot KFUM Oslo på hjemmebane.
Historisk cupmøte i Flekkefjord
Når Flekkefjord og Start møtes i første runde av NM lørdag, er det et oppgjør mellom to av de historisk største fotballklubbene i Agder. Flekkefjord var landsdelens ledende klubb i rundt 30 år fra midten av 1920-tallet, før Start etter hvert overtok hegemoniet.
Klubbene har møttes 36 ganger i Flekkefjord. Start står med 20 seirer, fire uavgjorte og 12 tap, med 80–58 i målforskjell. Den største Start-seieren kom med 8–2 i 1923, mens det største tapet var 1–7 i 1931.
Det første offisielle oppgjøret mellom klubbene ble spilt 29. mai 1921 på Øvre Voll i Flekkefjord. Start vant seriekampen 7-2 etter mål av Trygve Hamre (4) og Kristian Hultin (3).
Siste gang FFK vant på hjemmebane mot kristiansanderne var i seriekampen høsten 1953. Hjemmelaget vant 2-1. Tidligere denne sesongen hadde Flekkefjord vunnet 4-1 i første runde i NM. Siden har sørlendingene fra Kristiansand vunnet elleve og spilt en uavgjort på Uenes stadion.
Flekkefjord har vunnet mot Kvinesdal (6-0), Søgne (4-0) og Mandalskameratene (1-0) i kvalifiseringsrundene. FFK var siste gang i cupens første runde i 2012. Da tapte de rødhvite 1-4 hjemme mot Viking.
Start har blitt slått ut av Eik Tønsberg, Pors, Mandalskameratene og Gjøvik/Lyn i de siste fire NM-turneringene.
Start-spiller solgt til dansk klubb
Onsdag skrev Fædrelandsvennen at den estiske landslagsspilleren Markus Soomets (26) var på vei bort fra Start.
Torsdag bekrefter klubben at han er solgt.
– IK Start og den danske klubben Kolding IF har kommet til enighet om en overgang for Markus Soomets, melder klubben på sin hjemmeside.
Estlenderen kom til Start i 2025, og har spilt 28 kamper for klubben.
For ett år siden, i august 2025, ble han kåret til månedens spiller i 1. divisjon.
Klar for Start-rival
Fredag bekrefter Sarpsborg 08 på sin hjemmeside at Pryts Larsen er klar for klubben.
Han har signert på en låneavtale ut sesongen. Og ettersom målvaktens kontrakt med Start utløper ved årsslutt, er han ferdig i Start.
28-åringen noterte seg for 57 kamper i Start-trøyen etter overgangen fra Silkeborg i 2024.
Siden har han vært Starts førstekeeper, inntil de gule og svarte nylig hentet Filip Manojlovic på lån. Serberen er Starts nye førstekeeper og fikk sjansen mellom stengene mot Fredrikstad sist helg.
Blir Sarpsborg 08-spiller
Den danske målvakten mistet nylig plassen på laget etter at Start hentet inn Filip Manojlovic (30) på et lån ut sesongen fra Djurgården.
Pryts Larsen hadde et halvt år igjen av kontrakten med Start, men nå får Fædrelandsvennen opplyst at klubben er enig med Sarpsborg 08 om en avtale som gjør at dansken forlater klubben umiddelbart.
Han skal på medisinsk test hos Sarpsborg 08 på fredag. Dersom de siste detaljene faller på plass, er han dermed ferdig som Start-spiller og fortsetter karrieren i Østfold.
28-åringen noterte seg for 57 kamper i Start-trøyen etter overgangen fra Silkeborg i 2024.
BT: Brann interessert i Start-profil
BT skriver torsdag ettermiddag at Tom Strannegård (24) er en ønsket mann i Bergen og Brann.
Avisen skriver videre at det har vært dialog mellom klubben og spillerens representanter. Ettersom Strannegård kun har et halvt år igjen av kontrakten med Start, står han fritt til å prate med andre klubber om en avtale fra 1. januar neste år.
Fædrelandsvennen vet at Start har hatt et sterkt ønske om å forlenge Strannegårds kontrakt, uten hell.
Per nå tyder det meste på at han kommer til å forlate Start gratis når kontrakten går ut, men Brann er ikke det eneste alternativet.
Slik Fædrelandsvennen forstår det, er det også interesse for hans signatur fra andre klubber, både i inn- og utland. Han var blant annet nær en overgang til Elfsborg før sesongen, men en avtale strandet da partene ikke klarte å bli enige om en overgangssum.
Start la inn bud på spiss. Nå er han på vei til konkurrent.
Fædrelandsvennen skrev i forrige uke at Julian Gonstad (20) var en av flere alternativer Start vurderte som forsterkning på spissplass.
Forrige torsdag kom også et bud fra Start, men det ble blankt avslått.
Nå er HamKam-spissen i stedet på vei til Starts konkurrent i bunnstriden, KFUM Oslo.
Det bekrefter sportssjef i KFUM Oslo, Daniel Fredheim Holm, overfor TV 2 onsdag morgen.
– Vi ser på mulighetene for å få til noe med HamKam, sier han.
TV 2 skriver videre at Gonstad skal på medisinsk test onsdag. KFUM Oslo betaler rundt fem millioner kroner for å signere spissen.
Dermed må Start lete videre etter sin nye spiss. Klubben har fra før av hentet inn Santino Samuyiwa (20), men Fædrelandsvennen vet at Start er på jakt etter enda en spiss før overgangsvinduet stenger.
Forlenger med Start
Etter det Fædrelandsvennen får opplyst, er Storm Strand-Kolbjørnsen (22) enig med Start om en forlengelse av kontrakten.
Målvakten har de siste ukene vært skadet, men er ventet å være tilbake i spill igjen i løpet av kort tid. Han hadde bare et halvt år igjen av kontrakten med sørlandsklubben, men er altså nå enig med Start om å fortsette karrieren i Kristiansand.
Samtidig er en annen Start-keeper på vei vekk. Slik Fædrelandsvennen skrev i forrige uke, blir Jasper Silva Torkildsen (22) ny Fredrikstad-spiller. Han skal etter planen på medisinsk test hos Fredrikstad denne uka. Det er fortsatt uvisst om han blir klar for laget fra Plankebyen fra og med 1. januar når kontrakten går ut eller i sommer. Slik Fædrelandsvennen forstår det, jobber Fredrikstad imidlertid med å sikre seg ham allerede nå i sommer.
Forrige uke bekreftet Start også signeringen av Filip Manojlovic (30) på et lån ut sesongen fra Djurgården. Dersom Torkildsen forsvinner i løpet av kort tid, står Start igjen med Manojlovic, Strand-Kolbjørnsen og Jacob Pryts Larsen (27) som alternativer på keeperplass. Sistnevnte går trolig en usikker framtid i klubben etter å ha mistet plassen mellom stengene til fordel for Manojlovic, i tillegg til at han kun har et halvt år igjen av kontrakten.
Nå er sørafrikanerne på plass. Skal trene med Start i to uker.
– Jeg tok dem imot på Kjevik i går. Det er en herlig gjeng som vi gleder oss til å bli bedre kjent med den neste tiden, sier Fredrik Greve Monsen, sportssjef i Start.
Han prater om Luke Hendricks (18), Adam-Lee Tshibasu (18), Hayden Booysen (17), Bombibethu Neo Mangcaka (17), Rhys Spencer Ferguson (16) og Diego Dreyden (15) som de neste to ukene skal trene med Starts G17- og G19-lag.
De er alle fra Sør-Afrika og tilhører Ubuntu Football Academy, som Start inngikk en samarbeidsavtale med i juli. Planen er at akademiet hvert år skal sende seks spillere til Kristiansand for å trene med Start.
Om noen av disse viser seg ekstra godt fram, vil de få muligheten til å trene med a-laget, har Greve Monsen tidligere opplyst.
Hendricks er den mest profilerte av spillerne som skal trene med Start den neste tiden. Midtstopperen har flere aldersbestemte landskamper for Sør-Afrika og deltok i U17-VM så sent som i november i fjor.
Fjerde svakeste sesong i eliteserien
Etter lørdagens hjemmetap mot Fredrikstad, står Start med 10 poeng etter 17 serierunder.
Årets sesong er Starts 40. på øverste nivå og kun tre ganger tidligere har de gulsvarte stått med 10 eller færre poeng etter 17 kamper: 2000, 2002 og 2016.
Mål og poeng etter 17 kamper
2026: 17 2 4 11 16 - 38 10
2000: 17 2 4 11 23 - 46 10
2002: 17 2 4 11 16 - 41 10
2016: 17 0 7 10 14 - 37 7
I 1959/60 som var Starts første sesong på øverste nivå, tok klubben bare 6 poeng, men da ble det bare spilt 14 serierunder.
Alle sesonger de gulsvarte har stått med 14 eller færre poeng, har endt med nedrykk.
Det er kun to sesonger som Start har scoret færre mål etter 17 seriekamper. Årets lag står med 16 scoringer. Bare 2018- og 2016-lagene var mindre målfarlige, med henholdsvis 15 og 14 mål.
I motsatt ende av banen er det fire sesonger med svakere forsvarsspill. 38 baklengsmål i år overgås av 1985 (40), 2002 (41), 1996 (44) og 200 (46).
Start har pratet med flere av bråkmakerne
Etter supporterbråket i forkant av Viking-kampen lørdag, har Start vært i samtale med flere av de involverte Start-supporterne.
– Vi har ikke konkludert ennå, men har vært i møte med dem, og vært tydelig på at dette er uakseptabel oppførsel og at det vil bli sanksjoner, sier Vibeke Johannesen, daglig leder i Start.
Hun uttalte tidligere i uka at de involverte risikerte utestengelse, men det er nå klart at ingen blir utestengt til lørdagens hjemmekamp mot Fredrikstad.
– Vi har ikke klart å konkludere ennå, da vi ikke har all nødvendig informasjon. Det er utrolig viktig at vi gjør dette arbeidet riktig, og vi er opptatt av å finne gode langsiktige løsninger, sier Johannesen.
– Det er ikke sikkert supportere blir utestengt senere heller?
– Det er for tidlig å konkludere, da vi ikke har alle svarene enda. Men det vil bli sanksjoner, uten at vi vil gå i detalj på hva det vil være.
– Men hvilke sanksjonsmuligheter har dere utover å utestenge?
– Jeg har ikke lyst til å gå inn på det nå. Dette er et arbeid vi står midt oppi. Det er utrolig viktig for oss å ha et godt supportermiljø som er trygt for alle. Vi har blitt enig med de involverte om å ha mer dialog rundt dette. De har vist forståelse for at vi ikke kan akseptere slike hendelser, og at det får konsekvenser, sier Vibeke Johannesen.
Nå har Start lagt inn bud på spissen
Fædrelandsvennen kunne torsdag kveld avsløre at HamKam-spissen Julian Gonstad (20) stod på blokka til Start, og at klubben planla et fremstøt innen kort tid.
Senere på kvelden skrev TV 2 at Start har lagt inn bud på spissen.
Det stemmer med Fædrelandsvennens opplysninger.
Slik Fædrelandsvennen forstår det, skal det imidlertid være et stykke mellom budet Start har lagt inn og beløpet HamKam krever for å selge.
Det er imidlertid ventet nye fremstøt fra Start innen kort tid, dersom det første budet blir avslått.
Etter det Fædrelandsvennen forstår, krever HamKam rundt fem millioner kroner for å selge 20-åringen.
KFUM Oslo er den andre klubben som «pusher» for å komme til enighet med HamKam om en overgang.
Start på spissjakt: Han står på blokka
Etter det Fædrelandsvennen får opplyst, er Julian Gonstad (20) en av flere alternativer Start vurderer som forsterkning på spissplassen.
Slik Fædrelandsvennen forstår det, har Start foreløpig ikke lagt inn et bud på spissen. Det er imidlertid ventet et fremstøt fra klubben innen kort tid, ettersom det også er interesse for 20-åringen fra andre klubber i norsk fotball.
Den unge spissen har vært på banen i syv kamper for HamKam i Eliteserien denne sesongen, uten noen nettkjenninger. Han har imidlertid i flere år blitt regnet som et stort talent, og har spilt 41 aldersbestemte landskamper med det norske flagget på brystet.
HamKam skal være positive til å forhandle fram en overgang nå i sommer, men mye avhenger av prisen de krever for den unge spissen. Fædrelandsvennen er ikke kjent med den konkrete summen de er ute etter for å la spissen gå.
Start har tidligere i sommer signert spissen Santino Samyuiwa (20) fra Real Sociedad, men slik Fædrelandsvennen har omtalt tidligere er klubben på jakt etter en spiss til før vinduet stenger i starten av september.
Daland ferdig i Cardiff. På vei til Start-rival.
Kristiansanderen Jesper Daland (26) er på vei til Viking. Det skriver Stavanger Aftenblad tirsdag. Det skal dreie seg om et lån ut sesongen med opsjon på kjøp.
Daland spilte samtlige 30 kamper for Start i Eliteserien i 2020, før han tok steget videre til den belgiske klubben Cercle Brugge.
Etter flere gode sesonger i Belgia, ble han signert av Cardiff sommeren 2024. Der har ikke ting gått helt etter planen for den tidligere Vigør-spilleren. Lite spilletid ble fulgt opp med et utlån til Tyskland og Fortuna Düsseldorf forrige sesong.
Han returnerte tidligere i sommer til Cardiff, men planen har hele veien vært å finne en ny klubb. Fædrelandsvennen er kjent med at Molde også har undersøkt mulighetene for å hente ham, men nå blir altså Viking neste stoppested.
Daland er allerede på vei til Stavanger og blir presentert som ny Viking-spiller denne uka.
Borte fra treninger etter dødsfall
Start-trener Azar Karadas har ikke vært til stede på treningsfeltet de siste dagene.
Klubben opplyser at årsaken er dødsfall i nær familie.
– Han mistet et nært familiemedlem uventet denne uken. Det var helsemessige årsaker til dødsfallet og han har vært sammen med sine nærmeste, sier Vibeke Johannesen, daglig leder i Start.
Karadas sitt trenerteam har ledet øktene denne uka mens han har vært vekke. Karadas skal etter planen lede laget mot Viking på lørdag.






English (US)