«Den beste løsningen nå», sier regjeringen, som mener smuglerballonger fra Belarus truer sikkerheten.
Smuglerballonger har flere ganger skapt problemer for flyplassen i Litauens hovedstad Vilnius.
Ballongene kommer inn i litausk luftrom fra Belarus, og har tidligere blitt brukt til å smugle sigaretter inn i Litauen. Vilnius ligger omtrent 40 kilometer fra grensen til Belarus.
Hittil i år er det meldt om over 500 tilfeller av smuglerballonger. I fjor ble det registrert nesten 1000 ballonger.
– Innføringen av unntakstilstand i hele landet vil ikke forårsake ulemper for offentligheten, ettersom tiltaktene som iverksettes vil våre målrettede og utelukkende fokusere på gjerningspersonene av ulovlige aktiviteter, sier Litauens innenriksdepartement i en uttalelse, ifølge rikskringkasteren LRT.
Unntakstilstanden ble varslet i forrige uke. Ifølge statsminister Inga Ruginiene er dette «den beste løsningen akkurat nå».
Litauens regjering forklarer at ballongene utgjør en trussel mot litauisk sivil luftfart og forstyrrer driften av Vilnius lufthavn.
Videre fører ballongene til betydelige økonomiske tap og et skadet omdømme, ifølge innenriksdepartementet.
Vil skyte ned
Litauens statsminister Inga Ruginiene har tidligere sagt at landet skal begynne å skyte ned ballongene som går inni deres luftrom.
Ifølge LRT vil unntakstilstanden blant annet gjøre det mulig å innhente støtte fra militære enheter, for å få bukt med ballong-problemet.
EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen har tidligere omtalt ballongene som en hybrid trussel.
– Dette er provokasjon. Vi kaller det vet sitt rette navn: En hybrid trussel. Vi vil ikke tolerere det, skrev hun i en uttalelse på X i slutten av oktober.
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

49 minutes ago
2












English (US)