Politiet ber sjåfør melde seg etter uhell

3 hours ago 2



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 2. desember 2025 kl. 10:43

    Bodø/Glimt tok sølv – men havner langt bak på tilskuertoppen

    Glimt sikret seg sølvmedaljen i Eliteserien, men på tribunen er det fortsatt et stykke opp til de største publikumsfavorittene.

    Lørdag ble årets eliteserie rundet av med gulljubel i Stavanger, mens Bodø/Glimt og Tromsø innkasserte sølv og bronse.

    Men tilskuertoppen harmonerer imidlertid ikke med den sportslige sluttabellen.

    NTBs tilskuerstatistikk viser at Brann hadde størst oppslutning rundt sine kamper denne sesongen med et imponerende snitt på 16.086 på de 15 kampene på eget gress.

    Bodø/Glimt som har vært blant landets beste lag i flere sesonger havnet på en sjetteplass med et snitt på 6843 tilskuere.

    Glimt-supportere på Aspmyra

    Foto: Sondre Skjelvik
  • 2. desember 2025 kl. 09:58

    Politiet ber sjåfør melde seg etter uhell

    Politiet ønsker kontakt med en sjåfør etter et sammenstøt mellom to kjøretøy i krysset ved John Bottolfsens gate på Stokmarknes i Hadsel.

    En av sjåførende hadde forlatt stedet da politiet kom til stedet.

    En av sjåførene forlot stedet før politiet kom. Det er ikke meldt om personskader, og politiet gjør nå undersøkelser.

    Stokmarknes

  • 2. desember 2025 kl. 09:53

    Andøya flystasjon slår alarm: – Verre enn vi trodde

    Andøya flystasjon slår alarm om kritisk vedlikehold. Rullebanen er så dårlig at jagerfly ikke kan lande.

    Det skriver Forsvarets forum.

    NRK har tidligere skrevet om at flyplassen har vært stengt for all militær aktivitet på grunn av løse betongdeler. Nå viser det seg at basen er i langt dårligere stand enn antatt.

    – Rullebanen var verre enn vi trodde, sier stasjonssjef ved Andøya Øystein Dahlberg.

    I tillegg er det en lang liste med utfordringer: dårlige sanitetsfasiliteter, manglende skytebane og slitt velferdsbygg.

    Manglende vedlikehold har ført til at Andøya ikke kan brukes under Nato-øvelsen Cold Response.

    – Vi sitter med en flyplass nå som ikke kan ta ned fly. Og det er veldig kjipt, for vi får forespørsler ukentlig, sier midlertidig sjefsersjant ved stasjonen og Andøya-veteran Morten Sørlundsengen til Forsvarets forum.

  • 2. desember 2025 kl. 09:06

    Vegvesenet kontrollerte vinterutrustning: – Feilmonterte dekk og tekniske mangler på lys

    Statens vegvesen kontrollerte mandag 83 kjøretøy i Skillvika og Brønnøysund sentrum, med fokus på vinterutrustning for lette kjøretøy.

    Åtte biler hadde feilmonterte dekk med feil rotasjonsretning.

    – Dette er noe alle burde passe på å kontrollere selv da dette har stor innvirkning på friksjon på vått føre, skriver Vegvesenet i en pressemelding.

    Utover dette ble det skrevet en del tekniske mangler på lys, og det ble gitt et skriftlig pålegg om å skifte ut førerkort. Det ble ikke delt ut avskiltingsbegjæringer, noe Vegvesenet sier seg fornøyd med.

    Kontrollen resulterte i ett bruksforbud, samt elleve kjøretøy med skriftlige mangler.

    Kontrollør hos Statens vegvesen sjekker diesel på lastebil

    Foto: Statens vegvesen
  • 2. desember 2025 kl. 08:51

    Høyre i Nordland støtter Frps forslag om styrket hjertebehandling

    Høyre i Nordland stiller seg bak Fremskrittspartiets forslag om for å bedre hjertebehandlingen i Nord-Norge og Midt-Norge.

    – De faglige synspunktene i denne saken spriker, men det finnes ingen holdepunkter for at man ikke kan ha et døgnåpent PCI-tilbud i Bodø, heter det i innspillet fra Høyre i Nordland.

    Alle ordførere, fylkesledere og stortingsrepresentant Bård Ludvig Thorheim fra Høyre står bak støtten til Frps forslag.

    Forslaget innebærer å etablere et døgnkontinuerlig PCI-tilbud ved Nordlandssykehuset i Bodø. Frp ber også regjeringen etablere PCI-tilbud i Ålesund.

    PCI er en livreddende behandling ved tette blodårer til hjertet. I dag er tilbudet i Bodø kun tilgjengelig på dagtid, mens pasienter etter stengetid må sendes til Tromsø.

    Saken skal behandles i Stortinget 5. februar.

    en mann med en hånd på ansiktet

    Foto: Annika Byrde / NTB
  • 2. desember 2025 kl. 08:33

    Løsning på ansettelsesglipp: Oppretter frisklivsstilling i Steigen

    Steigen kommune skulle opprinnelig ansette én fysioterapeut, men en feil under ansettelsesprosessen gjorde at de endte opp med å ansette to.

    – Det ble i utgangspunktet gjort en feil i rangering av de to kandidatene i ansettelsesprosessen. Feilen ville bety en forbigåelse av den ene søkeren, forklarer HR-leder Dag Robertsen i Steigen kommune til Avisa Nordland.

    Kommunen valgte derfor å beholde begge. Den ene ble ansatt som kommunal fysioterapeut, mens for den andre ble det opprettet en ny stilling som prosjektleder for friskliv og folkehelse.

    – I tillegg til ordinær fysioterapitjeneste har kommunen et behov i det forebyggende helsearbeidet for å styrke hjemmebasert omsorg, samt arbeidet innenfor friskliv- og folkehelsearbeidet i Steigen. Ansettelsen av begge fysioterapeutene har derfor vært en positiv sak og en god løsning for kommunen, sier Robertsen.

    Én av kandidatene takket senere nei, og kommunen har nå utlyst en 100 prosent prosjektstilling innen friskliv og folkehelse.

    Luftfoto av Leinesfjord i Steigen

    Foto: Odd Arne Olderbakk / NRK
  • 2. desember 2025 kl. 08:01

    Sammenstøt mellom personbil og lastebil

    Politiet melder om at det på Vikeide i Sortland har vært et sammenstøt mellom en personbil og en lastebil.

    – Nødetater er kommet frem til stedet. Fremstår ikke som noen alvorlig ulykke, opplyser Stig Østbø i Nordland politidistrikt.

  • 2. desember 2025 kl. 07:43

    Drakk øl mens han kjørte over Bjørnfjell

    En 39 år gammel svensk mann er dømt til 26 dagers ubetinget fengsel i Midtre Hålogaland tingrett etter en hendelse på E10 over Bjørnfjell i Narvik i oktober 2024.

    Mannen drakk øl bak rattet og hadde en promille på 1,64 da han mistet kontrollen og varebilen han kjørte endte på taket, skriver Fremover.

    I retten erkjente han straffskyld. Retten mener også at han ikke var tilstrekkelig oppmerksom og heller ikke tilpasset farten til de glatte forholdene.

    I tillegg må han betale en bot på 43.500 kroner, mister førerretten i Norge i to år og to måneder, og skal dekke saksomkostninger på 4.000 kroner.

    harstad politistasjon. Harstad politihus. Politiet. Politistasjon. Midtre Hålogaland tingrett.

    Foto: Henrik Einangshaug / NRK
  • 2. desember 2025 kl. 06:55

    Motorsyklist godtok ikke forelegg – må møte i retten

    En kvinne i 50-årene fra Rana må i desember møte i Helgeland tingrett etter en ulykke som fant sted på E6 i Saltdal i august.

    Kvinnen kjørte motorsykkel, og da kjøretøyet foran bremset opp, klarte ikke hun å redusere farten tidsnok. Det førte til at motorsykkelen veltet på den våte asfalten og kolliderte med motorsykkelen som kjørte foran.

    Påtalemyndigheten mente at kvinnen ikke var aktsom nok, og at det kunne bevises utover enhver rimelig tvil. Derfor mente de at saken burde avgjøres med et forelegg, skriver Avisa Nordland.

    Kvinnen ble ilagt et forelegg på 12.000 kroner og mistet førerretten i fire måneder. Hun vedtok ikke forelegget, og må derfor møte i tingretten der boten nå er økt til 14.500 kroner.

    Fasade Helgeland Tingrett i Brønnøysund.

    Foto: Synnøve Sundby Fallmyr
  • 2. desember 2025 kl. 06:11

    Stanset etter mistanke om ruspåvirket kjøring

    Politiet stanset i natt en sjåfør på Stokmarknes etter at det ble observert vinglete og farlig kjøring.

    – Sjåføren mistenktes for å være beruset, og blir fremstilt for blodprøvetaking, opplyser Thomas Jarnæs Coe i Nordland politidistrikt.

    Sjåførens førerkort ble beslaglagt og politiet oppretter sak på forholdet.

  • 2. desember 2025 kl. 06:07

    Politiet stanset bil med bruksforbud

    En sjåfør ble like før midnatt stanset av politiet på E6 ved Vollan i Vefsn grunnet bruksforbud på kjøretøyet. Bilen ble avregistrert og politiet oppretter anmeldelse på forholdet.

  • 1. desember 2025 kl. 23:11

    Tre personer involvert i trafikkulykke på Leknes

    Nødetatene rykker ut til en trafikkulykke på Leknes i Vestvågøy. Tre personer er involvert, opplyser politiet.

    – Ulykken fremstår ikke som alvorlig. Alle tre er ute av kjøretøyet, melder operasjonsleder Thomas Jarnæs Coe.

  • 1. desember 2025 kl. 21:53

    Vil spare 7 mill. på tannklinikk-kutt: – En fryktelig dårlig idé

    Under fylkestinget i Mo i Rana mandag la fylkesrådet frem forslaget om å legge ned flere tannklinikker i Nordland.

    Det er tannklinikkene i Ballangen, Bindal, Bogen, Drag, Inndyr, Konsvikosen og Tjongsfjord som står i fare for å bli lagt ned.

    Fylkesrådet håper å spare 7 millioner kroner på forslaget.

    – Det er en fryktelig dårlig idé. Vi har nesten 900 som ivaretas av klinikken i Ballangen, som blir nødt å pendle to timer ekstra for å komme seg til tannlegen, sier nestleder i Narvik Senterparti, Anders Nymo.

    Forslaget får heller ikke støtte fra ordførerne i Lurøy, Rødøy eller Bindal.

    – Du flytter ansvaret over på brukerne, kommunene og ledsagerne, samtidig som tidsbruken blir voldsomt stort i noen tilfeller, sier Lurøy-ordfører Håkon Lund (H).

    Fylkesråd for utbygging og eiendom, Lise Henriette Rånes (H), mener på sin side at det med gjøres noe med de «urovekkende lange» ventelistene ved tannhelstetjenesten i Nordland.

    – Det er en alvorlig konsekvens som går ut over alle innbyggerne våre. Vi er nødt til å omstille den offentlige tannhelsetjenesten til å klare å levere gode og trygge tjenester, sier Rånes.

    tannklinikk

    Foto: Frida Elise Brembo / NRK
  • 1. desember 2025 kl. 21:15

    Reverserer sykepleiekutt i distriktene

    I forslaget til statsbudsjettet i oktober ville Kunnskapsdepartementet flytte 155 studieplasser til sykepleierstudiene i Oslo.

    100 av disse kunne bli tatt fra UiT i Tromsø og Nord universitet i Bodø.

    Men i budsjettforliket i Stortinget mellom Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt reverseres kuttet i studieplasser i sykepleie ved Høgskolen i Molde, UiT Norges arktiske universitet og Nord universitet.

    Det skriver Khrono.

    De tre partiene er blitt enige om å tilbakeføre 20 millioner, som disse tre til sammen fikk i kutt i Arbeiderpartiets forslag til statsbudsjett for 2026.

    Nord universitet

    Foto: Elise Angermo Fossland
  • 1. desember 2025 kl. 21:12

    Narvik gikk på stortap mot Vålerenga

    Narvik hockey fikk bank av storlaget Vålerenga i Jordal Amfi mandag kveld. Etter tre perioder var resulatetet 8-0 til hjemmelaget fra Oslo øst.

    Det ble 5-0 allerede i første periode takket være scoringer av Stian Kaltrud Nystuen, Pontus Finstad (2), Blake McLaughlin og Mathis Olimb.

    Narvik hadde lite å stille opp med og endte på 14 skudd totalt i kampen.

    Elias Stenman, som ble leid inn fra Grüner rett før kampen, økte til 6-0 med sitt første VIF-mål tidlig i tredje periode. Oskar Matushkin la på til 7-0, mens Olimb også rakk å bli tomålsscorer før kampen var over.

    Narvik er fortsatt på femteplass med 31 poeng i EHL etter mandagens kamp. Det er hele ti poeng opp til Stavanger Oilers på fjerdeplass. Vålerenga holder stand som nummer to.

    (NTB/NRK)

    En gruppe mennesker som spiller hockey

    Foto: Frida Elise Brembo / NRK
  • 1. desember 2025 kl. 21:06

    Rana kommune kåret til årets miljøkommune i Nordland

    Ungdommens fylkesråd har kåret Rana til årets miljøkommune i Nordland.

    I en pressemelding fra Nordland fylkeskommune skriver de at prisen deles ut til en kommune som har utmerket seg med modige klimatiltak og reelle utslippskutt.

    – I dag løfter vi frem en kommune som har gjort en imponerende innsats for klima og miljø – ikke bare gjennom planer og strategier, men gjennom mennesker, samarbeid, ekte engasjement og ikke minst: gjennom ungdom, sa Elle Frivåg i Ungdommens fylkesråd.

    – Rana kommune viser at klimaarbeid fungerer best når det skjer i fellesskap. Når ungdom, skoler og lokalsamfunnet drar i samme retning, skaper det varige endringer, sier Arne Ivar Mikalsen (V), fylkesråd for samfunn, kultur og miljø.

    Prisen består av 100 000 kroner til mye klimatiltak, og er et spleiselag mellom ungdommens fylkesråd og fylkesråden for samfunn, kultur, og miljø Arne Ivar Mikalsen.

    Oversiktsbilde av bygningar i sentrum av Rana kommune

    Foto: NRK
  • 1. desember 2025 kl. 20:31

    Patrick Berg kåret til årets spiller i Eliteserien

    Bodø/Glimts midtbanestjerne Patrick Berg (28) er kåret til årets spiller i Eliteserien av TV 2 og Norsk Toppfotball.

    Det kommer fram i en kavalkade kalt «Sesongens beste» som TV 2 publiserte mandag kveld.

    Det skjer dagen etter at Berg og Bodø/Glimt tok sølvmedaljen i Eliteserien bak Viking.

    Bodøværingen vant prisen foran flere Viking-stjerner som Zlatko Tripic, Joe Bell, og Henrik Falchener. Lagkamerat Odin Bjørtuft var også nominert.

    Begrunnelsen ble lest opp av far og tidligere Glimt-helt Ørjan Berg.

    (NTB/NRK)

  • 1. desember 2025 kl. 19:54

    En person omkom etter togpåkjørsel i Bodø

    En person ble påkjørt av et tog og omkom i Bodø mandag ettermiddag.

    Operasjonsleder Kai Eriksen omtaler påkjørselen som en tragisk hendelse.

    Nødetatene har jobbet på stedet i løpet av ettermiddagen, men er ferdige mandag kveld.

    De pårørende er varslet, opplyser politiet.

    Rønvika, Bodø, togpåkjørsel

    Foto: Ine-Sofie Bruhaug / NRK
  • 1. desember 2025 kl. 18:47

    Magnar Skreslett får årets kulturpris

    Hvert år deler Nordland fylkeskommune ut en kulturpris. Kulturprisen for 2025 får hemnesværingen Magnar Skreslett.

    Magnar Skreslett var med å stifte Hemnes Jazzforum i 1993, og har siden vært en kontinuerlig motor bak hundrevis av konserter og mer en 30 Hemnesjazz-festivaler.

    I en pressemelding beskriver fylkeskommunen Skreslett for en bauta i kulturlivet på Helgeland og en uvurderlig drivkraft for musikk- og kulturformidling i hele fylket.

    – Vi står i en stor takknemlighetsgjeld til Magnar. Hans innsats har styrket kulturlivet i Hemnes og skapt ringvirkninger i hele Nordland. Det er en stor glede å tildele ham årets kulturpris, sa fylkesråd for samfunn, kultur og miljø, Arne Ivar Mikalsen (V) da han delte ut prisen.

    Skreslett beskrives i nominasjonen som beskjeden, inkluderende og utrettelig. Resultatene av arbeidet hans har vært både synlige og svært hørbare i over 30 år.

    Vinneren mottar 50 000 kroner, samt et originalt kunstverk.

    Magnar Skreslett får årets kulturpris

    Foto: Frank Nygård / NRK
  • 1. desember 2025 kl. 17:49

    Tirsdag starter med snøfokk: – Veier kan bli stengt

    Fra natt til tirsdag til tirsdag ettermiddag ventes kraftig snøfokk i fjellet på Indre strøk på Helgeland med Saltfjellet i forbindelse med snøvær og østlig kuling. Åpne områder i lavlandet kan også være utsatt.

    Snøfokk gir stedvis redusert sikt og snø som pakker seg i veibanen. Veier kan bli stengt og kolonnekjøring kan bli innført på kort varsel.

    – Bruk riktige dekk og kjør etter forholdene. Beregn ekstra tid til transport og kjøring. Følg råd og sjekk status fra transportaktører, lyder oppfordringen fra Yr.

    Farevarsel for snøfokk på Helgeland

    Foto: YR

Spilles av

Kontraster før gullkampen

Neste

Read Entire Article