– Vi har hatt litt lav musikk på i kirkerommet. Mange har bare sittet og sett på lysene og holdt rundt hverandre, sier sokneprest Marita Elvemo Sivertsen i Konnerud Menighet.
Kirken var åpen mellom 18 og 21, for alle som ville minnes Hennie Hayden-Rasmussen.
Og noen trengte mer tid enn det. De siste forlot kirkerommet like etter klokken 22.
– Det har vært flest ungdommer. Noen voksne og mange jevngamle med Henny, sier soknepresten.
For å respektere ønsket fra familien om at de som stod Hennie Hayden-Rasmussen nært ikke skal bli forstyrret, møter NRK soknepresten etter at kirkedørene er lukket og de besøkende har gått.
– Man kan komme hit når det stormer, når det er vanskelig og ulykker skjer. Vi er vant med at da oppsøker man disse rommene for å være sammen og støtte hverandre, sier Sokneprest Marita Elvemo Sivertsen i Konnerud menighet.
Foto: Haakon Nesse Moreau / NRKHun tror at det å ha et sted å samles er viktig etter slike hendelser.
– Det er et eller annet med et kirkerom. Det gir en ramme for å kanskje gjøre noe i en fortvilt situasjon, som det å tenne lys eller å skrive hilsener.
Det har vært en alvorspreget og lang dag for mange.
Hennie Hayden-Rasmussen møtte kjæresten i København og har tilbrakt mye tid både med henne og familien hennes.
Foto: PrivatFor presten er det viktig å være til stede hvis noen trenger å prate om det som er vanskelig, men de skal heller ikke ta for mye plass.
– Vi er mest i bakgrunnen. Mange er sammen og støtter hverandre. Mer enn at vi er de som tar regien, sier Elvemo Sivertsen.
Felles fremtidsplaner
For å redusere spekulasjoner rundt kjæresteforholdet som var, uttalte familien seg i kveld via sin bistandsadvokat May Britt Løvik.
Familien til Hennie Hayden-Rasmussen kom med en uttalelse via bistandsadvokat, May Britt Løvik (arkivfoto) mandag kveld. De beskriver den drapssiktede mannen som «en svært rolig og omsorgsfull gutt».
Foto: Synne Sørenes– Hennie har aldri verken til familien, venner, helsepersonell eller politi gitt uttrykk for at kjæresten har opptrådt skremmende eller gjort henne engstelig på noen måte, uttaler familien og legger til:
– Vi har aldri tenkt at han kunne forvolde henne noe vondt.
Kjæresteparet viste hverandre omsorg og sammen hadde de lagt planer for fremtiden, forteller familien:
– Etter å ha gjennomført VG 1 og VG 2 Helsefag på Lier videregående skole, tok hun nå påbygg for generell studiekompetanse med gode resultater på Akademiet i Bergen. Planene for med tiden å komme inn på medisinstudier var lagt – og veien mot barndomsdrømmen om å bli lege påbegynt.
Kjæresten fortsatt siktet
Fredag 31. januar ble 19 år gamle Hennie Hayden-Rasmussen og en dansk 20-åring funnet døde i en leilighet på Nordnes i Bergen.
Samme dag startet politiet drapsetterforskning, og siktet den 20 år gamle mannen.
De skal ha vært kjærester, og flyttet inn i leiligheten sommeren 2024.
Hun er fra Drammen, men studerte i Bergen.
Røde roser og lys ble i helgen lagt ned i nærheten av åstedet.
Foto: Arne Frank Solheim / NRKLys og hvite roser ble lagt ned i et hjerte, i nærheten av åstedet.
Foto: Arne Frank Solheim / NRKMandag skinner fremdeles noen av lysene.
Foto: Arne Frank Solheim / NRKBlomster og lys ble i helgen lagt ned ved statuen på Nordnes, etter at nyheten om drapet ble kjent.
Foto: Arne Frank Solheim / NRKHvite roser og lys er lagt ned.
Foto: Arne Frank Solheim / NRK
Politiet startet fredag drapsetterforskning. På en pressekonferanse mandag sa politiadvokat Inger Lise Høyland at de jobber fra en hypotese om at kvinnen døde flere dager før mannen.
– Det er ikke synlige skader på kvinnen som kan ha ført til død. Mannen har skader som er forenlig med å være selvpåført med kniv, sier Høyland.
– Disse opplysningene, sammenholdt med opplysningene fra obduksjonen og annen informasjon vi har hentet inn i saken, gjør at vi arbeider ut ifra en hypotese om at kvinnen døde flere dager før mannen.
Tidslinje for drapssaka på Nordnes i Bergen
Politiet oppfordrer publikum til ikke å spekulere i hva som har skjedd eller hvorfor.
– Dette er en tragisk sak med flere uløste spørsmål som vi vil prøve å få svar på. Men det vil altså ta noe tid.
Mannen er fortsatt siktet for drap.
– Det er én av flere hypoteser: at det er gjennomført et drap og et selvmord.
Publisert 04.02.2025, kl. 00.46