Softbank stuper 14 prosent, flere teknologigiganter følger etter.
Asiatiske børser ser store fall, etter en nedgang i blant annet teknologiaksjer.
Særlig den japanske teknologiinvestoren Softbank Group opplever et stort fall og stuper rundt 14 prosent.
Dette kommer etter at OpenAI vurderer å utsette børsnoteringen til neste år, ifølge kilder til The New York Times.
Softbank er en av OpenAIs største investorer. Selskapet har forpliktet seg til å investere mer enn 60 milliarder dollar, ifølge CNBC.
Les også
Eksperter: Slik bør småsparere tenke nå
Koreanske SK Hynix faller rundt 9 prosent, mens Samsung ser en nedgang på cirka 7,5 prosent.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) synker rundt 2 prosent.
På børsene i Hongkong faller Alibaba rundt 4,8 prosent, mens Tencent faller rundt 1,8 prosent.
Slik ser det ut på Asia-børser rundt 06.35:
- Kospi-indeksen i Korea faller 7,2 prosent
- Nikkei-indeksen i Japan faller 4,2 prosent
- Hang Seng i Hongkong faller 1,87 prosent
- Shanghai Composite i Kina faller 2,14 prosent
- FTSE Straits Times Singapore faller 1,1 prosent
- Nifty 50 i India stiger 0,14 prosent
Apple falt 6,16 prosent i går etter at selskapet annonserte at de hever prisene på flere Macbook- og Ipad-modeller.
Selskapet peker på den voldsomme veksten i AI-datasentre, som har skapt et ekstremt press på minne- og lagringskomponenter.
– At en av verdens største komponentkjøpere ikke kan absorbere kostnadsøkningen reiser reelle spørsmål om etterspørselselastisitet og holdbarheten til minnebrikkemarginene, sier Fabien Yip, markedsanalytiker hos nettmeglerfirmaet IG International, til Bloomberg.
Oljeprisen faller til 74,12 dollar fatet (brent spot), ned rundt 1 prosent siden midnatt.
Publisert: 26.06.26 kl. 06:56
4 days ago
10






English (US)