Boeing vil utvikle syntetisk drivstoff i Norge

3 months ago 19


– Bærekraftig drivstoff til fly er en mangelvare på verdensbasis. Vi i Boeing går inn i dette prosjektet som en nøkkelkonsulent.

I tillegg skal vi ta i bruk denne type drivstoff på våre fly, sier Maria Laine, Boeings toppsjef i Storbritannia, Irland og Norden til NRK.

Hvor mye Boeing skyter inn, er hemmelig.

Maria Laine fra Boeing signerer kontrakten med Norsk e-Fuel for å få fortgang i produksjonen av bærekraftig flydrivstoff

Maria Laine fra Boeing signerer kontrakten med Norsk e-Fuel for å få fortgang i produksjonen av bærekraftig flydrivstoff

Foto: Norwegian

Sammen med Norsk e-Fuel skal Boeing utvikle produksjonen av denne type drivstoff på Norges første fabrikk for dette i Mosjøen.

Her skal anlegget være klart til produksjon i 2032 med en kapasitet på 50 millioner liter drivstoff årlig. Selskapet satser også på produksjon av drivstoffet i Finland.

Lars Bjørn Larsen, kommersiell direktør i Norsk e-Fuel

Lare Bjørn Larsen i Norsk e-Fuel har ønsket seg at Boeing tar en rolle i utviklingen av bærekraftig flydrivstoff

Foto: Norsk e-Fuel

– Vi bruker CO₂, som vi fanger, og fornybar kraft, hydrogen og vann.

– Så lager vi en kjemisk prosess hvor vi kunstig fremstiller et drivstoff som er helt likt det drivstoffet som fylles på flyene i dag, forklarer kommersiell direktør i Norsk e-Fuel, Lars Bjørn Larsen.

Produksjonen av e-Fuel basert på ren energi regnes som karbonnøytral, slik at utslipp av karbongasser skal bli null.

Dyrt og sjeldent

For å nå egne klimamål har flyselskapet Norwegian gått inn som medeier i Norsk e-Fuel.

Geir Karlsen i Norwegian står foran en flymotor som kan fly på bærekraftig drivstoff

– Alle våre flymotorer er klare for bærekraftig drivstoff, sier konsernsjef i Norwegian, Geir Karlsen

Foto: Thor-Albert Frøsland / NRK

– Hvis vi skal møte kravene til reduksjon av utslipp, ikke bare våre egne krav, men de kravene som EU har satt, så er vi allerede på etterskudd, sukker en bekymret konsernsjef i Norwegian, Geir Karlsen.

– Fordi det er så lite av denne type drivstoff tilgjengelig er prisen tre, fire til fire og en halv gang så høy som vanlig fossilt drivstoff, slår han fast.

Norwegian planlegger å redusere CO₂-utslippene fra flyene sine med 45 prosent i 2030, da er det behov for å tanke opp med intet mindre enn 145 millioner tonn bærekraftig drivstoff.

Klart for take off

En mann fyller biodrivstoff på et Norwegianfly på Aalborg lufthavn

Bærekraftig drivstoff kan lett fylles i tankene på flyene til Norwegian allerede i dag.

Foto: Norwegian

– Det som er så fantastisk med e-Fuel, er at infrastrukturen på alle flyplasser allerede er her, forklarer han.

Drivstoffet kan blande det inn i tanken sammen med vanlig fossilt drivstoff.

Du kan fylle det rett opp i vingen og våre flymotorer kan allerede fly på dette i dag, ivrer han.

– Vanskelig å omstille

I Miljødirektoratets nye rapport «Klimatiltak i Norge» pekes det på at det er mulig med store utslippskutt frem mot 2035.

Tiltakene som direktoratet har utredet, går blant annet ut på å omstille til nullutslippsteknologi.

Fagansvarlig for transport i miljøstiftelsen Zero, Ingvild Kilen Rørholt mener behovet for fornybar energi i luftfarten er stort.

Ingvild Kilen Rørholt i miljøstiftelsen Zero

– Det er et positivt signal på at Norge har noen fordeler, som gjør at vi kan få opp produksjon av e-Fuel på fornybare ressurser, sier Ingvild Kilen Rørholt i Zero.

Foto: Knut Neerland / Magent

Luftfarten er en sektor som er vanskelig å omstille, og som ligger bak resten av transportsektoren på klimakutt, sier hun.

Zero mener vi trenger både å stoppe veksten i luftfarten i Europa, utvikle ny teknologi som batteri og hydrogen, og få opp produksjonen og bruken av bærekraftig flydrivstoff.

Liten dråpe

Slik er produksjonsanlegget i Mosjøen tenkt

Slik tenker Norsk e-Fuel seg at anlegget i Mosjøen skal se ut

Foto: Norsk e-Fuel

I fjor sto bærekraftig flydrivstoff for bare 0,53 prosent av den globale kommersielle drivstoffbruken, ifølge Norsk e-Fuel.

– Med Boeings investering mener vi at vi er godt posisjonert til å lede an i utviklingen og kommersialiseringen av e-Fuel i Norden og globalt.

Samtidig skaper det en vei for luftfartsindustrien slik at målene for å nå karbonreduksjon kan nås, avslutter Lars Bjørn Larsen.

Hei

Hei og takk for at du leste hele artikkelen.

Jeg skriver mye om teknologi og luftfart.

Send meg gjerne tips om det er noe du mener jeg bør skrive om.

Publisert 28.01.2025, kl. 19.59

Read Entire Article