Dette er appen som knakk Wall Street

3 months ago 20


Det blir sammenlignet med romkappløpet mellom USA og Sovjetunionen, Apollo og Sputnik.

Nå står slaget om å være verdensledende på kunstig intelligens.

Mandag førte lanseringen av DeepSeek til det største fallet på Wall Street for et enkeltselskap i historien.

Men hva er egentlig DeepSeek og hvorfor bryr verden seg så mye om den?

I denne saken får du svar på:

Hva er DeepSeek?

DeepSeek er en ny språkmodell fra Kina. Den ble startet av Liang Fenweng, som tidligere har jobbet som fondsforvalter.

Det som gjør DeepSeek spesiell er at den er billigere i drift, særlig sammenlignet med KI-modeller fra USA.

DeepSeek trenger ikke like mye energi og datakraft som andre språkmodeller, og flere eksperter mener den er like god.

– Av språkmodeller er de nå helt oppe i toppen, og konkurrerer med dem som trodde de var best i klassen, sier KI-ekspert Inga Strümke.

DeepSeek fungerer i stor grad på samme måte som ChatGPT og andre kjente språkmodeller. Modellen kan lese, analysere tekst og hjelpe med oppgaver.

DeepSeeks hovudkvarter i Hangzhou, Kina synes i bakgrnunen. På telefonen, i forgrunnen, er DeepSeek sin app. "Hi, Im deepseek" står på skjermen. Over er en enkelt tegnet blå hval, selskapets logo.

Foto: AGATHA CANTRILL / AFP

Er den bedre enn ChatGPT?

DeepSeek baserer seg på åpen kildekode.

Det betyr at kildekoden den er laget på, byggeklossene, er tilgjengelig og åpen for alle.

Det skiller den fra andre kjente språkmodeller, som ChatGPT, der eierne OpenAI ikke deler dette skjelettet.

Men i DeepSeek kan folk bruke, endre og bygge videre på modellen uten å betale for det, eller be om tillatelse til å gjøre det.

– Da kan du for eksempel trene den opp til å være ekspert på samisk eller det norske helsevesenet, forklarer KI-ekspert Morten Goodwin.

Det gir en helt annen kontroll enn hvis man bruker for eksempel ChatGPT.

– Slik sett er det litt ironisk, sier Inga Strümke, og utdyper:

– Kineserne leverer nå det OpenAI i sin tid sa de skulle levere, som var det beste innen KI åpent og tilgjengelig.

Under kan du høre en ekstraepisode fra Kommentert om nettopp DeepSeek:

Sensurerer Kina DeepSeek?

Kineserne har i mange år jobbet målrettet med kunstig intelligens.

Kinas ambisjoner er helt klokkeklare, sier Hans Jørgen Gåsemyr, seniorforsker ved Nupi. Kina skal være ledende og selvstendige.

Kina er mer opptatt av å opprettholde kontroll, derfor er de også opptatt av å regulere KI. Ifølge Gåsemyr har de strenge regler for bruk av data, og hvilke data det er lov å bruke i språkmodeller.

Kinesiske myndigheter driver omfattende sensur på sosiale medier. Dette kommer også til syne ved enkle tester av DeepSeek.

Men heller ikke ChatGPT ønsker å svare på absolutt alt. For eksempel kan den være tilbakeholden med å svare på spørsmål om religion og kjønnsidentitet.

Hva skjedde på Wall Street?

Mandag falt flere av de store teknologigigantene i verdi på det amerikanske børsmarkedet.

Nvidia, en KI-yndling som produserer databrikker, falt med 17 prosent og nær 600 milliarder dollar i verdi – på kun ett døgn.

Også Nasdaq og S&P 500 falt i verdi.

Noe av forklaringen er frykten for at DeepSeek nå truer den amerikanske KI-dominansen. En annen faktor er at DeepSeek er billigere i drift enn andre KI-modeller, og at investorer nå er redde for at de har investert for mye i andre, dyrere teknologiselskaper.

DeepSeek er nå også den mest nedlastede gratisappen i App-store, og har med det forbigått amerikanske ChatGPT.

Bilde gjennom en glassvegg av en tv-skjerm som har en nyhetssending om aksjemarkedet i USA. På TV-skjermen, som lyser opp, sitter en mann i blå dress. Ved siden av ham er oversikt over teknologiaksjer. Rundt TV-en er det mørkt og noe gjenskinn fra utsiden.

Flere teknologiaksjer på Wall Street falt mandag grunnet DeepSeek.

Foto: BRYAN R. SMITH / AFP

Hva skjer nå?

USA har lenge ledet an i KI-kappløpet og eksperter har lenge ventet på KI-er som kunne utfordre de amerikanske modellene.

Strümke mener at DeepSeek nå har et forsprang, fordi det er basert på åpen kildekode og fordi den er billigere i drift.

Den kinesiske utfordreren vil trolig presse ned prisene på OpenAI sine modeller. KI-ekspert Goodwin tror ikke det er noen tvil om at ChatGPT vil bli billigere for privatpersoner.

Det er heller ingenting som tyder på at amerikanerne kommer til å trykke på nødbremsen. USAs president Donald Trump har nylig lansert «Stargate».

Samtidig er det ingenting som tyder på at amerikanerne har noen planer om å bremse utviklingen. USAs president Donald Trump har nemlig nylig lansert KI-prosjektet «Stargate».

USA skal nå bruke 500 milliarder dollar på utvikle KI-teknologien.

Publisert 28.01.2025, kl. 16.58

Read Entire Article