Disse polvarene blir billigere

4 months ago 24


Rundt 70 prosent av polvarene blir billigere eller forblir uendret i pris, mens resten av varene blir dyrere over nyttår.

 De aller fleste varene på polet forblir enten uendret, eller går ned i pris over nyttår. Foto: Heiko Junge / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Generelt sett øker prisene på Vinmonopolet med 0,8 prosent. Det fremgår av Vinmonopolets nye prisliste som E24 har fått.

Økningen skyldes hovedsakelig at alkoholavgiften inflasjonsjusteres med rundt 3 prosent ved årsskiftet, opplyser Samfunns- og myndighetskontakt i Vinmonopolet, Halvor Bing Lorentzen.

Av Vinmonopolets 41.022 aktive produkter, vil rundt 12.500 gå opp i pris. Av disse øker bare 401 produkter med over 100 kroner.

Se prisendringene på folkets pol-favoritter lenger ned i saken.

Les på E24+

Dette er årets dyreste boliger

Øker med 12.000 kroner

Den største prosentvise økningen på et produkt er på rødvinen «Giacomo Conterno Barbera d'Alba Vigna Cerretta» fra Piemonte i Italia.

Kjøper du denne før nyttårsaften, koster den 1.064 kroner. Fra den 1. januar må du ut med 3.090 kroner for rødvinen som beskrives som «konsentrert og lang». Prisøkningen utgjør 190 prosent. Vinen er riktignok en del av polets bestillingsutvalg, som betyr at du må bestille den for å få fatt i den.

I kroner og øre finner man den største prisøkningen hos en vin som heter «Ch. Mouton Rothschild». Den kommer fra underdistriktet Pauillac i Bordeaux i Frankrike. I dag koster den 6.400 kroner ifølge listen til Vinmonopolet. Over nyttår øker den til 12.000 kroner.

Innenfor polets basisutvalgbasisutvalgDen delen av produktutvalget til polet som består av varer som ofte er tilgjengelige i butikkene deres. Det vil si: Ikke de varene du må bestille for å få kjøpt. , er det «Harahorn Gin & Tonic» som øker mest i pris på nyåret, målt i prosent.

Disse faller mest

Den største prosentvise nedgangen er på rødvinen «Christian Tschida Stockkultur». Vinen koster 880 kroner på denne siden av nyttårsaften. Prisen på naturvinen fra øst i Østerrike dumpes til 300 kroner i januar. Det utgjør en nedgang på knappe 66 prosent.

Flasken som faller mest i pris i kroner og øre er «Dom. de l'Arlot Romanée-Saint-Vivant Grand Cru». Nå koster vinen fra Romanée-Saint-Vivant distriktet i Frankrike 8.815 kroner på Vinmonopolet. Den blir hele 3.815 kroner billigere over nyttår. Vinen passer til både storfe og storvilt, ifølge Vinmonopolets sider.

Innenfor basisutvalget er det prosentvise fallet størst hos hvitvinen «Michel Riesling Spätlese Feinherb».

Denne kategorien øker mest

Vinmonopolet, som er en statseid virksomhet, er ikke ment å operere som en bedrift som vil maksimere profitten. Overskuddet deres går til staten, men deres hovedoppgave er å sikre ansvarlig salg av alkohol.

Bing Lorentzen i Vinmonopolet peker på at prisendringene på varene deres skyldes hovedsakelig tre faktorer:

  • Inflasjonsjustering av alkoholavgiften.
  • Endringer i emballasjeavgiften.
  • Prisjusteringer fra leverandører og importører, blant annet på grunn av endrede råvarepriser og kronekurs.

Salget på Vinmonopolet har gått ned med nærmere 4 prosent i år, men er fortsatt noe større enn før pandemien. Det kunne Vinmonopolet fortelle NTB lørdag.

Polet har laget prognoser for hvordan de tror salget i år kommer til å ende. Det ligger an til å bli solgt rundt 3,5 millioner liter mindre enn i fjor.

Økning av salget i Tax-free-butikkene på flyplasser og harry-handel på grensen pekes på som årsaker.

Ifølge prognosene fra Vinmonopolet faller salget av både rødvin (- 6 prosent), hvitvin (- 2 prosent) og brennevin (- 4 prosent) i 2024.

Men én kategori gjør et kraftig hopp: salget av alkoholfri drikke. Veksten er på 18 prosent i 2024, skriver NTB.

I all hast

Nylig anbefalte VG «bobler i all hast». Det vil si flasker med musserende drikke fra Vinmonopolet som man kan drikke på nyttårsaften.

«Vin fra basisutvalget trenger på ingen måte å være second best», slo VGs vinekspert Sara Døscher fast.

Sara Døscher

Vinekspert i VG

Ifølge henne er «Vinmonopolets musserende basisviner er bedre enn noen gang».

Under kan du se hvor mye prisen på disse flaskene kommer til å endre seg i pris når bakrusen potensielt melder sin ankomst neste år.

Read Entire Article