– Det er mange trenere som rister på hodet og tenker «Skal du komme inn her og løfte de enda et steg? De er jo på vei ned», forteller Mol til NRK.
Anders Mol og Christian Sørum kommer fra en sesong med både oppturer og nedturer.
De klarte ikke å vinne sitt andre strake OL-gull i Paris, men endte likevel med en bronsemedalje i bagasjen. Senere skulle de avslutte sesongen knallsterkt med seier i verdenstouren i Doha.
Likevel har høsten inneholdt større endringer i hverdagen for den norske stjerneduoen.
De ble nemlig enige om at Kåre Mol, far til Anders, skulle ta et steg tilbake og ikke trene duoen like tett som han har gjort i en årrekke. Nå er en ny trener på plass i italienske Adrian Carambula.
Han har bakgrunn som sandvolleyballspiller på høyt nivå selv, og har møtt Mol og Sørum blant annet i OL i Paris. Den gangen var nordmennene sterkest.
NY TRENER: Adrian Carambula blir en del av team Mol/Sørum.
Foto: Dylan Martinez / Reuters– Han har ingenting å vinne
De mener at til tross for at han er langt mindre merittert enn dem selv, så kan han tilføre noe nytt til laget.
– Han har ingenting å vinne. Hvis vi går nedover nå, så er det på en måte hans feil. Vi har vunnet alt som er å vinne, så det er en tøff oppgave sånn sett. Han tenkte ikke på det, han tenkte det var ting som kan forbedres, sier Sørum om ansettelsen.
Carambula selv antyder i en uttalelse til NRK at det ikke blir gjort de store endringene i det nye samarbeidet.
– Jeg er ingen Napoleon, og prøver ikke å oppdage Amerika med Anders og Christian – men et lag som har vunnet alt må finne en ny drivkraft. Deres «hvorfor» må stadig oppdateres, for det som drev deg i går, er ikke nødvendigvis det som driver deg i dag eller i morgen. Vår største utfordring blir å ta kroppen deres til neste nivå, holde dem skadefrie og samtidig sultne og klare for konkurranse, sier italieneren.
MØTTES I PARIS: Så sent som i OL i Paris møtte Mol/Sørum italienske Ranghieri/Carambula. Nå blir sistnevnte deres nye trener.
Foto: Fredrik Varfjell / NTBPappa Mol trekker seg unna
Duoen påpeker at Carambula er lav, i hvert fall til å være volleyballspiller. Det mener de kan være en fordel når han går inn i trenerteamet.
– Han er en utrolig kreativ og kul spiller. Forhåpentligvis kan han hjelpe oss med å ta nye steg og utfordre oss på en annen måte, sier Mol.
– Kåre (Mol) tar et steg tilbake. Hva tror du blir forskjellen med en trener som ikke har familiebånd til Mol?
– Det blir veldig annerledes. Han snakker til og med et nytt språk. Vi har vært utrolig tett på familien hele veien og det har vært en av de største styrkene i teamet vårt. Vi er tett og ærlige med hverandre, så det blir veldig annerledes, sier sønnen.
Han fortsetter:
– Det er for å skape nytt driv og motivasjon i laget. Pappa begynner å bli gammel han også, så han har kanskje ikke samme energien som han hadde for et par år siden. Jeg tror det blir positivt å få inn en med litt guts.
TREKKES TILBAKE: Kåre Mol blir ikke å se på sidelinjen de kommende årene.
Foto: Fredrik Varfjell / NTB– Han som tok valget selv
Det var i september at duoen avslørte at Kåre Mol ikke fortsetter som deres trener. Han vil fortsatt være tilknyttet landslaget, men den konkrete rollen er ikke spikret helt ennå.
Pappa Mol har ledet superduoen til OL-gull, ett VM-gull og fire EM-gull. I tillegg har det blitt bronse både i OL og VM.
– Kåre har hatt ferie på Tenerife, vel fortjent. Han kommer til å være i teamet og har en ekstra trener å bygge på. De kommer til å sparre sammen for å få ut det beste av oss og teamet fremover. Det blir bra å roe ned fremover og at han står mer på utsiden, sier Sørum.
Sportssjef i Volleyballforbundet, Charlotte Støelen, står bak ansettelsen av italieneren.
– Adrian Carambula fra Italia kommer rett fra en karriere som profesjonell utøver og inn i trenerrollen, og bringer derfor nye perspektiver inn i teamet. Vi har troa på at han kan løfte «laget som har vunnet» alt til nye høyder i samarbeid med resten av trenerteamet, sier hun.
De forteller at selv om det blir rart uten sin mangeårige trener, så har den typen løsning vært planen lenge.
– Det var vel han som tok det valget selv, og vi støttet ham i det. Han har snakket om det før også, at han vil gjøre seg selv overflødig og at vi ikke trenger ham lenger. Det får vi med at Jetmund Berntsen og Adrian Carambula tar over litt hovedansvaret, sier Mol.
NYHETER: Christian Sørum og Anders Mol møter NRK for å avsløre nyheter i teamet.
Foto: Astri Chatura Øverdal / NRKBronsevinnerne fra OL i Paris er om dagen tilbake i Norge. Nå venter en lengre pause fra konkurranser, og det er ikke før rundt februar måned at det begynner å skje ting igjen.
Den tiden skal blant annet brukes på familie og venner, samt å komme seg tilbake fra noen mindre skader. Sørum forteller at han har slitt med en vond rygg, mens Mol har hatt trøbbel med skuldra.
Neste sesong venter blant annet VM i sandvolleyball i Adelaide i Australia.
Endte rett i reklameskiltet: – Flaueste jeg noen gang har gjort 00:55
Publisert 17.12.2024, kl. 17.45