Fjordkraft-eier varsler mulighet for mye høyere bud

5 days ago 5


 Fjordkraft-eier Elmera Group kan bli kjøpt opp av et spansk strømselskap, eller et annet selskap som er villig til å overgå deres bud.BUDKRIG: Fjordkraft-eier Elmera Group kan bli kjøpt opp av et spansk strømselskap, eller et annet selskap som er villig til å overgå deres bud. Foto: Gabriel Aas Skålevik / VG / NTB

Elmera jobber med mulighet for et mye høyere bud fra et annet selskap, etter overraskende Audax-bud på 4,5 milliarder.

  • Spanske Audax Renovables byr 4,5 milliarder kroner for alle aksjene i Elmera Group, som eier Fjordkraft.
  • Elmera jobber samtidig med et «mye høyere» bud fra et annet selskap og fraråder aksjonærene å selge.
  • Aksjekursen stiger 39 prosent til 41 kroner, marginalt under budet fra Audax.
  • Storebrand, som støttet Audax, avventer nå det nye budet

Spanske Audax Renovables har kommet med et bud på alle aksjene i Elmera Group til en pris på 41,2 kroner, ifølge en melding fra selskapet.

Det er en premie på 39 prosent fra sluttkursen onsdag på 29,55 kroner. Tilbudet er totalt på omtrent 4,5 milliarder kroner.

Budet ble annonsert av Audax på Madrid-børsen rett etter klokken 07. Halvannen time senere kommer Elmera med en melding om indikasjon på et nytt og «mye høyere» bud.

– Styret har inngått en avtale om due diligence og eksklusivitet med denne interessenten, og prosessen har pågått i flere uker, skriver Elmeras styreleder Steinar Sønsteby.

Les også

Skattekommisjonen: Slik treffes Børsen

Til DN innrømmer styrelederen at de ble tatt på sengen av budet fra Audax. Samtidig opplyser Audax at det har fremlagt flere bud for styret tidligere.

Fraråder salg

Styret fraråder nå aksjonærene å selge sine aksjer før de har kommet med ytterligere informasjon.

Styreleder understreker at det ikke er noe garanti for at det blir noe av det nye budet.

Elmera-aksjen åpnet opp 45 prosent til over budprisen, men kommer deretter litt tilbake til 41,0 kroner, marginalt under Audax-budet.

Elmera har hyret inn ABG Sundal Collier og advokatfirmaet Haavind for å bistå i prosessen.

– Naturlig å se det an

Gjennomføring av budet fra Audax er betinget av en akseptgrad på minst 66,7 prosent av Elmeras aksjer.

Elmera-aksjonærer som representerer omtrent 43,3 prosent av aksjene, hadde i forkant av dagens melding fra Elmera bekreftet at de ville støtte budet fra Audax.

Dette inkluderer fond forvaltet av Nordea, Odin, Storebrand, Holberg, Alfred Berg, Varner og Arctic.

Storebrand-forvalter Alf Inge Gjerde sier det er hyggelig med nytt bud, etter at de stilte seg positive til budet fra Audax.

– Nå føler jeg det er naturlig at vi ser det an. Vi vet jo ikke hvem det er, hvilket prisnivå det er eller betingelsene, så da er det greit å sitte litt rolig. Budet ligger jo der, sier han til E24.

Bilde av Alf Inge Gjerde Alf Inge Gjerde

Forvalter i Storebrand

Elmera er en nordisk strømleverandør som eier Fjordkraft og blant annet tilbyr strøm, mobiltelefoni, faktura- og prisberegningstjenester.

Audax er notert på børsen i Madrid med en markedsverdi på rundt 600 millioner euro (6,7 milliarder kroner).

Selskapet er en plattform for energileveranser til flere land i Europa, med en voksende fornybar kraftproduksjon og mer enn 800 ansatte.

Read Entire Article