Det har ulmet blant sjakktoppene i lang tid. Tirsdagens uttalelse fra Det internasjonale sjakkforbundet (Fide) ser ut til å ha vært en dråpe som gjør at begeret har rent over for flere.
– Jeg synes det var utrolig tåpelig. Jeg så det komme, så det var ikke overraskende, men fremdeles tåpelig.
Det sier Jan Henric Buettner til NRK. Tyskeren er gründeren og hovedeieren av Freestyle Chess, en sjakktour med fem turneringer i fischer-sjakk i 2025.
– Du kan ikke misbruke en dominerende markedsposisjon og utpresse folk. Det er ikke lov, sier Buettner, som mener Fide, hvis hovedbase er i sveitsiske Lausanne, er på kant med sveitsisk lovgivning.
VENNER: Buettner og Carlsen har blitt gode venner i løpet av det siste halvannet året. Her fra en turnering i 2024.
Foto: Lennart Ootes / Freestyle Chess– En direkte trussel
Magnus Carlsen har vært med siden starten og eier også en mindre del av Freestyle Chess. Etter de fem turneringene i 2025, er hensikten at spilleren som har levert best i henhold til en Formel 1-poengskala blir stående igjen som verdensmester i fischer-sjakk.
En rekke av verdens beste spillere har blitt en del av Freestyle Chess-prosjektet.
Blant dem er Hikaru Nakamura, som er regjerende verdensmester i fischer-sjakk, fra da Fide arrangerte mesterskapet for andre og hittil siste gang i 2022.
Den amerikanske sjakkstjernen luftet tankene sine i en direktesending tidligere denne uken.
Der gikk han gjennom det han hevdet var et brev fra Fide, hvor det ifølge Nakamura ble lagt frem betingelser som sa at deltakelse i turneringer som kåret en verdensmester uten Fides godkjennelse kunne føre til utestengelse fra muligheten til å kvalifisere seg til VM-kampene i langsjakk i fire år.
Samtidig hevdet Nakamura at Fide i brevet skrev at en slik utestengelse også kunne bli utvidet til å gjelde VM i lyn- og hurtigsjakk.
– Det er en trussel. En direkte trussel, sa Nakamura, og fortsatte:
– Det er ille. Virkelig ille. Dette er ren utpressing, i mangel på et bedre ord.
Fide: – Misvisende
I et svar til NRK, tilbakeviser Fide påstandene fra Nakamura og Buettner.
– Fide introduserer ingen nye krav for spillerne. Denne klausulen, som nevner fire år med ikke-deltagelse i alternative verdensmesterskap, har vært i alle kontrakter for store Fide-arrangementer siden gjenforeningen (etter splittelsen av 1990-tallet), skriver de til NRK.
De påpeker videre at Carlsen og Nakamura begge har skrevet under på kontrakter som fremdeles er gyldige.
– Påstanden om at dette er «utpressing» er misvisende, ettersom disse avtalene ble signert av spillerne og er vanlig praksis innenfor idrettsledelse for å ivareta integriteten og troverdigheten til mesterskapssystemet.
– Det er lukrativt og kostnadseffektivt å organisere arrangementer for noen få utvalgte og de mest privilegerte. Men hvis fokuset kun er på topp 20 – hvor vil fremtidens topp 20, neste generasjon komme fra? spør Fide retorisk.
Se hele Fides svar her:
Klare til å ta rettslige skritt
Fide skrev selv i tirsdagens uttalelse at det er forventet at alle spillerne som er kvalifisert til VM-syklusen skal signere på en tilleggskontrakt. De er også tydelige på at de ikke vil straffe spillere som spiller Freestyle Chess-turneringer i 2025.
Men: Spørsmålet er hva som vil skje fremover. I samme uttalelse skrev Fide:
– Fide holder fast på sine rettigheter knyttet til en verdensmestertittel og vil være klare til å utfordre arrangører og initiativtagere bak enhver turneringsserie som stempler seg selv som et verdensmesterskap, uten godkjennelse fra Fide.
Fide fremhever at de er åpne for dialog, men at hvis de ikke kommer til enighet med Freestyle Chess, så vil det bety hardt mot hardt.
– Da vil Fide kreve at Freestyle-prosjektet ikke har statusen til et verdensmesterskap. Fide vil ikke nøle med å ta i bruk alle mulige rettslige skritt mot dem som handler i strid med Fides rettigheter.
– Tror ikke noen vil signere
Det er det som får både Buettner og Nakamura til å riste på hodet.
– Jeg tror alt dette vil føre toppspillerne står samlet. Og det kan føre til at hele Fides organisasjon går i oppløsning, sier Buettner til NRK.
– Hvis spillerne ser logisk på dette, så vil de skjønne at hvis alle (topp) spillerne står samlet, så vil ikke de (Fide) kunne implementere noe av dette. De vil mer eller mindre drepe sjakken hvis de prøver å håndheve dette og nok toppspillere sier nei, sa Nakamura på amerikanerens direktesending.
Han la da til at hvis det i så fall ville bety at karrieren hans i langsjakk var forbi,
En annen amerikaner, Fabiano Caruana, uttalte under romjulens VM i lyn- og hurtigsjakk, at han tidligere har gitt opp forsøk på å få i gang en spillerforening.
– For det meste så samarbeider ikke spillere. Men det kan også være at vi kan få en skikkelig forening, sa Caruana til NRK den gang.
Nå hevder Buettner at spillerne er i ferd med å samle seg, gjennom en gruppesamtale han er med på å koordinere for toppspillerne i Freestyle Chess.
Tyskeren forteller om en gruppesamtale med mye aktivitet.
– Jeg tror ikke noen vil signere på dette tåpelige brevet, sier han, og hevder at fristen for å signere på tilleggskontraktene er allerede 3. februar.
– Det er grunnen til at det er tåpelig på så mange måter. Spillerne samler seg og prøver å finne noe de kan enes om. Jeg kan ikke tro hvor tåpelige disse folkene er. Det er utrolig, sier Buettner.
PRESIDENT: Fide-president Arkadij Dvorkovitsj har tidligere fått rosende ord fra Magnus Carlsen. Her er de to sammen i en tidligere anledning.
Foto: Lennart Ootes / Lennart OotesOm Team Carlsen: – Veldig skuffet
Ifølge Buettner har de også foreslått å betale Fide 100.000 amerikanske dollar for å arrangere turneringene som de ønsker i 2025, med en tilhørende verdensmestertittel.
Han hevder også at han koordinerte retningslinjene for Freestyle Chess med Fide-president Arkadij Dvorkovitsj, og at Fide krevde 500.000 amerikanske dollar i året.
Fide svarer at de ikke har forhandlet med Freestyle Chess rundt bruken av statusen som verdensmesterskap.
– Svaret var at jeg skulle bli ringt tilbake senere den ettermiddagen. Det var 8. eller 9. desember, hevder Buettner.
– Har du ikke hatt kontakt med Dvorkovitsj siden?
– Nei.
Fide-presidenten var helt sentral for at Magnus Carlsen kom tilbake etter olabukse-oppstyret i New York i romjulen, og igjen da Carlsen delte VM-gullet i lynsjakk med Jan Nepomnjasjtsjij.
Carlsen sa underveis i mesterskapet at det ikke var noen voksne tilgjengelige i Fide da Dvorkovitsj hadde lagt seg på dagen hvor Carlsen ble strøket fra den ene runden i hurtigsjakk for bruk av olabukser.
– Har du selv snakket med Team Carlsen etter uttalelsen til Fide?
– Ja. De var veldig skuffet, for de har personlig diskutert med Arkadij tidligere, sier Buettner.
NRK har ikke lyktes med å få en kommentar fra Team Carlsen.
Publisert 25.01.2025, kl. 19.25