Glatte veier i Sør-Norge: – Isen kan være vanskelig å se

2 months ago 16


 Roger Neumann / VG Foto: Roger Neumann / VG

Torsdag er det ventet væromslag, og Meteorologisk institutt har sendt ut farevarsel om glatte veier for deler av Sør-Norge.

Onsdag 19. februar kl. 09:53

– Vær ekstra oppmerksom; isen kan være vanskelig å se, heter det i farevarselet.

Både bilister og gående bør være oppmerksomme og beregne ekstra tid. Det kan bli hålkeføre og lokalt vanskelige kjøreforhold.

Farevarselet gjelder fra torsdag formiddag og til natt til lørdag fra Sørlandet til og med Vestland.

 Meteorologisk instituttFoto: Meteorologisk institutt

En fersk undersøkelse gjennomført av Norstat for Frende Forsikring viser at 3 av 5 bilførere er redde når de kjører på glatt føre.

Januar og februar er to måneder med mange bilskader i Norge. I 2024 ble det meldt inn over 110 000 skader på personbiler i årets to første måneder, med en kostnad på mer enn 2,7 milliarder kroner, ifølge tall fra Finans Norge.

Er du redd for å kjøre på glatte veier?aJa, lar bilen ståbNoen ganger, men kjører forsiktigcNei

– Når det er glatt på veiene må du tilpasse kjøringen og passe ekstra godt på, sier Roger Ytre-Hauge, fagsjef på motor i Frende Forsikring i en pressemelding.

Ytre-Hauge har flere råd til bilister som skal ut på glatte veier:

– Når du mistenker at det er glatt på veiene må du først og fremst sjekke. Sjekk om det er glatt og sjekk bremselengden når du starter. Er den lenger enn vanlig? Da må du tilpasser kjøringen til det, sier han.

 Stella Bugge / VGDet kan bli glatt fra torsdag. Foto: Stella Bugge / VG

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article