Gullmynt solgt for rekordsum i Oslo

2 hours ago 4


Kjøper må ut med 23 millioner kroner for den sjeldne gullmynten.

Styreleder Arne Riise i Oslo Myntgalleri holder opp gullmynten på 100 dukat. Utropspris lørdag var 15 millioner kroner. Foto: Oslo Myntgalleri

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Mynten veier 349,49 gram i rent gull. Med dagens gullpris, som de siste ukene har nådd nye høyder, er mynten verdt godt over 400.000400.000Ett unse er i dag verdt 34.492 kroner (3326 dollar), som etter myntens vekt vil gi en pris på 425.722 kroner i dag, om gullet hadde vært helt rent. Det er det imidlertid ikke, da myntet hadde blitt for myk. kroner.

Det er imidlertid svært gode grunner til å la være å smelte den.

Under en auksjon på Grand Hotel i Oslo lørdag, arrangert av Oslo Myntgalleri, gikk en velholden kjøper av med seieren ved å by hele 19,2 millioner kroner for mynten.

I tillegg kommer 20 prosent i salær til auksjonshuset, som gir en totalpris på mer enn 23 millioner kroner.

Les på E24+

Passiv inntekt: Triksene som gjør at du tjener penger mens du sover

Det gjør det til den dyreste som er solgt i Norden noensinne, ifølge auksjonarius Eirik Myge.

100-dukatmynten ble angivelig laget som en feiring av Sigismund den tredjes seier over osmanene i slaget ved Chocum i dagens Ukraina i 1621.

Sigismund den tredje av Vasa var konge over den polsk-litauiske unionen fra 1587 til 1632, og satt også som konge over Sverige frem til 1599.

Mynten ble laget ved myntverket i Bydgoszcz, og det finnes i dag 17 kjente eksemplarer, hvorav dette er det best bevarte.

Ti av myntene er i privat eie, og kun tre har vært omsatt de siste 100 årene, ifølge Myge.

Foto: Oslo Myntgalleri

– Dette er for myntsamlere det et Leonardo da Vinci-lerrett er for kunstelskere, sa Damian Marciniak i auksjonshuset Numizmatyka i Warsawa til Polskie Radio (Polens rikskringkasting) i forkant av auksjonen.

Han planla å by på mynten lørdag, ifølge radiokanalen.

– Det var verdens første gullmynt i denne vekten, og representerer det ypperste av håndtverket til gravøren Samuel Ammon i Gdansk, sier Maciniak.

 Gullmynten i 100 dukat gikk under hammeren ved Oslo Myntgalleris auksjon på Grand Hotel i Oslo. Den er preget med bilde av Sigismund den tredje av Vasa. Mynten veier 350 gram og hadde utropspris på 15 millioner kroner. Foto: Skjermdump Youtube / Oslo Myntgalleri

At den 350 gram tunge gullmynten ble solgt akkurat i Norge, forklarer Myge med at de har bygget renommeet sitt over tid, siden oppstarten i 2012.

– Vi har en stor internasjonal kundebase og med store tidligere auksjoner, som har vist at vi er tilliten verdig, sier han.

Samlet utropspris under denne helgens auksjon er på 65 millioner kroner.

– Vi er veldig glade og takknemlige for å få muligheten til å selge denne typen objekter. Hvis ting går som jeg tror, så får vi en auksjon som selger for over 100 millioner kroner, sa Myge før auksjonsstart lørdag.

Store aktører fra Polen og USA har vært innom i forkant av auksjonen.

– Vi har folk som kom med egne fly for et par uker siden for fysisk å kunne holde mynten i hånden og studere den med lupe, sier Myge.

Interessentene skal være blant annet fra tech-bransjen og i kunstmiljøet internasjonalt.

– Vi har ikke lov å si hvem som ender opp med objektet, det må de i så fall gjøre selv. Men skal jeg tippe, så er dette en mynt som nok reiser ut av landet.

Read Entire Article