Mens noen spår bygdenes undergang, har Regjeringen virkelig stått på for å lokke folk til bygda med blant annet sletting av studielån, gratis barnehage og gratis ferge.
Men hva skjer når noen faktisk vil flytte ut av byen og ut i distriktene?
Ida Sagmo Arnesen og Gustav Halmøy hørte regjeringens bønn.
De tok utdanning, stiftet familie og valgte å flytte til hjembygda i Hamarøy kommune i Nordland. Gustav hadde fått jobb og bygda hadde fått en splitter ny klatrehall.
Forholdene lå med andre ord til rette for å flytte hjem. Det var bare et stort problem:
De fant ikke et sted å bo.
– Vi begge har vokst opp her, sier Gustav før Ida skyter inn:
– Vi hadde lyst til å gi guttene samme oppvekst som vi hadde da vi var små der vi bare kan slippe ungene uten å være redd for noe.
Bodde hos «svigers» i flere måneder
Det tok flere måneder før paret fant en leilighet de kunne leie.
– Vi flyttet hit i desember. De første månedene bodde vi hos svigerforeldrene mine. Vi fant verken hus eller leilighet å leie. Vi bodde der til påske og så flyttet vi inn hit her vi leier nå og vi har lett siden det, sier Ida.
Ida og Gustav måtte bo hos «svigers» i månedsvis før de fant en bolig de kunne leie. Men drømmen er å kunne kjøpe sitt eget hus – og bli værende i hjemkommunen.
Foto: Lars Bjørn Martinsen / NRKIda og Gustav er fortsatt på utkikk etter boligdrømmen i barndomsparadiset sitt. Men paret har ingen grandiose planer.
– Vi er minimalistiske. Vi har ikke behov for en så stor bolig. Vi vil bare ha litt luft rundt oss og flere soverom. Det er bare ett soverom her, sier Ida.
Hamarøy kommune i Nordland er langt fra den mest sentrale. Det merkes nå godt i boligmarkedet i kommunen.
Et utbredt problem
Ifølge direktør i Distriktssenteret Marit Lofnes Mellingen er boligmangel et utbredt problem i Distrikts-Norge.
Selv om boligprisene er betydelig lavere i distriktene, kan det også være vanskelig å skaffe seg bolig.
Det kan også være store kostnader for å bygge boliger i distriktene. Og ofte synker boligen i verdi idet du setter nøkkelen i døra.
Marit Lofnes Mellingen er direktør i Distriktssenteret, og sier problemet med boligmangel langt fra er unikt i Hamarøy kommune.
Foto: Sondre Dalaker / NRK– Rekruttering av arbeidskraft og kompetanse er en stor utfordring for mange distriktsområder. Mangel på boliger er en viktig årsak til rekrutteringsutfordringer.
Omtrent to av tre bedrifter i distriktene sliter med å rekruttere folk på grunn av boligmangel.
Direktøren mener Distrikts-Norge har et lite variert og passende tilbud av boliger.
Mellingen mener kommunene i distriktene må ta en mer aktiv rolle i boligpolitikken enn det de trenger å gjøre i byområder.
Ordføreren: – Luksusproblem
Ordfører i Hamarøy kommune, Britt Kristoffersen Løksa (Sp) omtaler boligutfordringen som et luksusproblem.
– Vi har vekst i befolkningen og sysselsettingen. Både privat næringsliv og kommunen har stort behov for arbeidstakere, og disse folkene trenger et sted å bo, sier hun.
Løksa mener boligutfordringen hemmer rekrutteringen til næringslivet og mener noe må skje for at de ikke skal bli en pendlerkommune.
– Jeg skulle veldig gjerne ha sett at mange flere bygget sin egen bolig.
Britt Kristoffersen Løksa (Sp) er ordfører i Hamarøy kommune, og er bekymret for boligsituasjonen i distriktskommunen.
Foto: Elena Junie Paulsen / NRKKommunen har lyst ut en tilvisningsavtale for å skaffe flere egnende utleieboliger i samarbeid med private utbyggere og Husbanken.
Men foreløpig er det ingen private utbyggere som ønsker å ta risikoen.
– Det er for stor risiko for privat utbygger. Det er like dyrt å bygge i distriktet som i byen, men boligen er ikke verd byggekostnaden i det øyeblikket den er ferdig og du kan heller ikke leie ut boligen til den leieprisen du må ha for å dekke kostnaden.
Hjørnesteinsbedriften tok grep
Boligmangelen merker også hjørnesteinsbedriften The Quartz Corp på Drag i Hamarøy kommune.
De har gått fra 150 til 220 ansatte. Og flere skal det bli.
Men ikke alle de nyansatte finner et sted å bo.
Derfor har bedriften ansatt en eiendomsutvikler, som jobber med å kjøpe og forvalte tomter som de ansatte kan leie og kjøpe for å bygge egne hjem
– Vi har få boliger til våre ansatte. Det er lite til salgs, sier eiendomsutvikler i The Quartz Corp, John Reidar Nymo Riseth.
John Reidar Nymo Riseth ble for noen måneder siden ansatt som eiendomsutvikler på Drag. Målet er å skaffe boliger til de ansatte i hjørnesteinsbedriften The Quatz Corp.
Foto: Lars Bjørn Martinsen / NRKDerfor har selskapet kjøpt en stor tomt for å kunne tilby de ansatte en mulighet til å bygge et hjem på Drag.
– Vi ønsker at våre ansatte skal komme hit, etablere seg og bli her. Det kan hende at vi strekker oss lengre enn andre arbeidsgivere.
Det bygges ikke mange nye boliger i Hamarøy kommune, men noen få prosjekter er satt i gang.
Foto: Lars Bjørn Martinsen / NRKJakter fortsatt boligdrømmen
For Ida og Gustav virker situasjonen ganske håpløs, samtidig som flere og flere av barndomsvennene vender nesen hjemover.
– Det er litt absurd å være på visning med folk du er kjempeglad i. Vi har venner som også flytter hjem og også er på utkikk.
Men enn så lenge holder de ut.
– Det skal mye til at vi flytter. Vi trives veldig godt her, sier Gustav.
Publisert 10.11.2024, kl. 10.31