«Ingen» bedriftsledere støtter Støre eller Vedum

4 months ago 24


Erna er stjerna blant næringslivslederne. Kun 3 prosent vil ha Støre, viser undersøkelse.

 Kun 3 prosent av spurte bedriftstopper vil ha Støre som statsminister etter neste valg. Ingen vil ha Vedum. Foto: Heiko Junge / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Respons Analyse har gjennomført en spørreundersøkelse på vegne av SMB Norge, interesseorganisasjonen for små og mellomstore bedrifter.

Analysebyrået har telefonintervjuet 400 personer i bedrifter med over 20 millioner i omsetning. De aller fleste som ble intervjuet, var daglige ledere.

Av de 400 var det ingen som ønsket at Trygve Slagsvold Vedum skal bli Norges neste statsminister. Det bekrefter Respons Analyse ovenfor E24.

– Det er kanskje det jeg synes er mest overraskende, sier Jørund Rytman, sjefen for SMB Norge.

Les også

Skattedebatten vil stramme seg til

Rytman har sittet flere år på stortinget for Frp, men leder nå interesseorganisasjonen som har bestilt undersøkelsen.

– Det var en landsomfattende undersøkelse, og jeg hadde kanskje trodd at Vedum kunne være en kandidat blant de i distriktene. Jeg husker jo tilbake til forrige da han var svært aktuell som statsministerkandidat, sier han.

– Jeg er født optimist, så jeg håper de tar det innover seg. Det er landsmøter til våren. Det er ikke for sent å snu. Det er fortsatt mulig å få inn bedre næringspolitikk.

Jørund Rytman

Administrerende direktør i SMB Norge.

– Det funker ikke

Nesten halvparten, 48 prosent, håper det blir Høyre-leder Erna Solberg som blir statsminister. Feilmarginen på undersøkelsen skal være 3 til 5 prosentpoeng.

Den nest største andelen, 24 prosent, er på kategorien «ikke sikker». Deretter kommer Sylvi Listhaug med 21 prosent.

Det vil si at 69 prosent av de spurte i undersøkelsen ønsker enten Solberg eller Listhaug som statsminister etter høstens valg.

Statsminister Jonas Gahr Støre fra Arbeiderpartiet får kun 3 prosent i undersøkelsen.

– Tidligere næringsminister Jan Christian Vestre fra Arbeiderpartiet ville at Norge skulle bli verdens beste land å starte virksomhet i. Det funker ikke med dagens politikk, sier Rytman og peker på formuesskatten, sykelønnsordninger, byråkrati og uforutsigbarhet.

– Bør bekymre politikerne

Tidligere i desember gjorde TV2 en statsministermåling. Der sa 34,3 prosent at de ønsker Solberg, mens over 25 prosent sa de ønsket Listhaug.

I denne undersøkelsen sa også litt over 25 prosent at de ønsket Støre i en periode til.

– Næringslivstoppene er ikke på linje med resten av befolkningen?

– Man kan kort oppsummere det med at næringslivet ønsker annen politikk. Og det bør bekymre politikerne, for det er gjerne der skatteinntektene kommer fra, sier Rytman i SMB Norge.

E24 har kontaktet rådgiverne til Støre og Vedum for en kommentar.

Les på E24+

Politisk risiko? Det er Norge, det!

Advarer mot skattekutt

Samtidig som regjeringen mang en gang har måttet tåle å bli kalt «næringsfiendtlig», fremholder Støre at fremtiden er lys.

I et intervju med E24 i november viste han frem statistikk på stadig økende investeringer i næringslivet, samtidig som han advarte mot høyresidens løfter om kutt i formuesskatten. Det kan øke forskjellene i Norge, ifølge statsministeren.

Støre mener skatt sjelden er den største bekymringen for norske bedrifter, som heller fokuserer på kvalifisert arbeidskraft og infrastruktur.

SMB Norge har fått bedriftsledere til å ta stilling til dette også. Der svarer 67 prosent at formuesskatten påvirker hvilken type erfaringer man gjør, enten i ganske stor (58 prosent) eller i svært stor grad (9 prosent).

84 prosent svarer «ja» på spørsmål om næringslivet har fått dårligere rammevilkår i løpet av inneværende stortingsperiode.

Read Entire Article