Både Norge og USA får viktige pekepinner på hvordan det går med arbeidsmarkedet og økonomien.
Sommerferien er i gang for mange, men makrouken tar ikke fri.
Fredag morgen kommer nye ledighetstall fra Nav. Det blir ukens viktigste norske nøkkeltall, mener sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Sparebank 1 Markets.
Han sier det er ventet at ledigheten holder seg uendret på 2,1 prosent.
– Den har vært stabil og har faktisk falt litt hvis vi regner på desimalene. I slutten av fjoråret var den oppe under 2,2 prosent, og de siste månedene har den ligget i nærheten av 2,05, sier han.
Les også
Fondstips: – Omtrent gratispenger
Norges Bank holdt styringsrenten uendret på 4,25 prosent 18. juni, men signaliserte samtidig at det trolig blir behov for å sette renten videre opp på et av de nærmeste rentemøtene.
– De tallene er viktig for Norges Bank. De har oppjustert ledighetsanslaget sitt en tiendedels prosent i pengepolitisk rapport og har nå lagt til grunn at ledigheten skal stige til oppunder 2,4 prosent de neste årene.
Dersom det blir et hopp i ledigheten til 2,2 prosent i denne omgangen tror Andreassen at det er mindre sannsynlig at Norges Bank hever renten til høsten.
Han understreker at det fremoverskuende anslaget til Norges Bank på 2,4 prosent er lavt i en historisk kontekst.
– Det er ikke sånn at Norges Bank planlegger å kjøre Norge i grøften.
Dette skjer i uke 27
Mandag 29. juni- Christine Lagarde åpner sentralbankforum arrangert av Den europeiske sentralbanken. Forumet varer til onsdag.
- Valutatransaksjoner for juli fra Norges Bank, kl. 10
- Antallet ledige stillinger (JOLTS) i USA, kl. 16
- Økonomisk vekst (BNP) i første kvartal fra Storbritannia og Danmark
- Det amerikanske arbeidsstatistikkbyrået kommer med tall om ledige jobber
- Norge møter Elfenbenskysten i 16-delsfinale i fotball-VM kl. 19
- Obos-boligprisene i juni
- Nybilsalget i Norge i juni, tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken.
- Prisveksten i eurosonen, foreløpige tall for juni kl. 11
- ISM-indeksen for aktiviteten i USAs industri, kl. 16
- Innkjøpssjefsindeks (PMI) for industriaktiviteten i eurosonen, Tyskland, Frankrike, Storbritannia, USA, Kina med flere. Fra S & P Global.
- En rekke sentralbanksjefer, økonomer og sentralbanktopper deltar på et forum arrangert av Den europeiske sentralbanken. Det inkluderer sentralbanksjefene i USA, eurosonen, Sverige, Storbritannia, og Norges Banks Ida Wolden Bache.
- Den viktige amerikanske arbeidsmarkedsrapporten Nonfarm payrolls, som inkluderer jobbveksten og arbeidsledigheten i USA. Kl. 14.30.
- Arbeidsledigheten i eurosonen
- Boligprisene i Norge i juni, tall fra Eiendom Norge kl. 11
- Arbeidsledigheten i Norge, tall fra Nav kl. 08
- Innkjøpssjefsindeks (PMI) totalt sett i eurosonen, og for tjenestesektoren i Tyskland, Frankrike, Storbritannia, USA, Kina med flere. Fra S & P Global.
- Wall Street holder stengt, dagen før USAs nasjonaldag 4. juli
Ventes stabil ledighet i USA
Også i USA blir tall arbeidsmarkedet ukens store begivenhet, sier Andreassen.
Den amerikanske arbeidsmarkedsrapporten Nonfarm payrolls kommer torsdag klokken 14.30 norsk tid.
Vanligvis publiseres rapporten fredag, men denne uken er den flyttet frem fordi det er fridag på fredag 3. juli i forbindelse med USAs nasjonaldag 4. juli.
Det er ventet en uendret amerikansk ledighet på 4,3 prosent og en jobbvekst på rundt 115.000, ifølge analytiker-estimatene Bloomberg har samlet inn.
Det vil i så fall være lavere enn i mai, da det ble skapt 172.000 nye jobber utenfor landbruket. Likevel mener Andreassen at 115.000 er et sterkt tall.
– Det er langt over det de fleste nå tror er opprettholdbart over tid, fordi befolkningen ikke vokser som før, siden det er slått ned på innvandringen, sier han.
Før arbeidsmarkedsrapporten kommer, får markedet et annet viktig signal fra USA.
Tirsdag publiseres tall for ledige stillinger, ofte omtalt som JOLTS.
Andreassen mener dette tallet kan gi et vel så godt bilde av økonomien som selve ledighetstallet.
– Hvis det er veldig mange ledige stillinger, sier det noe om at bedriftene er villige til å by opp lønningene for å få tak i folk, sier han.
JOLTS-tallene ligger én måned bak ledighetstallene. Det vil altså si at det er mai-tallene som publiseres på tirsdag.
– April-tallene viste at det var mange flere ledige stillinger enn det noen trodde på forhånd. Det er ventet en nedgang nå, sier Andreassen.
– Den raskeste veksten siden 2022
I tillegg til tall fra arbeidsmarkedet kommer også innkjøpssjefsindeksen (PMI) til uken.
PMI-målingene er spørreundersøkelser blant bedrifter, og gir et ferskt bilde av utviklingen i økonomien. Bedriftene rapporterer blant annet om ordreinngang, ansettelser og priser.
– Det er veldig gode målinger. Tallene er også helt ferske, som vil si at dette er juni-tall fra hele verden, sier Andreassen.
Andreassen sier det kom noen foreløpige estimater forrige uke, som i sum var bedre enn ventet både i USA og Europa. Han trekker frem at de var gode også for Japan.
– Industrien globalt melder om den raskeste veksten siden 2022, midt oppi det vi har kalt energikrisen, sier Andreassen.
De endelige tallene vil komme løpende fra tirsdag og gjennom uken.
Onsdag kommer lignende aktivitetstall for den amerikaske industrien fra Instituttet for Innkøpsledelse (ISM).
– Det ventes ikke at vi får noe signal om brems i økonomien med tallene derfra, sier Andreassen.
Ferske boligpristall
Det kommer også ferske boligpristall denne uken.
Eiendom Norge kommer med tall for det brede boligmarkedet fredag formiddag. To dager før slipper Obos en forsmak med prisstatistikken for deres boliger.
Eiendom Norge sine tall viste en sesongjustert prisvekst på 0,1 prosent. Det er ned fra april-tallene deres, hvor den sesongjusterte prisveksten var på 0,6 prosent.
Mai-tallene til Obos for Oslo viste en kvadratmeterpris som var 2,5 prosent lavere enn i april, men 0,3 prosent høyere enn i mai 2025. For hele landet var disse tallene 2,6 prosent nedgang og 0,2 prosent oppgang.
Det ble solgt 10.702 boliger i mai, ifølge Eiendom Norge sine tall. Dette er 8,5 prosent færre boliger enn det som ble solgt i mai 2025.
Publisert: 28.06.26 kl. 20:59
2 days ago
2






English (US)