- Fyresdal kommune fikk rundt 110 millioner kroner for å selge tomt til amerikanske Edgeconnex’ planlagte datasenter.
- Horten-selskapet Norsk Data fungerte som mellomledd og kan ha tjent over 200 millioner kroner på samme handel.
- Fyresdal kommune sier de er fornøyde med handelen uansett, og det viktigste er at det skapes arbeidsplasser i bygda.
I det som en gang var furuskog i Fyresdal i Vest-Telemark bankes metallpåler ned i jorden. Sikkerhetsvakter patruljerer den inngjerdede byggeplassen.
Her er den amerikanske giganten Edgeconnex i gang med å bygge det som etter planen blir ett av Norges største datasentre.
Mens naboene er bekymret for å miste idyllen i den vesle bygda, og ordføreren drømmer om et industrieventyr, har store penger fra tomtesalget blitt sendt ut av kommunen.
Nærmere bestemt til tettstedet Skoppum i Horten, til et selskap som i 2025 var oppført med to årsverk.
Selskapet heter Norsk Data og har jobbet med å sikre gigantutbyggingen for kommunen. E24s undersøkelser viser at Norsk Data kan ha tjent godt over 200 millioner kroner i transaksjonen der de fungerte som et mellomledd mellom kommunen og Edgeconnex.
Det er nesten like mye som hele driftsbudsjettet i Fyresdal kommune, og rundt dobbelt så mye som kommunen selv sitter igjen med etter å ha solgt et område på 160 mål med reservert krafttilgang.
Les også
Jakob (31) har tjent millioner på eiendom
– Et historisk godt år
På et sterilt kontor på Skoppum i Vestfold viser Åsmund Myhre, daglig leder i Norsk Data, og styreleder Svein Aarum, E24 inn på et møterom.
Selskapet har spesialisert seg på å være bindeledd mellom grunneiere og selskaper som er på leting etter tomter med krafttilgang, der det kan bygges datasenter. E24 har tidligere skrevet om hvordan Norsk Data gjorde en lukrativ handel da de videresolgte en gammel travbane i Fauske til Kjell Inge Røkkes datasenter-partner Nscale.
– Det har vært et historisk godt år for Norsk Data, sier Myhre.
Det er ingen overdrivelse. Mens selskapets inntekter i 2024 var beskjedne 1,4 millioner kroner, viser regnskapet for 2025 helt enorme tall:
Inntekter på 260 millioner og et nesten like stort overskudd – 249 millioner kroner.
Utbyttet på 140 millioner kroner til eierne ble i avisen Gjengangeren beskrevet som «et av de største utbyttene i lokal næringslivshistorie».
Myhre og Aarum vil ikke kommentere størrelsen på enkelttransaksjoner, men regnskapene og andre opplysninger E24 har, tyder på at en stor del av gigantoverskuddet på 249 millioner kroner stammer fra det planlagte datasenteret i Fyresdal.
Kan ha solgt for 335 mill.
For tre år siden sikret Norsk Data seg en avtale med det kommunalt eide selskapet Myldr Energipark i Fyresdal. Avtalen innebar at de fikk retten til å kjøpe en stor tomt av kommunen.
Ifølge ordføreren i Fyresdal, Erik Skjervagen, var premisset at Norsk Data skulle lande en avtale om datasenterutbygging med amerikanske Edgeconnex.
I slutten av 2025 ble transaksjonene gjennomført.
Da kjøpte Norsk Data aksjene i to kommunale selskaper som eide tomten i Fyresdal.
- Ordføreren Skjervagen vil ikke si hvor mye Norsk Data betalte, men regnskapene fra det kommunale selskapet tyder på at prisen var rundt 118 millioner kroner.
Like etter solgte Norsk Data aksjene videre til Edgeconnex.
- I Norsk Datas regnskap for 2025 er det bokført finansielle inntekter på 256 millioner kroner.
- Inntektene stammer ifølge regnskapet fra salg av aksjer i fire prosjekter, inkludert Fyresdal-selskapene.
- Regnskap og andre opplysninger E24 har hentet inn, viser at inntektene fra de tre andre prosjektene var rundt 39 millioner kroner.
- Det tyder på at Norsk Datas overskudd fra videresalget av de kommunale tomteselskapene i Fyresdal var rundt 217 millioner kroner.
Gitt at Norsk Data betalte 118 millioner kroner til kommunen for aksjene og satt igjen med 217 millioner kroner, betalte Edgeconnex 335 millioner kroner til Norsk Data for tomteselskapene.
– Lønnsomt for alle
E24 har lagt dette regnestykket frem for Norsk Data. De ønsker ikke å kommentere det, og sier prisen er konfidensiell.
– Det har vært lønnsomt for alle parter – det er egentlig vinnere hele veien, og vi har hatt veldig bra samarbeid med alle involverte, sier styreleder Svein Aarum.
– Det har vært enormt mye jobb, kostet mye penger og tatt veldig mye tid med betydelig risiko, legger han til.
I tillegg til to årsverk, har Norsk Data benyttet eksterne konsulenter og rådgivere, opplyser daglig leder Åsmund Myhre.
Edgeconnex har ikke besvart E24s henvendelser, og har foreløpig ikke levert årsregnskap for 2025.
Les også
Kjøpte tomt for 20 mill. – videresolgte samme dag for over dobbel pris
Finn Kinserdal, førsteamanuensis ved Norges Handelshøyskole, har gjennomgått årsregnskapene og grunnlaget for E24s beregninger.
– Selv om det er noe usikkerhet, er – så langt jeg kan se – gevinstberegningen riktig. Den viser at kjøper her har snudd seg raskt rundt og oppnådd betydelig gevinst. Og at kommunen dermed har gått glipp av betydelige inntekter, sier han.
– Fornøyd uansett
Nede ved Fyresvatnet er 20 bedrifter og kommuneadministrasjonen samlet i Næringshagen. Her er ordfører Erik Skjervagen (Ap) også styreleder i det kommunale selskapet som solgte tomten.
Hva Norsk Data solgte tomten for, vet ikke ordføreren, men han sier de trolig har fått «en god del».
Slik reagerer Skjervagen på E24s anslag på at tomten ble solgt for 335 millioner kroner:
– Jeg er ganske sikker på at det er feil. Men vi er fornøyde uansett, egentlig, sier han.
Det viktigste for bygda, er arbeidsplassene datasenteret vil gi, mener Skjervagen. Han anslår minst 300 nye arbeidsplasser etter byggeperioden er over, og sier at for dette hadde de sikkert «gitt bort tomten».
Kommunen tok ut et overskudd på 80 millioner kroner fra Myldr – det kommunale selskapet som fikk inntektene fra tomtesalget. Dette er penger som skal brukes i bygda, forteller ordføreren.
– Det er det ingen andre kommuner som har fått til. Vi har klart å sikre oss det ingen andre har klart, fordi vi var lure og regulerte tomten på forhånd, sier Skjervagen.
– Redder bygda
Olav Veum er daglig leder i det kommunale selskapet Myldr. Hva Norsk Data tjente på tomtehandelen, vet heller ikke han.
– Hvis noen som har tatt en risiko og gjort en god jobb, har tjent penger, så tenker jeg at det er fair, sier han.
Kommunen og Myldr har ifølge Veum først og fremst hatt fokus på at det skal bli vekst og utvikling i Fyresdal. Han mener at kommunen, som her var eier og oppdragsgiver, ikke ville hatt mulighet til å drive frem prosjektet på egen hånd.
– Det å klare å snu en utvikling som vi har stått i, med en stadig aldrende befolkning, det får du rett og slett ikke til med vanlig næringsutvikling. For første gang i historien, kan vi bruke den kraften vi har her selv, til å lage stor industri og masse arbeidsplasser. Det redder bygda, sier Veum.
Les også
Når datasenteret kommer til bygda
Pris fra 280–700 mill.
Kapasiteten til datasenteret i telemarkskommunen skal være på 365 megawatt, hvorav 140 megawatt er tildelt, mens 225 megawatt venter på tildeling gjennom kapasitetskø, opplyser kommunen på sine nettsider.
Partner i Pareto Securities og direktør for kraft og fornybar energi, Lars Ove Skorpen, sier til E24 at tidligere var det vanlig å prise datasentertomter ut fra størrelse på tomten. Nå er det mer vanlig å prise slik «powered land», ut fra pris per megawatt.
– Prisnivået varierer veldig, men for Norge ligger det et sted mellom 200.000 og 500.000 euro per megawatt, sier han.
I norske kroner betyr dette cirka 2–5 millioner kroner per megawatt. I eksempelet Fyresdal, vil prisen med et slikt anslag ligge fra 730 millioner kroner til 1,8 milliarder kroner. Dette under forutsetning om at alle de 365 megawatt blir tilgjengelig kraft.
Om en tar utgangspunkt i allerede tildelt kraft (140 megawatt), vil prisen ligge på mellom 280 millioner kroner og 700 millioner kroner, med anslaget fra Skorpen.
AI-boomen har også ført til at prisene for tomter med krafttilgang har skutt i været.
– Prisene er høyere nå enn for bare ett år siden, sier Skorpen.

1 day ago
3






English (US)