Opprørsgruppen M23 kontrollerer strategisk viktige deler av byen Goma, som ligger i en region full av naturressurser. En ambassadør til landet tror gruppen har et større mål.
Torsdag 30. januar kl. 01:40Kaos råder i den østlige delen av Kongo etter at den rwandiskstøttede opprørsgruppen M23 tok kontroll over flyplassen i byen Goma mandag. Gruppen hevder at de kontrollerer hele byen, noe den kongolesiske regjeringen avviser.
Goma er regionshovedstad i Nord Kivu-provinsen, som er kjent for naturressurser som gull og tinn, i tillegg til viktige mineraler som blant annet brukes i mobiltelefoner og elektriske bilbatteri.
Les også: Driver norsk barnehjem i Kongo: – Jeg gråt da jeg fikk kontakt med dem
– De vil fortsette inn i Sør-Kivu, for Goma kan ikke være målet i seg selv, sier Vincent Karega, som er Rwandas ambassadør til landene rundt De store sjøer i Afrika, ifølge NTB.
Ifølge flere kilder til Reuters har gruppen begynt å ekspandere sørover onsdag, mot byen Bukavu.
M23 begrunner sin eksistens med å skulle beskytte Kongos tutsi-befolkning.
Ifølge FN er det klare bevis for at M23-militsen er støttet av Rwanda. Flere FN-eksperter mener at Rwanda har sendt tusenvis av soldater inn i nabolandet de siste årene.
– Nærværet av tusenvis av rwandiske soldater på vår jord leder til en eskalering med uforutsigbare konsekvenser, sier Kongos president Feliz Tshisekedi i en tale onsdag kveld, gjengitt av Reuters.
M23-militsens inntog i Goma skjer etter at Kongo brøt de diplomatiske forbindelsene til nabolandet Rwanda, som de anklager for å ville ta kontroll over Goma og den mineralrike regionen rundt byen.
Onsdag inviterte Den østafrikanske samarbeidsorganisasjonen (EAC) presidentene i Kongo og Rwanda til et krisemøte for å diskutere situasjonen.
Men ifølge kongolesiske statlige medier, vil ikke Kongos president Felix Tshisekedi delta på møtet.
Døde mennesker i gatene
Som følge av offensiven, har demonstranter tatt til gatene for å protestere mot internasjonal passivitet i konflikten, og angrepet flere ambassader.
FN melder om overfylte sykehus og døde mennesker i gatene.
Kongos utenriksminister ber FN om å gjøre mer.
Over en halv million kongolesere skal være fordrevne i løpet av januar, ifølge Kongos utenriksminister, Thérèse Kayikwamba Wagner.
Forrige gang M23 tok kontroll over Goma, var i 2012. Den kongolesiske hæren tok tilbake kontrollen i løpet av en uke.
Kongos hær, FNs fredsbevarende styrke og allierte har i flere tiår jobber for å holde opprørere unna byen.