Kreften satte karrieren på pause – nå er Amund Vold tilbake på verdenstoppen

4 hours ago 5


 Bjørn S. Delebekk / VGAmund Vold. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Seks år etter kreftdiagnosen vinner kajakkpadleren igjen.

Tirsdag 20. mai kl. 11:59

Kortversjonen

  • Amund Vold vant verdenscupen i K1 5000 meter i Ungarn, seks år etter å ha blitt kreftfri.
  • Seieren markerer en viktig milepæl i Volds comebackskarriere.

– Jeg føler at jeg endelig kan ta tilbake de drømmene jeg mistet da jeg ble syk, erklærer Amund Vold (26) overfor VG.

I 2019 vant han i verdenscupen i kajakk. Samme år ble han rammet av blodkreft.

Nå er han tilbake: Søndag tok han sin første verdenscupseier siden diagnosen på K1 5000 meter i Szeged i Ungarn på tiden 21,28.61.

– Det føles selvfølgelig veldig bra. Det er en stund siden jeg har vunnet noe internasjonalt, så å ta steget opp øverst igjen føles veldig godt. Det ble litt emosjonelt også. Det markerte virkelig at jeg var tilbake, sier Vold.

Han forteller at det siste året har han vært mye hjemme og trent alene. Han har ikke vært så mye i utlandet på samlinger og trent mest utenfor landslaget.

Han visste derfor ikke hvordan han lå an i forhold til de internasjonale konkurrentene. Seieren i verdenscupen kom som en overraskelse.

– Jeg hadde ikke forventet det da jeg dro ned dit. Jeg hadde kun håpet at det kanskje var mulig å ta en medalje. Så det var nesten så jeg ikke skjønte det. Da jeg kom hjem tenkte jeg: Tuller du nå?

– Føler du at du tilbake der du var før du ble syk?

– Jeg må nesten kunne si det når jeg tar en verdenscupseier – det blir teit å si noe annet. Men det har vært en diskusjon med legene om det i det hele tatt er mulig å komme tilbake, og at kroppen har fått så mye juling at det er visse ting som aldri blir helt 100 prosent igjen. Men når alt klaffer en dag, så er det visst mulig likevel.

Søndagens seier var noe hele Vold-familien kjente gleden av – spesielt storebroren Eivind (31), som i sommer, fem år etter Amund, også fikk kreft.

 Line Møller / VGBrødrene Amund (til høyre) og Eivind Vold har vært viktige støttespillere for hverandre. Foto: Line Møller / VG

Han har vært i behandling fra i fjor høst og frem til vinteren og hadde siste cellegiftbehandling 4. desember.

Han så lillebroren vinne på storskjerm på Oslo Kajakklubb.

– Det er ingen som fortjener det like mye som han. Han har kjempet seg tilbake i mange år, og ting har sett bra ut, men det har manglet litt i forhold til det nivået han hadde før han ble syk. Det har vært litt frustrerende – selv om han har vist at han er i veldig god form, så er det så små marginer som skal til for å vinne, sier Eivind Vold til VG.

Broren forteller stolt om seieren:

– Det er noe helt eget å vinne. Og det er måten han gjorde det på også. Han dro jo rett og slett fra hele feltet.

Read Entire Article