Kristian Blummenfelt forsvarte EM-gullet i Ironman etter kjemperykk

1 month ago 14


Kristian Blummenfelt (31) ble også i år en suveren europamester i Ironman i Frankfurt.

 Arne Dedert / DPA / AP / NTBKristian Blummenfelt etter fjorårets EM-gull i Ironman i Frankfurt. Foto: Arne Dedert / DPA / AP / NTB
Oppdatert søndag 29. juni kl. 13:55

Triatlonesset fra Bergen disponerte kreftene perfekt i det tyske solskinnet. På den avgjørende løpedelen tettet han en luke på over ni minutter og kom alene i mål.

Som i fjor fikk Blummenfelt tid til å hilse på publikummere på oppløpet. Vinnertiden ble sju timer, 25 minutter og 57 sekunder.

Det skilte 2.36 minutter ned til den danske toeren Kristian Høgenhaug, som var i klar ledelse etter syklingen. Han ble tatt igjen av Blummenfelt da det gjensto å løpe snaut 8 kilometer i Frankfurts gater.

Det knalltøffe triatlonløpet besto av 3,8 kilometer svømming, 180 kilometer sykling og 42,2 kilometer løping. Starten gikk allerede klokken 06.25 søndag morgen.

I fjor sommer skuffet Blummenfelt stort i Paris-OL. Der var han aldri i nærheten av å kopiere gullet fra Tokyo-lekene i 2021 og endte på 12.-plass.

Publisert: 29.06.25 kl. 13:55

Slå på mørk modus i artikler

Logg inn for å lese og kommentere - helt gratis!

Read Entire Article