Fotballeksperter retter skarp kritikk mot Manchester United-manager Rúben Amorim og spillerne etter tapet mot Newcastle.
Mandag 30. desember kl. 22:55– De har alle vært helt forferdelige. Med tanke på ressursene de har, ser du på det dårligste laget i landet, var Manchester United-legende og Sky Sports-ekspert Gary Nevilles brutale dom da det sto 0–2 på måltavlen etter 19 minutter.
Hjemmelaget hadde da sluppet inn sitt 18. mål i alle turneringer i desember – deres høyeste antall siden mars 1964.
Etter halvtimen valgte Manchester United-manager Rúben Amorim å gjøre grep, og ofret Joshua Zirkzee for Kobbie Mainoo.
– Man må virkelig føle med Zirkzee. En ydmykende stund for ham. Det er forståelig at Amorim valgte å ta ham av banen, men Zirkzee er langt fra den eneste Manchester United-spilleren som har hatt en svak omgang. I tillegg passer ikke Amorims system for denne spillergruppen, skrev fotballskribent Henry Winter på X.
Se Alexander Isak sette 0–1:
Amorim har nå tapt seks av elleve kamper som United-manager – og fem av sine seks siste i Premier League.
– De blir fullstending spilt av banen, sier Viaplay-ekspert Nils Johan Semb om starten av kampen.
Noen dystre tall ifølge BBC:
- Manchester United har tapt fem Premier League-kamper i desember. Det er første gang på over 62 år at United taper fem seriekamper i samme kalendermåned.
- Manchester United har nå tapt tre ligakamper på rad hjemme for første gang siden desember 1978 til februar 1979.
- Manchester United har ikke tapt tre ligakamper på rad uten å score siden mai 2015.
Manchester United ropte på hands da Joelinton scoret Newcastles andre:
Amorim overrasket og inkluderte Marcus Rashford (27) i troppen til 2024s siste Premier League-kamp. Det var første gang siden Europa League-kampen mot Viktoria Plzen 12. desember – siden har Amorim valgt å utelate ham fra troppen i fire kamper.
Rashford uttalte i et intervju med fotballskribent Henry Winter etter den første vrakingen i Manchester-derbyet at han var klar for en ny utfordring.
Mot Newcastle var 27-åringen tilbake på benken, men måtte se lagkameratene bli ydmyket fra benken.
Hjemmelaget måtte klare seg uten kaptein Bruno Fernandes og Manuel Ugarte med suspensjoner. Casemiro og Christian Eriksen fikk tillit på midtbanen.
– Problemet med Casemiro og Christian Eriksen på midtbanen ligger på manageren. Rommene på begge sider av dem står vidåpne, og det er ikke deres feil – de kan ikke dekke hele området. Dette er managerens ansvar for å ha valgt dem, sier fotballekspert og tidligere Liverpool-spiller Jamie Carragher hos Sky Sports.
Nå venter Liverpool
i Premier League og Arsenal i FA-cupen i de to neste kampene.