Medier: Gary Lineker trekker seg som BBC-profil

4 hours ago 2


 Nick Potts / Pa Photos / NTBGary Lineker har jobbet for BBC siden 1995. Han har ledet «Match of the Day» siden 1999. Foto: Nick Potts / Pa Photos / NTB

Britiske medier hevder at Gary Lineker (64) kommer til å trekke seg som programleder i BBC mandag.

Søndag 18. mai kl. 23:48

Den tidligere fotballstjernen er en av de britiske øyers mest kjente TV-navn og best betalte programledere.

Daily Mail og The Sun er blant avisene som søndag kveld melder at Gary Lineker trekker seg som BBC-profil. Telegraphs Oliver Brown skriver i en kommentar at ting ikke kan fortsette som før når det gjelder Lineker.

Sist uke kom Lineker i hardt vær etter at han på Instagram videredelte en video som kritiserte sionisme og hadde en rotte som illustrasjon. Innlegget var fra gruppen Palestine Lobby.

BBC-programleder beklaget ifølge Guardian dette og sa at han «aldri med viten og vilje ville dele noe antisemittisk» og slettet innlegget da han fikk vite at det var støtende.

– Selv om jeg sterkt tror på viktigheten av å uttale seg om humanitære spørsmål, inkludert tragedien som utspiller seg i Gaza, vet jeg også at hvordan vi gjør det, har betydning, sa Lineker ifølge Guardian.

Etter dette har det vært en underskriftskampanje med mål om at den britiske statskringkasteren skulle kvitte seg med Lineker.

Den nå 64 år gamle tidligere storscoreren skulle ha frontet BBC VM-dekning i 2026, ifølge britiske medier.

Det er foreløpig ikke kommet noen bekreftelse på at Lineker skal trekke seg.

The Sun skriver at Linekers avgang ble klar etter et møte med ledelsen i forrige uke. Avisen skriver at han innså at «hans posisjon var uholdbar».

The Spectator skriver at Lineker har en årslønn i BBC på nesten 18 millioner kroner.

Gary Lineker var aktiv i engelsk fotball fra 1978 til 1992 og spilte for Leicester City, Everton, Barcelona og Tottenham. Han avsluttet karrieren i japansk fotball.

Read Entire Article