Millioner mister matpenger i USA

15 hours ago 4


42 millioner amerikanere risikerer å miste matpengene sine på grunn av nedstengningen som nå har vart i over en måned.

 ALLISON DINNER / EPA / NTBSoldater fra California National Guard har denne uken trådt til for å bistå Los Angeles Regional Food Bank. Med økende etterspørsel etter matvarer i regionen, har matbanken fått ekstra støtte til å pakke og distribuere mat til familier i nød. Foto: ALLISON DINNER / EPA / NTB
Oppdatert søndag 2. november kl. 02:55

Lange køer dannet seg utenfor matutdelinger over hele USA lørdag, etter at de føderale matpengene ble kuttet på grunn av nedstengningen.

I New York møtte 200 flere mennesker enn vanlig opp ved World of Life Christian Fellowship International-utdelingen i Bronx. Mange hadde kommet så tidlig som klokka fire om morgenen for å sikre seg mat.

 Kaylee Greenlee Beal / Reuters / NTBMobil matutdeling ved Cedar Creek High School Foto: Kaylee Greenlee Beal / Reuters / NTB

– Hvis jeg ikke hadde matutdelingen å gå til, vet jeg ikke hvordan vi skulle klart oss, sier Mary Martin til Associated Press.

Hun er frivillig ved utdelingen, men er også avhengig av den for å supplere sine egne matpenger på rundt 200 dollar i måneden.

Dommer beordrer utbetaling

SNAP-programmet, som amerikanerne kaller «food stamps», gir matpenger til rundt 42 millioner mennesker i USA. Det tilsvarer omtrent hver åttende amerikaner, ifølge CNN.

 Brian Snyder / Reuters / NTBFoto: Brian Snyder / Reuters / NTB

Fredag beordret en føderal dommer Trump-administrasjonen til å bruke nødmidler for å betale ut matpengene. Dommer John McConnell i Rhode Island ga regjeringen beskjed om å rapportere tilbake innen mandag om hvordan de vil finansiere SNAP-kontoene.

Men president Donald Trump sa sent fredag at novembers utbetalinger sannsynligvis vil bli forsinket, ifølge NBC News.

Familier bekymret for matmangel

Nedstengningen har nå vart i over en måned, og hvis den ikke løses innen onsdag, vil den bli den lengste i USAs historie.

Mer enn 750.000 føderale arbeidere har nå gått glipp av to lønnsutbetalinger og sliter med å betale regningene sine, melder The Washington Post.

Mange av de ansatte må nå bruke kredittkort for å dekke utgiftene sine. Andre oppsøker matutdelinger for å fylle kjøleskapet hjemme.

Torsdag holdt permitterte føderale arbeidere og støttespillere en matutdeling og demonstrasjon i Washington D.C. De krevde at milliarder av dollar i nødhjelp til matprogrammet SNAP blir frigitt.

Situasjonen blir stadig mer alvorlig for familiene som er rammet. Mange frykter at de ikke vil klare å betale husleie og andre faste utgifter hvis nedstengningen fortsetter.

Ved Calvary Baptist Church i Louisville, Kentucky, uttrykte 74 år gamle James Jackson frustrasjon over at vanlige folk må lide på grunn av beslutninger tatt i Washington.

 JOE RAEDLE / AFP / NTBFoto: JOE RAEDLE / AFP / NTB

– Hvis du aldri har vært fattig, vet du ikke hva det vil si å være fattig, sa Jackson til Associated Press.

I Georgia delte Must Ministries ut mat til rundt 1000 mennesker, mer enn ved en vanlig toukers matutdeling.

Politisk strid

Demokratene krever at president Trump og republikanerne jobber med dem for å utvide subsidier til helseforsikring under Affordable Care Act. Trump og republikanerne sier de ikke vil forhandle før staten gjenåpnes.

 J. Scott Applewhite / AP / NTBRepresentantenes hus’ speaker Mike Johnson (R-La.) fikk følge av landbruksminister Brooke Rollins under en pressekonferanse om SNAP-matstøtteordningen på dag 31 av nedstengningen av statsapparatet, i Kongressen i Washington, D.C. Foto: J. Scott Applewhite / AP / NTB

– Jeg er alltid villig til å møtes. Alt de trenger å gjøre er å åpne landet. La dem åpne landet, så møtes vi, sa Trump fredag ifølge ABC News.

En ny meningsmåling fra ABC News/Washington Post/Ipsos viser at flere amerikanere gir Trump og republikanerne i Kongressen skylden for nedstengningen enn demokratene.

Husholdninger som mottar SNAP-støtte får i gjennomsnitt rundt 350 dollar i måneden.

Read Entire Article