Marta Hofsøy, gruppeleder for Ap i kommunestyret i Tromsø, mener at en ren Ap-regjering hadde vært en gavepakke til velgerne og partiet. Men Jonas Gahr Støre var ikke enig.
rapporterer fra Tromsø Tirsdag 28. januar kl. 20:01På et medlemsmøte i Tromsø Ap tirsdag kveld, tok hun ordet og ba statsministeren vurdere å skilles fra Sp ved å avbryte regjeringssamarbeidet.
– En ren Ap-regjering ville vært en gavepakke, sa Hofsøy til Jonas Gahr Støre på det åpne medlemsmøtet.
– Vi har mange flinke folk som kan fylle statsrådspostene etter Sp. Det er ingen grunn til å se så mørkt på ting, sa Hofsøy.
Hun viste til at det siste statsbudsjettet i perioden er vedtatt, og at man uansett skal forhandle fra sak til sak i Stortinget.
Mindre forvirrende
Overfor VG utdypet hun:
– Jeg mener at Ap vel så godt kan gjøre den jobben alene. Det er jo ikke våre primærstandpunkter vi styrer på i dag. Så for velgerne vil det være mindre forvirrende. Etter valget ønsker vi et Ap som er stort nok til å styre, og aller helst sammen med et sterkt SV og et sterkt Sp, sier Hofsøy.
Hun sier at hun langtfra er alene om dette synet:
– Jeg har snakket med flere partifeller om dette i løpet av dagen i dag, og jeg har ikke snakket med noe som er uenige i det. Mange deler mitt syn, sier Marta Hofsøy.
– Ønsker du også at Støre skal fortsette som Ap-leder etter valget?
– Det må valgkomiteen og landsmøtet ta stilling til. Han er jo vår statsminister og partileder i dag, og jeg synes han gjør en kjempejobb, sier hun.
Uenig
Jonas Gahr Støre sier at han tolker uttalelsen fra Hofsøy som en tillit til Ap:
– Hun er jo en av denne nye generasjonen i Arbeiderpartiet som jeg har store forhåpninger til. Og det at hun sier at vi har mange dyktige politikere som kan fylle roller, det har hun helt rett i.
– Men er du enig i at en ren Ap-regjering hadde vært det beste nå?
– Fra meg hører hun at jeg ønsker å fortsette samarbeidet med Senterpartiet, sier Støre.