– Jeg klarer ikke å la være å tenke på alt det ..., starter Canada-trener Jesse Marsch før man kan se at han blir tydelig beveget.
– Det er det harde arbeidet fra disse gutta, karakteren de viser. De er kanadiske helter, det var det jeg fortalte dem på slutten. De er kanadiske helter nå. Jeg er så glad på deres vegne, sier en tydelig rørt Marsch.
Etter 90 minutter var to gigantiske dobbeltsjanser til Canada det nærmeste man var nettsus.
JUBEL: Sent men godt for Canada.
Foto: Lisi Niesner / REUTERS,NTBMen på overtid skulle jubelbruset endelig høres. Fra langt hold banket Stephen Eustáquio inn 1–0. Scoringen sikret en billett til 8.-delsfinalen – for første gang i landets historie.
– Vi jobbet hardt for å få denne seieren. Vi fortsatte å håpe og presse på. Det var et fantastisk mål. Da jeg skjøt, følte jeg at alle skjøt med meg – alle la litt kraft bak den, og den endte i mål. Jeg er så glad, sier Eustáquio etter kampen.
Dermed er én av tre vertsnasjoner sikret minst en kamp til i årets VM. I 8.-delsfinalen venter vinneren av kampen mellom Nederland og Marokko.
– Vi hadde sjanser hele kampen, men vi var ikke dødelige nok. Og så havner den hos Steph, og jeg håper bare at han tar sjansen. Og så begraver han den, oppsummerer Marsch.
Stjernen tilbake
Eustáquio startet kampen som kaptein ettersom Alphonso Davies starte på benken for fjerde kamp på rad.
Da det gjensto 15 minutter ble endelig Davies byttet på.
TILBAKE: Endelig på banen igjen.
Foto: DANIEL COLE / REUTERS,NTB– Du må behandle de store stjernene som Ferrarier. Du må virkelig holde dem ved like og oppfylle alle kriterium før du lar dem gå utpå og uttrykke seg fullt ut.
Det sa Canadas trener Jesse Marsch – og siktet til sin aller største stjerne, Alphonso Davies – før kampen.
Bayern München-profilen har vunnet Mesterligaen, seks ligatitler og lenge blitt sett på som en av verdens beste venstrebacker.
STOR: Davies er Canadas store stjerne.
Foto: Agustin Marcarian / REUTERS,NTBFor skadene har lenge vært et mareritt for lynbacken, og like før VM ble han skadet igjen.
Det har den kanadiske treneren prøvd å bruke til sin fordel.
Prøvde å lure Sveits
Før den siste gruppespillskampen mot Sveits fortalte treneren at Davies var tiltenkt spilletid.
– Jeg vil få han med i matchen, det er sikkert. Jeg tror han kan ha stor påvirkning på kampen. Det å få kapteinen, vår beste spiller tilbake vil bety mye både mentalt, fysisk og fotballmessig, sa han på pressekonferansen.
Men det viste seg å aldri være et tema under laguttaket.
– Alphonso var ikke klar enda, så jeg brukte han litt som en lokkedue, avslørte Marsch etter kampslutt til TSN.
LOKKEDUE: Jesse Marsch var åpen om sine taktiske utspill før kampen mot Sveits.
Foto: HARRY HOW / GETTY IMAGES NORTH AMERICA,NTBOg la til:
– Jeg ville at Sveits skulle være nødt til å bruke tid på å tenke på han.
Sveits' trener, Murat Yakin, svarte for seg etter kampen:
– Du må alltid planlegge med kapteinen. Selvsagt så vi på Davies i forkant, men vi forbereder oss ikke bare på enkeltspillere.
Så kanskje fungerte knepet isolert sett, bortsett fra at Sveits likevel vant 2–1.

Hvem har størst sjanse til å vinne vm?
Akkurat nå er Brasil favoritten
| 1 | Brasil | 10,1 % |
| 2 | Frankrike | 9,0 % |
| 3 | Argentina | 8,7 % |
Basert på NRKs VM-prognose.
Publisert 28.06.2026, kl. 19.59 Oppdatert 29.06.2026, kl. 00.15





Brasil
Frankrike
Argentina
Spania
England
Marokko
Colombia
Canada
Portugal
Belgia
Norge
Sveits
Senegal
Ecuador
USA
Paraguay
Mexico
Kroatia
Egypt
Østerrike
Algerie
Sverige
Elfenbenskysten
Australia
Ghana
Bosnia-Hercegovina
DR Kongo
Kapp Verde
Sør-Afrika
Saudi-Arabia
Sør-Korea
Iran
Tunisia
Irak
New Zealand
Haiti
Tsjekkia
Tyskland
Nederland
Usbekistan
Tyrkia
Skottland
Qatar
Jordan
Panama
Curaçao
Uruguay
Japan





English (US)