Stjal vin for nesten 100.000 kroner: – Litt imponert

5 hours ago 3


Tyvene klarte å ta med seg 20 vinflasker. –⁠ Som på film, sier restaurantsjefen.

 Nikolai JohnsenTyvene lagde hull i murveggen på Oslo-restauranten og krabbet inn. Foto: Nikolai Johnsen
Tirsdag 20. mai kl. 19:07

Kortversjonen

  • Tyver brøt gjennom murveggen til Brasserie Blanche og stjal minst 20 vinflasker.
  • Politiet etterforsker saken og ber om tips fra publikum.
  • Overvåkningskameraer er nå installert for å forhindre fremtidige tyverier.

En eller annen gang etter stengetid 16. mai og frem til søndag formiddag lagde noen et hull gjennom den tykke murveggen til Brasserie Blanche i Oslo.

– De har slått ut murveggen og krabbet inn i et hull. Så har de slått ut kjølemotorene på vinskapet på innersiden og krabbet ut i restauranten, forteller restaurantsjef Nikolai Johnsen til VG.

– Jeg blir jo litt imponert. Det er som en film.

 Helge Mikalsen / VGNikolai Johnsen teller flasker – på tredje timen. Foto: Helge Mikalsen / VG

Den franske restauranten var stengt på 17. mai, så innbruddet må ha skjedd mellom 16. mai og frem til det ble oppdaget søndag formiddag.

– De har jo mest sannsynlig vært her som gjester tidligere. Så er det ikke så vanskelig å skjønne at det er mulig å komme inn på baksiden.

Er du imponert over tyvenes metode?aJa, dette var Olsenbanden-stilbNei, makan til frektcJa, men de burde ikke gjort detdBåde og

Tar grep

Tirsdag ettermiddag har han telt over rundt 400 flasker.

– Jeg har kommet frem til at vi mangler i hvert fall 20, men det gjenstår jo fortsatt to vinskap å gå gjennom. Jeg går ut ifra at de har stjålet for i underkant av 100.000 kroner.

Vin fra produsenter som Cristal, Dom Perignon og Domaine Leflaive, ble tatt.

– Den dyreste som er stjålet koster mellom 4000 og 5000 kroner, forteller Johnsen.

 Nikolai JohnsenHullet i murveggen. Foto: Nikolai Johnsen

– Kommer du til å flytte vinen?

– Jeg kommer nok til å ha de stående sånn. Men nå har vi også fått kameraer som peker på skapet til enhver tid. Vi har jo tatt grep, selvfølgelig.

Ber om tips

Politiet bekrefter at de har mottatt en anmeldelse fra restauranten.

– Vi er i gang med å etterforske saken, og ønsker tips fra publikum som kan ha observert noe utenom det vanlige i området rundt Josefines gate 23 i tidsrommet 16. til 19. mai, sier Marikken Kjær, etterforskningsleder i Oslo politidistrikt, til VG.

Ifølge Johnsen var det ikke overvåknings­kameraer på baksiden der hullet ble oppdaget. Dette er nå på plass, sier daglig leder Are Nordtvedt tirsdag.

– Vi har til og med kamera under vinskapet, det er det ikke mange som har.

– Hvordan bevoktes de dyreste flaskene, de dere ikke har i restauranten?

– De har vi i hvert fall kontroll på.

Brasserie Blanche er anbefalt i Michelin-guiden, men har ikke stjerne.

 Helge Mikalsen / VGNikolai Johnsen skaffer oversikt etter det spektatulere innbruddet. Foto: Helge Mikalsen / VG

Nortvedt spekulerte i helgen på om en slegge kan ha blitt brukt for å komme seg inn. Han er ikke noe nærmere svaret tirsdag, men forteller at hullet er murt igjen.

– Har dere en tanke om at den eller de som har gjort dette har peiling på vin?

– Jeg tenker at de kan litt om vin, men veldig flink kan de ikke være.

– En magnum-flaske Meursault clos des ambres fra Arnaud Ente var tatt ut av skapet, men sto igjen, sier Nordtvedt, om flasken som har en prislapp på 13.900 kroner i restauranten.

Tips oss

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article