Stoltenberg om handelskrig: - Skal gjøre alt for å unngå det

3 months ago 17


 Heiko Junge / NTBEN INN, EN UT: Vedum ut, Stoltenberg blir ny finansminister. Foto: Heiko Junge / NTB

– Vi skal gjøre alt vi kan for å unngå at det blir handelsbarrierer overfor Norge, sa nyinnsatt finansminister Jens Stoltenberg i sin første pressekonferanse. Hans plan er å samarbeide med Trump.

Tirsdag 4. februar kl. 13:10

– Først og fremst skal Norge gjøre alt for å hindre at det blir innført handelsrestriksjoner mot norske varer. Hvis det skulle skje, må vi samarbeide tett med de som er nærmest, ikke minst EU. Det er noe regjeringen i flere år har jobbet med. Der er det tett dialog med EU og andre.

Det sa Jens Stoltenberg (Ap) i sin første pressekonferanse som finansminister, etter at han hadde overtatt nøkkelen til finansdepartementet fra Trygve Slagsvold Vedum (Sp).

På tirsdagens pressekonferanse antydet Stoltenberg at hans erfaringer som Nato-sjef ville påvirke hans jobb som finansminister:

– Jeg skal dele mine erfaringer fra internasjonalt samarbeid, også fra den tiden jeg samarbeidet med Trump i hans første periode, sa han.

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Publisert: 04.02.25 kl. 13:03Oppdatert: 04.02.25 kl. 13:10

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article