SV kan ikke gå med på å la gasskraften på Melkøya fortsette å slippe ut enorme mengder CO₂. Partiet vil ikke stemme for å frigi kraften fra anlegget torsdag.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Saken oppdateres.
Det oppgir SV i en melding onsdag ettermiddag, etter at gruppemøtet i partiet har vedtatt å trekke støtten til et forslag fra Rødt.
I forrige uke sa et flertall på Stortinget at det støttet Rødt-forslaget om å frigi kraften som er reservert til Melkøya i Hammerfest, slik andre kan bruke den.
SV ønsker ikke å bygge ut vindkraft i Finnmark, og de ønsker heller ikke et gasskraftverk som slipper ut CO₂, opplyser partiets nestleder Lars Haltbrekken.
– Melkøya er et gigantisk utslippspunkt, det tilsvarer 320.000 privatbiler årlig. Derfor vil vi elektrifisere Melkøya, men det vil vi gjøre med karbonfangst- og lagring, og med havvind. Det er en løsning som kutter utslipp, og tar vare på naturen, sier han.
Prosjektet i Hammerfest skal kutte utslippene på anlegget med 850.000 tonn CO₂ årlig.
– Problemet med forslaget som har vært på bordet til nå, er at de ikke stanser et eneste vindkraftverk. Dessuten risikerer vi at det bygges ut gasskraft, som vil øke utslippene og ikke kutte dem. Det kan ikke vi støtte, sier Haltbrekken.
Rødt: – Synd
Rødt-nestleder Sofie Marhaug reagerer på at SV har snudd i saken.
– Jeg syns det er synd at SV ødelegger for et flertall mot videre elektrifisering av Melkøya. Det vil kunne føre til høye strømpriser, press på naturen og mulige menneskerettighetsbrudd, sier Marhaug.
– Vi har foreslått både karbonfangst og -lagring og stans i all utbygging av vindkraft i Finnmark, men det har det ikke vært flertall for. Jeg skjønner ikke hvilken retning SV ser for seg å gå her, sier han
– Har du forståelse for at det er vanskelig for SV å støtte noe som fremstilles som ulovlig?
– Jeg syns Haltbrekken overdriver konsekvensene av dette. Det er Stortinget som vedtar lover i Norge, og det er ikke sjelden at Stortinget enedrer Energiloven. Jeg tenker at Haltbrekken har latt seg presse i denne saken, sier Marhaug.
Fryktet nedstengning i 2031
Hvis Equinor hadde mistet kraften som er tildelt, kan Melkøya-anlegget bli stengt ned alt i 2031, har selskapet selv advart.
NHO, LO, leverandører på Melkøya og ordføreren i Hammerfest er blant dem som har kritisert forslaget.
Nå snur SV i saken, og dermed ligger det an til at aktørene på Melkøya får beholde kraften. Opprinnelig ble forslaget støttet av Frp, Sp, SV, Rødt, MDG og KrF med til sammen 89 mandater.
Uten SV har forslaget bare støtte fra 80. Det trengs 85 mandater for å få flertall.
Les også
Kraftsluket på Melkøya: Frykter dyr strøm og fortsatte utslipp
Vil frigi kraften
Dette er ordlyden i Rødts forslag, som flertallet i forrige uke sa at de ønsket å støtte:
«Stortinget ber regjeringen legge til rette for at Statnett kan frigi kraften som er tildelt elektrifiseringsprosjektet på Melkøya, og legge til rette for at næringsaktører kan søke om nettilgang og tildeling av denne kraften.»
Rødt-nestleder Sofie Marhaug var fornøyd med å ha fått med seg flertallet i forrige uke.
– Elektrifiseringen av Melkøya er og blir et dårlig prosjekt. Den vil presse strømprisene opp, tappe kraft fra andre næringer og legge ytterligere belastning på natur og reindrift. I tillegg er hele gjennomføringen fullstendig urealistisk, og det er på høy tid å trekke i nødbremsen, sa Marhaug til E24 i forrige uke.
Statsråden: – Ikke juridisk grunnlag
Energiminister Terje Aasland har advart om at det ikke er mulig frigi kraften som Statnett har reservert til Equinor og partnerne på Melkøya.
Så lenge det er fremdrift i prosjektet tilsier ingenting at reservasjonen kan trekkes tilbake, skriver Aasland til Stortinget. Han sier at han ikke kan pålegge Statnett å handle i strid med lover og forskrifter.
«Det er således ikke juridisk grunnlag for myndighetene til å trekke tilbake nettkapasiteten som er reservert til Hammerfest LNG», skriver Aasland.
Han advarer mot å endre rammebetingelser etter at det er gjort store investeringer.
«Forsøk på å endre på disse rammevilkårene for å stanse prosjektet er svært uansvarlig», skriver han.

1 hour ago
1








English (US)