I kjølvannet av en hardt presset økonomi og landslag som må legges ned, var Petter Northug (39) nådeløs mot Norges Skiforbund. Men nå får han et kraftig svar tilbake.
Fredag 31. januar kl. 19:04Kortversjonen
- Torsdag kritiserte Petter Northug Norges Skiforbund for at de er for mange i administrasjonen og konkluderte med at markedsavdelingen kanskje er den dårligste i forbundets historie.
- Den tidligere ski-kongens kritikk kommer i kjølvannet av at forbundet nå legger ned junior- og rekruttlandslaget på grunn av for dårlig økonomi. Det liker Northug dårlig.
- Adresseavisens Birger Løfaldli svarer at Northugs kritikk er «ufin og useriøs».
- Løfaldli mener Northug bør være mer konkret og komme med eksempler, i stedet for å bidra til splid og mistenkeliggjøring.
Ikke et kraftig svar av Skiforbundet selv som heller ønsket å invitere Northug på kaffe, men av Adresseavisens kommentator Birger Løfaldli.
Løfaldli skriver fredag ettermiddag at Northugs tirade mot forbundet er både «ufin og useriøs».
– Kritikken skyter langt over mål. Den er lite presis og lite konstruktiv, skriver han og ber den tidligere ski-kongen være mer konkret i sin begrunnelse eller komme med eksempler i kritikken mot forbundet.
Kommentator i Adresseavisen
- For onsdag kveld kunne VG melde at Norges Skiforbund legger ned junior- og rekruttlandslaget sitt som en konsekvens av sponsorkrise og en hardt presset økonomi.
- Det falt ikke i god jord hos rekruttlandslaget selv, som i ettertid harselerte med sin egen ledelse på Instagram.
- Der antydet de langt på vei at det er for mange ansatte i Norges Skiforbund, som går utover utøverne.
Northug tok opp samme tema på Snapchat torsdag kveld, der han var på linje med rekruttlandslaget og valgte å lange ut mot ledelsen, han også.
Den tidligere ski-kongen var ikke nådig.
– Er det én plass det må ryddes opp i Skiforbundet, så er det i administrasjonen. For der er det så mye dårlige folk som er ansatt i roller som aldri burde vært der. Og det håper jeg at Cathrine Instebø
vil få ryddet opp i. Det er ikke sikkert hun har hatt muligheten til det så langt, sa Northug.Han fortsatte:
– Det sitter veldig mange ansatte i det som har blitt en altfor stor administrasjon. Som ikke gjør en dritt, eller en dårlig jobb. Sånn at jeg synes det er kult at de tør å legge det ut
.Northug håpet at forbundet ville få inn folk som har et større sportslig fokus, som sørger for et tilbud også til juniorer og rekrutter.
Senere omtaler markedsavdelingen – som er den avdelingen som skal sørge for at forbundet klarer å hente inn sponsorkroner – for «den kanskje dårligste i forbundets historie».
Løfaldli sier til VG at det er dumt at en så kunnskapsrik og sterk stemme i norsk langrenn velger å bruke slike ord som han gjør:
– Han velger å snakke så generelt uten å gå i detalj. Da blir det lite konstruktivt og jeg tror det heller ender med en mistenkeliggjøring i stedet for å gjøre norsk langrenn bedre. Han er kanskje den aller sterkeste stemmen i langrenn.
– Måten han snakker på minner om debattklimaet i andre deler av samfunnet som jeg synes er uheldig.
VG har fredag ettermiddag forsøkt å få et svar fra Northug om Løfaldlis kommentar. Han skriver følgende i en tekstmelding:
«Det er bedre at Løfaldli setter seg inn i saken før han tar telefonen neste gang», skriver 39-åringen.
Adresseavisen-kommentatoren understreker at Northug har gjort mye bra for å gi skisporten oppmerksomhet og viser til NM i midten av januar som et eksempel på det.
«Det siste utspillet hans bidrar i stedet til økt splid og mistenkeliggjøring. Det gjør ikke norsk langrenn bedre», skriver han i sin kommentar.