– Det er god natt, sier kommentator Lasse Granqvist på TV4 etter Frankrikes andre scoring.
For Frankrike lekte med Sverige, mye takket være det offensive arsenalet til franskmennene.
Det ble til slutt en 3-0-seier for Frankrike, og det skjer etter to mål av Kylian Mbappé og ett mål av Bradley Barcola.
Med det har Mbappé seks mål dette mesterskapet – 18 totalt i VM-sammenheng.
Frankrike møter nå sensasjonen Paraguay, som slo ut Tyskland i 16.-delsfinalen.
Frankrike – Sverige – Bradley Barcola: Mål
Brente gigantsjanser
Det var en jevn start mellom de to lagene, men etter 20 minutter spilt satte Mbappé ballen i nettet. Men det viste seg at den franske stjerna var på feil side av forsvarslinja til Sverige, og dommeren blåste av for offside.
Etter det annullerte målet skulle Frankrike skape flere sjanser, men Sverige stod imot stjernegalleriet.
Mbappé fikk en gigantsjanse da han banket ballen i stolpen.
– Utrolig at det ikke står 1-0! utbrøt TV 2-kommentator Morten Langli.
– Den hadde jeg tippet Mbappé ville satt 1000 av 1000 ganger, sa NRKs kommentator Vegard Leikvoll Moberg.
Senere skulle de andre lekekameratene melde seg på. Michael Olise var i ferd med å score et drømmemål da et brassespark traff stolpen. Sekunder senere banket Dembélé til, men ballen snek seg utenfor stolpen.
Gest til landslagssjefen
Men svenskene klarte ikke til slutt å stå imot.
Mbappé viste seg fra sin beste side da han curlet ballen i lengste hjørne. Dermed ledet franskmennene kort tid før pause, og veien til avansement ble lang for svenskene.
Etter scoringen løp superspissen rett til landslagssjef Didier Deschamps og ga ham en god klem.
– Det er vakre bilder, sa Petter Myhre.
Frankrike – Sverige – Kylian Mbappé: Mål
Dette var Deschamps' første kamp på sidelinjen etter sin mors bortgang. Han valgte å stå over Norge-møtet som følge av dødsfallet.
Frankrike skulle fortsette å kontrollere oppgjøret. Svenskene hadde lite å stille opp med da Barcola scoret etter å ha blitt spilt gjennom av brennhete Olise. Dermed stod det 2–0 før timen var spilt, og svenskene stod overfor en voldsom oppoverbakke.
– Det er helt enormt, det Frankrike har å spille på offensivt, sa Myhre.
Mbappé la så på til 3-0, og dermed var svenskene ute av VM.
Publisert 01.07.2026, kl. 00.39 Oppdatert 01.07.2026, kl. 00.58







English (US)