Nicolai Budkov Kjær vant ett sett mot Learner Tien og tok seg til semifinale i NextGen-sluttspillet for tennistalenter i Saudi-Arabia.
Kampen pågår.
Kjær hadde før fredagens siste kamp i puljespillet nær sikret seg plass i semifinalen, men han måtte unngå tap i tre strake sett mot Tien.
Der slo Kjær til med seier i det første settet, og dermed var semifinalebilletten i boks. Kampen pågår, og enda er det usikkert om han blir nummer en eller to i gruppen.
Aldri før har en nordmann tatt seg til semifinale i turneringen som samler de beste tennistalentene i verden.
Tien er helt oppe på 28.-plass i verdensrankingen og førsteseedet i turneringen, men tapte overraskende for spanske Rafael Jodar i første kamp. Dermed må han slå Kjær for å sikre semifinaleplass.
Reglene i sluttspillet skiller seg litt fra vanlige ATP-turneringer. I NextGen-sluttspillet er det best av fem sett, der hvert sett blir vunnet ved å komme først opp til fire games.
Turneringen i Saudi-Arabia samler de åtte spillerne under 20 år som har samlet flest rankingpoeng gjennom sesongen.
Kjær er femteseedet i turneringen etter som et par høyere rangerte spillere ikke deltar. Det er to grupper og de to beste i hver pulje tar seg til semifinale.
Kjær har lagt bak seg en sterk 2025-sesong og bykset langt oppover på verdensrankingen. 19-åringen er nummer 136 i verden.

3 hours ago
3











English (US)