Luciano Spalletti fikk sparken. Claudio Ranieri takket nei. Flere Serie A-klubber har vært i forkant på de attraktive trenerne.
Fredag 13. juni kl. 11:47Kortversjonen
- Italia står fortsatt uten hovedtrener.
- Claudio Ranieri og Stefano Pioli takket nei til jobben.
- Gennaro Gattuso er favoritt til å ta over, ifølge Gazzetta dello Sport.
- Italia står overfor tøff konkurranse om trenere fra klubbene i Serie A.
Spørsmålet nå er hvem som skal ha den ledige jobben som landslagstrener for Italia.
– Det burde bli «Rino
» Gattuso. Han er et symbol for italiensk historie og det italienske landslaget.Det sier Fabio Licari, journalist i den italienske storavisen Gazzetta dello Sport, til VG.
Journalist i Gazzetta dello Sport
Norge sjokkerte Italia på gressmatten på Ullevaal i forrige uke og vant 3–0.
Så sjokkerte det italienske landslaget da de sendte landslagssjef Luciano Spalletti på dør.
«Italia i kaos: en krise uten sidestykke» var overskriften i Corriere dello Sport etter Spalletti-exiten.
– Ingen trodde at Spalletti kunne bli sparket av landslaget, forteller Licari.
I dagene som fulgte, så det ut til at Claudio Ranieri kom til å bli «Azzurri» sin nye sjef.
Så takket han nei, til fordel for en rådgiver-rolle i Roma. Det samme gjorde Stefano Pioli like etter. Han ser ut til å være på vei mot en retur til Fiorentina.
– De beste trenerne i verden er i klubbene fordi de kan betale mer, forklarer Licari.
Det italienske landslaget har også havnet i trenerknipe: De må kjempe om de italienske trenerne med flere av landets toppklubber:
Syv av åtte lag i toppen av Serie A har sto nylig eller står overfor et trenerbytte. Gian Piero Gasperini har tatt over Roma, mens Massimiliano Allegri i slutten av mai ble AC Milans nye hovedtrener.
Hovedtrenere i topp åtte
Napoli: Antonio Conte
Inter Milan: Simone Inzaghi ut, Christian Chivu inn
Atalanta: Gian Piero Gasperini ut, Ivan Juric inn
Juventus: Thiago Motta ut, Igor Tudor inn
Roma: Claudio Ranieri ut, Gian Piero Gasperini inn
Fiorentina: Raffaele Palladino ut, Stefano Pioli (trolig) inn
Lazio: Marco Baroni ut, Maurizio Sarri inn
AC Milan: Sérgio Conceição ut, Massimiliano Allegri inn
Men Carlo Ancelotti
, Antonio Conte eller Roberto de Zerbi , spør du? Alle høythengende (og italiensk) frukt. Problemet? Alle er opptatt.– Alle landslag taper mot klubber – bortsett fra kanskje England som kan kjøpe (Thomas) Tuchel eller Tyskland som kan kjøpe (Julian) Nagelsmann. Men for resten er det vanskelig å få tak i topptrenere som (Pep) Guardiola, (Antonio) Conte og (Jürgen) Klopp.
Gjorde Italia det rette da de sparket Luciano Spalletti?aNei, krise å sparke treneren når så få andre er tilgjengelig.bJa, å tape 3–0 mot Norge er for dårlig av en nasjon som Italia.cVet ikke, følger ikke med på Italia.Men skal man tro nettopp Gazzetta dello Sport, så er altså Gennaro Gattuso den største favoritten til å ta over.
– Det kan være den beste løsningen etter at Ranieri endret mening i siste liten og sa nei. Vi har ingen førstevalg, sier Licari til VG.
Men Gazzetta har ikke fullstendig utelukket andre friere: Roberto Mancini, som overraskende ga seg i 2023, Fabio Cannavaro og Daniele De Rossi er også navn i potten.
– Så nå tror jeg Gattuso er bedre enn de mest kjente navnene, han tilbyr et annet perspektiv. Landslaget trenger noe annet enn en klubb, konkluderer Licari.
Italia står med tre poeng på to kamper, mens Norge står med tolv poeng etter fire kamper.
Hvem som sikrer den direkte VM-kvalifiseringsplassen, får vi vite i løpet av høsten.