Ange Postecoglou (59) ble grillet om sin fremtid som Tottenham-sjef, men hva med Manchester United-manager Rúben Amorim (40)?
Rapporterer fra Bilbao Onsdag 21. mai kl. 13:05Kortversjonen
- Tottenham-sjef Postecoglou avviste rykter om avgang før Europa League-finalen.
- Manchester United-manager Amorim virker å være under mindre press til tross for like resultater som Postecoglou.
- Eksperter mener Uniteds problemer stammer fra spillerkvalitet og klubbens struktur, ikke bare manageren.
– Jeg tror at United-supporterne er så desperate etter at han skal lykkes at de overser at resultatene har vært grusomme.
Det sier Manchester United-kjenner og ESPN-journalist Mark Ogden til VG.
Det var en påfallende forskjell på pressekonferansene til Tottenham og Manchester United kvelden før onsdagens Europa League-finale her i Bilbao.
Postecoglou fikk flere spørsmål om fremtiden og hvorvidt dette kunne være hans siste kamp uavhengig av om det ble et trofé eller ikke.
– Nei. Fordi jeg føler ikke at jobben min her er ferdig. Jeg føler at vi bygger noe og at et trofé forhåpentligvis vil sette enda mer fart på det, svarte Postecoglou på ett av de mange spørsmålene.
Tottenham-sjefen glefset også tilbake mot en journalist som hadde skrevet at han kunne bli «helt eller klovn»:
Mot tampen av tirsdagens seanse på finalearenaen ble Amorim spurt om kontrastene mellom de to pressekonferansene.
– Er du overrasket eller takknemlig for at du ikke later til å være under samme type press til tross for at dere har ganske like resultater som Spurs? spurte en journalist.
– Han er det! Hvem fortalte deg at han ikke er det? Han er det, avbrøt Manchester United-kaptein Bruno Fernandes med et lurt smil.
– Han vil ha jobben min, lo Rúben Amorim etter at Bruno Fernandes hadde avbrutt ham.
ESPN påpeker også humørforskjellen på de to pressekonferanse. Postecoglou blir beskrevet som «irritabel og med piggene ute», mens smil og latter blir trukket frem fra Uniteds del.
Så er det store spørsmålet: Hvorfor snakkes det ikke mer om hvorvidt Rúben Amorim kan få sparken som Manchester United-manager?
– Det er et spørsmål med et komplisert svar, sier United.no-journalist Eivind Brennhovd Holth, før han starter med en kort oppsummering:
– Rúben Amorim sitter i en Ferrari som bare har tre gir. Han har kommet inn i et vepsebol og det handler først og fremst om den spillergruppa han har til rådighet.
Sesongene til Manchester United og Tottenham er påfallende like:
Holth peker på tre hovedgrunner til at United-fansen foreløpig ikke later til å vende seg mot manageren.
- Spillergruppen. Det er feil type spillere og for mange spillere av for lav kvalitet. Holth beskriver stallen som «skakkjørt og ubalansert».
- Garderobekulturen. Holth mener at dette er noe som har vært nødt til å bli ryddet opp i for at noen managere skal lykkes.
- Den nye driften i klubben er så vidt i gang etter at Sir Jim Ratcliffe og Ineos kjøpte seg inn og overtok kontrollen over det sportslige i fjor.
Og når man først åpner døren på det siste punktet, er det svært mye å si om status i Manchester United.
– Det handler ikke bare om rekruttering, men hvordan hele klubben styres med akademi og alt som skjer på Carrington, og så videre, sier Holth – og fortsetter:
– Jeg kunne lett listet opp ti problemer som er større enn Rúben Amorim i Manchester United akkurat nå. Det betyr ikke at fotballtreneren går fri. Det er han som leder laget og er ansvarlig.
– Det er umulig å bare ta treneren her. Det er så mange ting som har spilt inn over tid, som gjør at presset på Amorim som ikke er all verden.
Mark Ogden påpeker at det er en del fans som er misfornøyde, men sier likevel:
– Jeg tror de fleste skylder på eierskapet, Glazer-familien og Ratcliffe. De er en stor del av skylden. De skylder også på spillerne som ikke er gode nok. United har kjøpt en rekke spillere som ikke er gode nok. Jeg tror mange ser på laget og tenker «hva skal Amorim gjøre?». Selv Pep Guardiola ville slitt med å lage et godt lag av dette, sier Ogden.
Fotballjournalist i ESPN
Begge United-kjennerne mener at Amorim først kommer til å bli bedømt etter sommervinduet og med en full sesongoppkjøring, men at det deretter vil være større krav til raske resultater.
– Å vinne i kveld vil gjøre det veldig mye enklere. Da er de tilbake i Champions League og et mye hetere valg for potensielle signeringer. United får litt av karismaen sin tilbake. Taper de så kan det bli en veldig tøff sesong neste sesong. Å vinne vil løfte humøret litt i klubben. De vil føle at de får et «arrestanten løslates»-kort
, sier Ogden.