Tysklands justisminister vurderer å forby AfD

3 hours ago 3


 Kay Nietfeld / DPA via AP / NTBTysklands justisminister Stefanie Hubig i Forbundsdagen i starten av mai. Foto: Kay Nietfeld / DPA via AP / NTB

Tysklands justisminister Stefanie Hubig sier i et intervju at hun nå vurderer å forby ytre høyrepartiet Alternativ for Tyskland (AfD).

Torsdag 22. mai kl. 19:00

I uttalelsen som er gitt i et intervju med avisen Frankfurter Allgemeine Zeitung, sier Hubig at AfD må ses på som «en mulig alvorlig trussel mot vårt demokrati».

– Dette innebærer nødvendigvis å se nærmere på et forbud mot partiet, legger Hubig til.

Kravet om å forby AfD har vokst seg stadig sterkere i Tyskland etter at landets sikkerhetspoliti stemplet partiet som høyreekstremistisk.

I forrige uke sa imidlertid forbundskansler Friedrich Merz i et intervju med Die Zeit at han var skeptisk til et forbud mot AfD. Dersom partiet skal forbys, så må man kunne bevise at partiet kjemper mot landets demokratiske styresett på «aggressivt vis,» sa han.

AfD fikk hele 20,8 prosent av stemmene i valget i februar og ble dermed landets nest største parti. Den konservative blokken fikk 28,6 prosent, og Hubigs SPD endte på tredjeplass med 16,4 prosent.

Publisert: 22.05.25 kl. 19:00

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article