135 drept i Gaza siste døgn, ifølge Hamas-helsedepartementet

18 hours ago 3



I løpet av det siste døgnet er 135 mennesker drept på Gazastripen, opplyser det Hamas-styrte helsedepartementet. Minst 87 ble drept da de forsøkte å få mat.

Publisert: 06.08.2025 23:37

I løpet av natten og morgentimene ble minst 38 mennesker mens de forsøkte å få tak i nødhjelp fra FN-kolonner og fra utdelingssteder styrt av den omstridte stiftelsen GHF. Flere av dem døde da en lastebil med nødhjelp veltet over folkemengde.

Helsedepartementet opplyser også at 771 personer ble såret, rundt 570 av dem mens de ventet på nødhjelp.

Sykehusrapporter melder at 25 personer er drept i israelske luftangrep siste døgn. I tillegg sier helsedepartementet at fem mennesker er døde som følge av sult og underernæring.

Israels president Benjamin Netanyahu er ventet å kunngjøre videre militære tiltak, muligens full reokkupasjon av Gaza, noe som vil vekke sterke reaksjoner både internasjonalt og internt i det krigsherjede, palestinske territoriet.

Ifølge FN har rundt 1400 palestinere blitt drept mens de forsøkte å skaffe mat eller hjelp siden mai.

Read Entire Article