2-åring døde etter å ha blitt etterlatt i bilen

1 month ago 27



Hetebølgen i Spania:

En to år gammel gutt døde i en bil i Valls, Spania, etter at faren glemte ham der i flere timer

 Skjermbilde/Windy
HETESLAG: Etter høye temperaturer i Spania som følge av hetebølgen i Sør-Europa, har to mennesker i Spania mistet livet etter å angivelig ha fått heteslag. Foto: Skjermbilde/Windy

Publisert 01.07.2025 21:53 Sist oppdatert 55 minutter siden

En to og et halvt år gammel gutt ble funnet død i en bil i et industriområde tirsdag etter å ha blitt glemt der av sin far i flere timer midt i den intense hetebølgen som herjer i blant annet Spania. Det melder den spanske avisen La Vanguardia.

Guttens far skulle levere ham i barnehagen, noe han vanligvis ikke gjorde, og glemte at gutten var der da han dro på jobb. 

I stedet for å kjøre til barnehagen, fulgte han sin daglige rute til arbeidsplassen. Han parkerte bilen og gikk på jobb rundt klokken 10.00 om morgenen.

Det var først rundt klokken 15.00 at noen oppdaget barnet i bilen og varslet nødetatene. På dette tidspunktet hadde temperaturen i Valls nådd 37 grader.

Det foreligger foreløpig ikke noen obduksjonsrapport, men ifølge den spanske avisen skal barnet trolig ha omkommet av heteslag. 

Da nødetatene ankom stedet, var barnet allerede tatt ut av bilen og flyttet til et nærtliggende lager. Alle forsøk på å gjenopplive gutten var forgjeves.

Guttens far var den første til å prøve å gjenopplive sønnen. Han er i sjokk etter hendelsen og mottar psykologisk hjelp, skeiver avisen videre. 

Politiet har åpnet en etterforskning av saken, men har foreløpig ikke foretatt noen arrestasjoner. Per nå behandler de hendelsen som en tragisk forglemmelse. Saken kan imidlertid bli anmeldt som uaktsomt drap.

Lørdag døde også spanske Montse Aguilar (51) av det familien mistenker var et heteslag, ifølge den spanske avisen El País.

Aguilar, en renholdsarbeider i Barcelona, kollapset etter å ha arbeidet under hetebølgen da temperaturen i byen var over 35 grader. I løpet av ettermiddagen fortalte hun lederen sin at hun følte seg dårlig og opplevde kramper i hendene samt smerter i rygg, nakke og bryst.

Familien venter nå på obduksjonsrapporten og planlegger å anmelde saken til retten. De er overbevist om at dødsfallet skyldes et heteslag.

Read Entire Article