Avslørte russisk krigsskip nær dansk farvann

4 weeks ago 15



  • Droner er observert over fem danske flyplasser og militære anlegg. Myndighetene kaller det «hybridkrig» fra en profesjonell aktør.
  • Et russisk krigsskip lå nær dansk farvann og etterforskes, melder Etra Bladet.

Ekstra Bladet avslørte og filmet skipet like utenfor kysten til Langeland i Danmark.

Skipet lå der samtidig som at flere droner ble observert over danske flyplasser den siste uken.

Danske myndigheter kaller det en hybridkrig av en profesjonell aktør, men vet ikke hvem som står bak.

Skipet hadde skrudd av sporingssystemet AIS, som gjorde at det ikke var mulig å se det i skipsdatabasene.

Den russiske ambassaden i Danmark har selv tatt avstand fra spekulasjoner om at Russland er involvert i hendelsene, melder DR.

 Ekstra BladetEkstra Bladets bilder av det russiske krigsskipet. Foto: Ekstra Bladet

Ifølge Ekstra Bladet lå skipet akkurat på grensen mellom dansk og internasjonalt farvann.

– Det er påfallende, sier Jacob Kaarsbo til avisen når han får høre om avsløringen.

Han er en dansk sikkerhetsekspert og tidligere sjefanalytiker i Forsvarets Etteretningstjeneste i Danmark.

Vet ikke hvem som står bak

Det er flere skip som har vært i søkelyset etter at det ble observert droner. Danske myndigheter har spekulert i om et skip muligens kan være basen for dronene.

 Ekstra BladetEkstra Bladets bilder av det russiske krigsskipet. Foto: Ekstra Bladet

Ingen av dronene har blitt beslaglagt og ingen er pågrepet.

Ekstra Bladet tok seg ut med helikopter for å finne det russiske krigsskipet «Aleksandr Shabalin» . Ifølge dem har skipet ligget helt stille i området i flere dager.

«Aleksandr Shabalin» har base i Kaliningrad og er en del av Russlands baltiske flåte.

Skipet skal ha vært plassert mellom 70 og 270 km fra flyplassene og anleggene som har blitt rammet av dronene.

 Emil Nicolai Helms / Reuters / NTBThorkild Fogde, politisjefen i Danmark. Foto: Emil Nicolai Helms / Reuters / NTB

Under torsdagens pressekonferanse sa Thorkild Fogde, Danmarks politisjef, at skipet er en del av deres etterforskning i likhet med all skipstrafikk i området.

Militære anlegg rammet

Det har blitt observert droner ikke bare ved fem flyplasser, men også ved tilhørende militære anlegg i Danmark.

På flyplassen i Aalborg er det en militær flybase og ved flyplassen i Skrydstrup er det også en militær flystasjon.

Forsvaret selv sendte ut en pressemelding torsdag kveld:

«Droner er observert ved militære installasjoner. Av hensyn til operasjonssikkerheten og den igangsatte etterforskningen ønsker ikke forsvaret å svare utfyllende på hvor det er observert droner nærme militære installasjoner.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen har vært i kontakt med Natos generalsekretær Mark Rutte om hendelsene.

HYBRIDKRIG? Danmarks forsvarsminister, justisminister, politisjef og forsvarssjef møtte pressen torsdag.   Foto: EMIL HELMS / EPA / NTBHYBRIDKRIG? Danmarks forsvarsminister, justisminister, politisjef og forsvarssjef møtte pressen torsdag. Foto: EMIL HELMS / EPA / NTB

– De siste dagene endrer ikke den militære trusselen mot Danmark, sier Thomas Ahrenkiel, sjefen for Forsvarets Etteretningstjeneste til Danmarks Radio:

– Det vi snakker om her, er hybridtrusler, altså terskelen under krig og har som formål å skape utrygghet og usikkerhet i befolkningen og blant beslutningstagerne.

 Emil Nicolai Helms / Reuters / NTB– Etter at krigen i Ukraina bør ut, har vi sett at Russland har vist større risikovilje i forhold til å bruke andre midler enn de normale diplomatiske midlene, sier Ahrenkiel Foto: Emil Nicolai Helms / Reuters / NTB

– Hva er det som indikerer at det er en hybridhendelse, spør kanalens reporter.

– Etter at krigen i Ukraina brøt ut, har vi sett at Russland har vist større risikovilje i forhold til å bruke andre midler enn de normale diplomatiske midlene.

Bloomberg: Russisk diplomat bekreftet russisk innblanding

De siste ukene har russiske fly krenket både Polens og Estlands luftrom.

Ifølge nyhetsbyrået Bloomberg skal en russisk diplomat ha bekreftet på et hemmelig møte i Moskva at Russland står bak luftromskrenkelsene og dronene i Danmark.

 Czarek Sokolowski / AP / NTBEt bolighus i Polen ble for noen uker siden truffet av russiske droner i byen Wyryki. Foto: Czarek Sokolowski / AP / NTB

Russiske, britiske, franske og tyske diplomater skal ha vært til stede på møtet, ifølge Bloomberg.

Den russiske diplomaten skal ha sagt at hendelsene var respons på Ukrainas motstand mot den russiske okkupasjonen av Krimhalvøyen som har blitt støttet av Nato.

Dette er ikke bekreftet fra flere hold og Kreml avviser påstanden.

Tips oss illustrasjon

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Read Entire Article