– Du kan kalle henne «BensIne», sier Trond Helleland og ler.
I Høyres korridorer på Stortinget er stemningen høy få timer før de trolig får flertall for å instruere regjeringen til å fjerne drivstoffavgiften midlertidig.
Men dette er ingenting å le av, slår Høyres leder Ine Eriksen Søreide fast. Hun mener Jonas Gahr Støre har styrt landet ut i kaos.
– Det er Støre og Ap som har ansvaret for at de opplever en kaotisk situasjon som de har mista kontrollen på, sier Høyre-lederen.
Ryster Arbeiderpartiet
I Arbeiderpartiet uttrykker flere kilder at de er «sjokkert» over at Høyre går inn for å kutte avgiftene midt i stortingssesjonen. Flere stiller seg tvilende til om Søreide selv er med på dette.
– Er dette noe du helhjertet går inn for?
– Ja, det er det. Jeg mener dette er ansvarlig og riktig å gjøre, sier Søreide.
– Er du blitt en populist?
– Nei, absolutt ikke. Tvert imot. Jeg mener dette er ansvarlig, det er tidsavgrenset. Dette er riktig å gjøre og grunnen til at vi gjør det nå er at det slår direkte inn i privatøkonomien til folk, sier Søreide.
Høyre-lederen mener Støre har hatt en rekke muligheter til å unngå kaoset han nå står i.
– Opposisjonen på Stortinget, med Høyre i spissen, har bestemt seg for å bidra til å løse det folk opplever som et stort og reelt problem i en tidsavgrenset periode. Det kunne Arbeiderpartiet ha stemt for. De kunne også ha stemt for våre forslag til skattelettelser, som hadde gjort at folk hadde hatt mer i lommeboka og kunne håndtert den type kriser som nå oppstår, sier hun.
– Har mistet kontrollen
Hun viser til at det er langt fra første gang at Arbeiderpartiregjeringen går på smertefulle nederlag i Stortinget.
– Det er ikke noen tvil om at Arbeiderpartiet og regjeringen har mistet kontroll i Stortinget. De taper nå i snitt cirka åtte prosent av sakene de legger fram. Det er helt uvanlig, sier Søreide, og legger til:
– Jeg synes Støre burde ta tydeligere lederskap. I den situasjonen vi står nå, holder det ikke å skylde på alle andre. Det er ikke trygg styring.
Søreide mener det ikke bare er drivstoffkrisen som viser at Ap har mistet kontroll. Høyre-lederen viser til 17. mars da regjeringen tapte 7 av 16 voteringer i Stortinget.
– Inntrykket mitt er at de har mistet kontrollen Stortinget og at de ikke har noen plan for hvordan de skal få den tilbake. Det kommer bare til å bli flere av de nederlagene de har fått i Stortinget.
– Det at de møter situasjonen med denne arrogansen, gjør også at jeg tror Senterpartiet får mer lyst til å bryte ut i flere saker, sier Søreide.
- Svakt lederskap, svak regjering
Søreide synes Støre har vist mangel på ledelse i drivstoffkrisen.
– Jeg synes det har vært en veldig klar mangel på ledelse. Arbeiderpartiet har hatt muligheten til å gjøre noe med dette, og anerkjenne at det er en problemstilling.
Søreide har merket seg at Ap-topper stadig viser til andre som sier at situasjonen er alvorlig.
– Men de trekker ikke konsekvensene av det. Det at de nå argumenterer mot forslag fra opposisjonen med at det er uansvarlig og at det ikke er sånn man skal jobbe, handler om at de ikke vil gjøre noe, sier Søreide, og refser Ap:
– De kan, men de vil ikke.
Høyre-lederen mener Støre burde kalt sammen partiene på Stortinget og sett etter løsninger. Hun er ikke imponert over at statsministeren ikke klarer å samle rødgrønn side.
– Det er svakt lederskap fra en svak regjering, sier hun.
– Det får de smake nå
Onsdag kveld var det krisemøter på Stortinget mellom regjeringen og budsjettpartiene.
Men de klarte ikke å bli enige.
– Det betyr at Ap heller ikke ser ut til å ville flytte seg på noe. Det at de ikke klarer å bli enige med Sp om en løsning, er det som gjør at Sp nå vil støtte våre forslag. Det er et ansvar regjeringen selv må ta, sier Søreide.
Søreide mener Støre nå får tilbake for at han ikke ville ha en formell samarbeidsavtale etter valget med de andre rødgrønne partiene som vant flertallet i Stortinget.
– Det er fordi Ap vil kunne komme over streken til oss på andre saker. Det får de smake nå. Budsjettavtalen er helt i spill. Jeg tror ikke noen av dem vet hva de ulike partiene mener om dette.
– Arroganse
Hun refser også Støre for det hun mener er løftebrudd om trygg styring av landet og at folk flest skulle få rentekutt, og viser til at Norges Bank i dag varsler en mulig renteheving snart.
– Ap har lovet ting de ikke kan holde, som at renta skal ned. Det er ikke uventet at renta ikke går ned og at den kan gå opp, men i valgkampen handlet retorikken til Ap om at det skulle bli lavere rente.
Søreide mener Støre og Ap har oppmerksomheten rettet helt feil steder, og at det dytter Senterpartiet over mot samarbeid med Høyre.
– De gjør alt de kan for å hindre at forslag fra opposisjonen blir vedtatt, og da bruker de ord som uansvarlig. Jeg synes ikke noe om det. Jeg synes det er en spesiell metode å bruke når vi har politiske diskusjoner, sier hun, og legger til:
– Jeg synes det er ganske påfallende med hvilken arroganse arbeiderpartiet møter denne situasjonen. Det at Ap møter situasjonen med denne arrogansen, gjør også at jeg tror Senterpartiet får mer lyst til å bryte ut i flere saker.
– Jeg synes ikke dette er et bilde på en regjering som har en sterk ledelse av landet. Det er et bilde av en regjering som har mistet kontrollen.





English (US)