Frp har opprettet en personalsak på Hårek Hansen etter at han kom med «helt uakseptable» uttalelser.
Publisert 02.05.2026 23:01 Sist oppdatert 1 time siden
– De er målbart minusvarianter.
Det sa Frp-rådgiver Hårek Hansen om pakistanere i en samtale med to av TV 2s journalister til stede. Han uttalte også at «vellykkede hvite mennesker» burde få flere barn.
– Hva med ikke-etnisk norske? Vil du at de skal få flere barn? spurte TV 2s journalist.
– Nei! Det vil jeg ikke, svarte Frp-toppen.
Hansen er Simen Velles politiske rådgiver. Han er også gift med partileder Sylvi Listhaugs nære venninne.
TV 2s journalister tok lydopptak av samtalen, som ble gjengitt i en sak lørdag kveld. Nå reagerer flere sterkt på uttalelsene.
– Alvorlig
Hansen sier til TV 2 at han tar avstand fra uttalelsene og at han beklager. Han sier også at han ikke er rasist, og at uttalelsene var et «dumt fyllerør.» Les hele tilsvaret hans her.
Professor ved Senter for ekstremismeforskning, Tore Bjørgo, ser alvorlig på uttalelsene.
– Det å snakke om befolkningsgrupper som «minusvarianter», er klart innenfor det vi definerer som rasisme, sa han til TV 2.
Begrepet minusvarianter innenfor raseteori
Eugenikk, også kjent som arvehygiene eller rasehygiene, er en forestilling om at det er et behov for å rette opp det man mener er en negativ utvikling i samfunnet. Målet er å forhindre de såkalte «minusvariantene» i å få barn. Begrepet «minusvariant» ble brukt om mennesker, som ifølge rasehygiene, var «uegnede» som arvebærere.
Kilde: Store norske leksikon
Umar Ashraf, daglig leder i Antirasistisk Senter, er også klar i sin dom.
– Dette er rasisme, helt klart. Det er ikke greit å være så nedlatende og generaliserende overfor folkegrupper, sier Ashraf.
TV 2 har forelagt Hansen kritikken fra Ashraf. Han har foreløpig ikke besvart TV 2s henvendelser.
– Jeg har ikke behov for å definere han, men det er han som har ytret dette og da har han et ansvar. Jeg har vanskelig for å se hvordan han kan ha fortsatt tillit i det politiske arbeidet og som samarbeidspartner på Stortinget etter så alvorlige uttalelser.
Hør lydopptaket:
Ber Listhaug komme på banen
Ashraf mener uttalelsene også rammer troverdigheten til hele partiet.
– Fremskrittspartiet har en historie preget av rasistisk retorikk. Ansvaret for det ligger på toppen av partiet. Jeg kan ikke huske at noen av lederne har tatt et skikkelig oppgjør med det.
Han er helt klar på hva han mener partiet og ledelsen bør gjøre.
– Listhaug har nå en mulighet til og et ansvar for å rydde opp. Hun kan ikke feie dette under teppet. Partiet må vise at de tar rasistisk ordbruk på alvor og ta et skikkelig oppgjør i egne rekker.
TV 2 har forelagt kritikken for Listhaug, men har foreløpig ikke fått svar.
Derfor publiserer TV 2
Hårek Hansen er en sentral rådgiver i det som nå er landets største parti på meningsmålingene.
Hansen er ansatt i Frps stortingsgruppe og er politisk rådgiver for Simen Velle i Frps utdanningsfraksjon på Stortinget.
Hans kone, Pia Prestmo, er en nær venninne av partileder Sylvi Listhaug.
TV 2 mener det er riktig å identifisere Hansen, gitt sin lange fartstid i Frp og sin nærhet til ledende posisjoner i partiet.
Alle rundt bordet denne kvelden visste at de snakket med journalister, men dette var ikke en intervjusituasjon. Da Hansen begynte å snakke om at «vellykkede hvite mennesker» burde få flere barn, mente journalistene at dette var kontroversielle utsagn fra en sentral politisk rådgiver på Stortinget. Uavhengig av hverandre startet de opptak av samtalen.
TV 2s vurdering etter å ha hørt gjennom opptaket, er at utsagnene har offentlig interesse og må publiseres. TV 2 hevder ikke at Hansen er rasist, noe han selv også avviser, men utsagnene defineres av forskere som rasistiske. Vi har også vurdert at utsagnene kom da Hansen var påvirket av alkohol, men at det ikke endrer beslutningen om å offentliggjøre opptakene.
Personalsak
Frps generalsekretær Helge Fossum bekrefter at det er opprettet en personalsak.
– Disse uttalelsene er helt uakseptable. Vi har nulltoleranse for denne type uttalelser. Og det blir derfor fulgt opp i det personalmessige sporet, sa Fossum til TV 2.
– Er disse utsagnene forenlig med å være ansatt i Frp?
– Det er åpenbart helt uakseptable uttalelser som vi har nulltoleranse for.
I kveld utdyper han til TV 2.
– Det er ingen teppeskyfling her. Vi har hele tiden vært tydelige på at partiet ikke kan akseptere slike uttalelser og holdninger. Vi verken kan eller skal karakterisere mennesker på denne måten, sier Frps generalsekretær.
– Dette er ikke i tråd med FrP sin politikk og vi har derfor nulltoleranse for denne typen uttalelser og holdninger uavhengig av kontekst. Derfor vil vi selvsagt følge opp dette internt i tråd med rutiner og regler i partiet. I dette tilfellet må det også skje i et arbeidsgiverperspektiv, avslutter Fossum.








English (US)