– Søndag kveld fikk vi tips fra publikum som hadde fått en snap fra en person som hadde filmet seg selv mens han kjørte i 180 kilometer i timen i Toventunnelen, forteller operasjonsleder Veronica Helen Nylund i Nordland politidistrikt til NRK.
Det er 80-sone på stedet.
– Vi klarte å identifisere hvem det var og fikk stanset den aktuelle bilen. Vi har tatt beslag i videoen og i førerkortet til bilføreren, sier Nylund.
Bilføreren er i slutten av tenårene.
Svært alvorlig
– Vi ser svært alvorlig på dette. Det er jo en tunnel som vi ofte får melding om at det kappkjøres i, men det er ikke alltid vi klarer å stoppe de som utfører det. Men nå klarte vi det, sier hun.
Politiet håper at det vil være til «skrekk og advarsel» for de som vil prøve det igjen.
– Det er ganske mye trafikk i Toventunnelen i Alstahaug i Nordland, som går mellom Leirosen i Leirfjorden og Brattli i Drevjadalen. Det er den lengste veitunnelen i Nord-Norge og er over 10 kilometer lang.
– Konsekvensene kan bli store hvis noen krasjer i den hastigheten, sier operasjonslederen.
Publisert 27.04.2025, kl. 00.41