Boligforsker mener man fort kan tape en årslønn på å la boligkjøpet vente

1 month ago 56



Økonomiprofessor Are Oust mener man kan fort tape en årslønn på å la boligkjøpet vente. Han ser tre megatrender til fortsatt boligprisvekst.

Boligprisene har steget kraftig ved inngangen til året. Onsdag blir boligprisstatistikken for februar lagt frem. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 40 minutter siden

Kortversjonen

– Når man tipper 10 prosent prisvekst så vil en bolig til fem millioner kroner koste 5,5 millioner kroner ved utgangen av året. Det er ikke merkelig at det er press på komme seg inn i boligmarkedet når man kan tape en drøy årslønn etter skatt på å vente, sier Oust til E24.

Boligmarkedet har hatt en knallsterk startstartEiendom Norge anslår en boligprisvekst på 10 prosent i 2025. Boligprisene vokst 4,4 prosent bare i januar. på året, godt hjulpet av lettelser i egenkapitalreglene, strammere tilbudsside og forventninger om både rentekutt og høyere boligpriser.

Les på E24+

NTNU-professor: Unngå feilkjøp i boligmarkedet

Ser prisoppgang

Onsdag morgen legger Eiendom Norge frem den offisielle boligprisstatistikken for februar.

Boligforskeren og NTNU-professoren mener både de kortsiktige og langsiktige faktorene peker på videre prisoppgang i boligmarkedet.

Are Oust, boligforsker og økonomiprofessor ved NTNU.

– Det er veldig mye som tilsier fortsatt prisvekst i februar, og mye tyder på at månedene foran oss også vil ha positiv prisvekst, sier Oust.

Kjøpt boliger

Professoren har også satt penger bak ordene.

Gjennom ulike selskaper er han sammen med familien og andre aksjonærer eksponert mot nærings- og boligeiendom i Trondheim-regionen for nærmere en milliard kroner.

Oust har en andel på rundt 20 prosent av selskapene, tilsvarende en eksponering på omkring 200 millioner kroner.

Les på E24+

Hvor lønner det seg å kjøpe bolig i 2025?

I fjor økte selskapene investeringene i boligmarkedet med over 100 millioner kroner, forteller han.

– Det er en forventning der om at man får boligprisvekst, selv om direkteavkastningen er lav. Men du er avhengig av god nok drift for at ikke likviditeten går i stykker, sier Oust.

Det kommer også som en formaning.

– Likviditetsmessig har det vært krevende i en del år, og det kommer nok til å bli krevende fremover. Det er ikke alt som lar seg regne hjem, sier forskeren.

Les på E24+

10 scenarioer og «svarte svaner» som kan påvirke boligmarkedet i 2025

Prisvekst-joker

Han ser tre megatrender for boligprisvekst de neste tiårene:

  • Eldrebølgen gir økt etterspørsel totalt sett, og spesielt leiligheter, og høyere etterspørsel enn ut fra folketall alene da befolkningsveksten er blant personer som svært ofte bor alene, og nesten aldri flere enn to.
  • Hensynet til miljø og klima gjør at det blir dyrere å bygge nytt
  • Urbanisering der flere vil bo i byene, som også påvirker hvordan man bygger urbant i byene

– Kanskje må vi hive på Forsvaret, sier Oust.

Han forklarer at forsvarsutgiftene trolig vil øke betydelig i årene som kommer. Det vil direkte og indirekte gi litt sterkere arbeidsmarked og litt høyere prisstigning, og dermed behov for litt høyere høyere rente, mener professoren.

– Det ligger an til veldig ekspansive statsbudsjetter, og impulsen fra statsbudsjettet vil nok bli sterk fremover, sier Oust.

Les også

Selger oppussingsobjekt til 62 millioner

– Bra å eie

Han legger til at boligunderskuddet ventes å være betydelig i årene som kommer.

Dette forsterkes av den lave igangsettingen, som det er lite å få gjort noe med på kort sikt.

– Megatrendene har ligget under og drevet etterspørselen og byggekostnadene opp i hvert fall ti år, og skal fortsette å gjøre det i minst tyve år til, sier Oust.

Les også

Visningsrush på mindre leiligheter: – De har litt «noia»

Han påpeker at boligprisene selvsagt kan svinge underveis.

– I det lange bildet sliter jeg med å se at boligprisene skal vokse mindre enn lønnsutviklingen. Da er det en bra ting å kjøpe sin egen bolig, og dra nytte av de skattefordelene som ligger der, sier professoren.

Les også

Hett boligmarked: – Det er brutal konkurranse

Sterk start

2025 startet med kraftig boligprisvekst i januar. Det er vanlig at prisene stiger i starten av året, men oppgangen på 4,4 prosent var sterkere enn normalt.

Som vanlig er det hovedstadsområdet som leder utviklingen.

Det ventes at boligprisene i Oslo nærmest skal eksplodere i løpet av året, og flere meglere melder om stor interesse og høy temperatur i markedet fra starten av året.

Les også

Solgte 2,6 millioner over prisantydning: – Overgikk alle forventninger

– Ekstremt

E24 har nylig skrevet flere saker om boliger som har gått over prisantydning eller der prisene har blitt skrudd kraftig opp.

Budskapet fra potensielle boligkjøpere er heller ikke til å misforstå.

– Brutal konkurranse, sa en person på boligvisning i Oslo til E24 i helgen.

– Ekstremt, sa en annen.

Les også

Hett boligmarked: – Det er en opplevelse

Obos-byks

Mandag fikk man kanskje et forvarsel for hva som er i vente.

Prisene på brukte Obos-boliger i Oslo steg med 2,4 prosent fra januar til februar, noe som overrasket selv boligbyggeren.

– Vi har tidligere anslått at prisene skal stige med ti prosent i Oslo og åtte prosent på landsbasis i hele 2025. Med denne sterke starten kan det være et for forsiktig anslag, sier Obos-sjeføkonom Sissel Monsvold

For Norge som helhet steg Obos-prisene 2,1 prosent i februar. I perioden februar 2024 til februar 2025 steg Obos-prisene med 10,4 prosent i Oslo.

– Avtatt noe

Handelsbanken venter nå at boligprisene steg 1,9 prosent nominelt og 1,1 prosent sesongjustert i februar, hensyntatt Obos-tallene.

Det er ned fra tidligere estimater på henholdsvis 2,0 og 1,2 prosent, påpeker sjeføkonom Marius Gonsholt Hov i en oppdatering.

Sjeføkonom Marius Gonsholt Hov, Handelsbanken.

«Dette tyder på at den underliggende prisveksten har avtatt noe fra januar, men ikke vesentlig; husk at de sesongjusterte boligprisene steg med 1,4 prosent i januar», skriver sjeføkonomen.

Les på E24+

Emilie (31) flipper boliger – solgte for 600.000 over prisantydning

Ser høyere rentebane

Handelsbanken tror fortsatt at Norges Bank har undervurdert prisveksten i første kvartal.

Kombinert med en sterk norsk økonomi, lavere ledighet enn ventet og fall i kjerneinflasjonen kan dette trekke i retning av færre rentekutt en ventet, ifølge Hov.

«Per i dag virker det fortsatt sannsynlig at Norges Bank vil revidere rentebanen oppover i mars», skriver sjeføkonomen.

Eiendom Norges boligprisstatistikk for februar legges frem kl. 11.00 onsdag.

Les også

Stanset salget – skrudde opp prisene med inntil to millioner

Les også

Høydepunkt: Boligprisene i Oslo opp, opp, opp?

Les også

«Brennhett» boligmarked: – Detter ikke av stolen av dette

Les også

Derfor er Norge alene på rentetoppen

Read Entire Article