Det har gått tre uker siden de ansatte ved båtbyggeriet fikk den tunge beskjeden om at industrieventyret i bygda var over.
Brødrene Aa har vært en hjørnesteinsbedrift for de 600 menneskene i den vesle bygda helt innerst i Hyefjorden i Gloppen, over snart 80 år.
Siden konkursnyheten har ikke de ansatte mottatt en eneste krone fra Nav.
– Vi vet ikke så mye mer enn dere, sier Jon Vidar Storsletten når NRK møter han på verftstomten i Hyen. Han representerer de ansatte gjennom Brødrene Aa sin klubb.
Også Kystens Næringsliv har omtalt den manglende lønnen fra Lønnsgarantiordningen, som de ansatte må vente på i 15 måneder.
Storsletten har benyttet konkursen til å ta sommerferie. Hverdagene benytter han til å klippe gress og stelle gårdstun.
Må betale renter for lønn
Årsaken skal være forsinkelser i Nav-systemet, ifølge klubblederen. I mellomtiden må de ansatte gå til banken for å søke om å få utbetalt forskuttert lønn og feriepenger i form av et lån.
Men det blir ikke billig; de ansatte må nemlig punge ut 4,5 prosent i renter for de lånte pengene.
– Det er vanskelig å forstå hvorfor det er slik. Vi har god dokumentasjon på den jobben vi har gjort, og hva vi har tjent det siste året. Feriepengegrunnlaget er regnet ut ned til hver minste øre, sier Jon Vidar Storsletten oppgitt.
Slik ser det ut på kaia ved verftet i dag. Norled kansellerte kontraktene på tre nye hybridelektrifiserende passasjerbåter. Kontrakten hadde en verdi på 420 millioner kroner.
Foto: Nils Ole Refvik / NRKStorsletten understreker at det ikke er banken eller bostyrer som kan klandres for dette, men forklarer at det er saksbehandlingstiden til Nav som er utløsende for rentene.
Lokalbanken stiller opp
Det er Sparebank 1, avdeling Sogn og Fjordane som tilbyr løsningen med lån i samarbeid med konkursboet.
Kommunikasjonsdirektør Johanne Viken Sandnes bekrefter til NRK at utbetalingene nå er i gang.
Johanne Viken Sandnes i Sparebank 1 Sogn og Fjordane sier banken føler på et lokalt ansvar for å følge opp de konkursrammede i Brødrene Aa.
Foto: Sparebank 1– Dette er en krevende situasjon for de ansatte, og som lokal bank ønsker vi å bistå så godt vi kan, med de virkemidlene vi har, sier hun.
Sandnes forklarer at de ansatte har fått tilbud om å få 90 prosent av sin opptjente lønn, som de har til gode i forskuddsutbetalinger.
Banken har satt inn ekstra folk på jobb for å kunne følge opp de konkursrammede raskest mulig. Sandnes kan ikke tallfeste hvor mange av de ansatte som har benyttet seg av ordningen, men sier interessen har vært stor.
Kommunen vil ha bedre verktøy
Varaordfører i Gloppen, Jan Ove Rygg, synes det er fælt at de ansatte må vente så lenge på utbetaling fra Nav.
Kommunen er hardt preget av konkursen. Det bor i underkant 6000 innbyggere i Gloppen.
– Halve bygda har mistet jobben. Hele kommunen er stolt over det denne hjørnesteinsbedriften har fått til. Så det er klart at dette berører oss, sier han.
Ordfører Jan Ove Rygg (H) er bekymret for at Gloppen kommune mister viktig kompetanse, hvis ikke bedriften reddes.
Foto: Nils Ole Refvik / NRKSammen med ordfører, kommunedirektør og næringssjef etablerte han en beredskapsgruppe da konkursen var et faktum. Hensikten med den var å vise at kommunen ser alvorlig på situasjonen.
– Men jeg føler på en avmaktsfølelse, og skulle ønske at vi kunne gjort mye mer for å redde bedriften. Verktøykassa for kommunene i slike situasjoner er dessverre ikke så altfor stor, hevder Rygg.
Helst skulle han sett at kommunen kunne satt av egne folk på saken til å finne midlertidige støttejobber til de som står uten arbeid.
Har hatt besøk av interessenter
Klubbleder Storsletten bekrefter at de som har søkt om forskuttert utbetaling av banken, fikk utbetalt lønn sist torsdag.
– I tillegg har vi i klubben støtta opp med litt penger som kan dekke rentekostnadene frem mot feriepengeutbetaling, legger han til.
Som NRK tidligere har omtalt, har Brødrene Aa blitt regnet som et norsk industrieventyr og en spydspiss i det grønne skiftet.
Båtbyggeriet i Hyen går en usikker fremtid i møte.
Foto: Håkon Vatnar Olsen / NRKStorsletten forteller at de har hatt flere møter med politikere om saken, deriblant Sogn og Fjordane-representant Torbjørn Vereide (Ap).
– Vi hadde et møte over Teams, og han sa han skulle prøve å ta opp saken i Stortinget med spørsmål om hvordan Nav-utbetalinger kan ta så lang tid.
Klubblederen har fortsatt håp om en løsning.
– Jeg er optimist. Det har allerede vært folk innom lokalene, som kanskje kan være interessert i å drifte et nytt selskap, avslører Storsletten.
Publisert 25.06.2025, kl. 19.43