Akkurat nå
Mens PST advarte om at russiske påvirkningsoperasjoner, dro en Oslo-skole på besøk til Russlands ambassade for å lære om propaganda og kildekritikk. Utdanningsbyråden reagerer sterkt.
Kortversjonen
- En Oslo-skole besøkte den russiske ambassaden i forbindelse med et pedagogisk opplegg om propaganda og kildekritikk.
- Utdanningsbyråd Julie Remen Midtgarden kritiserer besøket som uklokt på grunn av Russlands krig mot Ukraina.
- PST har advart mot russiske påvirkningsoperasjoner som kan påvirke norske holdninger til Russland og krigen i Ukraina.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
– Det var en del av et pedagogisk opplegg i historie om historiefortolkning, kildekritikk og propaganda, sier direktør Nils-Tore Sagen Mosvold for videregående skoler i Utdanningsetaten til Utdanningsnytt.
Besøket fant sted for rundt to uker siden. Ambassaden har selv omtalt besøket på sin Facebook-side og publisert bilder av det. I en oppdatering skriver ambassaden at elevene blant annet fikk se en dokumentarfilm som var «spesielt tilpasset av ambassadens diplomater til et norsk publikum».
Opplegget handlet om Cubakrisen og om hvordan krisen fortolkes og formidles fra russisk og amerikansk hold, ifølge Mosvold. Klassen skal også besøke den amerikanske ambassaden.
Han opplyser videre at de er i kontakt med rektoren ved skolen for å få mer informasjon om besøket.
Det fremkommer av bildene fra arrangementet at filmen elevene ble vist er finansiert av russiske massekommunikasjonsdepartementet Minkomsvyaz.
Byråd for oppvekst og utdanning i Oslo, Julie Remen Midtgarden (H), reagerer sterkt. Hun kaller besøket en uklok og lite gjennomtenkt avgjørelse.
– Som byråd reagerer jeg sterkt på at en Osloskole avlegger et besøk på den russiske ambassaden i den tiden vi er i. Den russiske angrepskrigen mot Ukraina er uakseptabel og gjør det riktig å ta sterkt avstand fra Russland og russisk propaganda og forsøk på påvirkning, skriver Remen Midtgarden i et svar til bystyrerepresentant Lars Petter Solås (uavhengig), som har stilt spørsmål ved besøket.
PST har i sin siste trusselvurdering advart om at den norske meningsdannelsen vil være et mål for russiske påvirkningsoperasjoner som har som mål å påvirke holdningene til Russland og landets krigføring i Ukraina.
Er det greit at skoleelever deltar på slike arrangementer på Russlands ambassade?
Ja, det må være greit.
Nei, dette er problematisk.
Jeg er usikker.

2 weeks ago
13
















English (US) ·