Danmark vil sende militært lastefly med nødhjelp til Gaza

1 week ago 4



Nødhjelpen skal etter planen leveres fra luften og slippes over Gazastripen.

Dette bilder viser flydropp fra et dansk Hercules-fly under en øvelse i 2010. Foto: Claus Bonnerup / AP / NTB
  • Emma Bø

Publisert: 12.08.2025 13:59 | Oppdatert: 12.08.2025 14:20

Det er et militært Hercules-fly som skal levere nødhjelpen til Gaza, skriver danske TV2. Nødhjelpen skal etter planen slippes ned fra flyet.

Utenriksminister Lars Løkke Rasmussen vil ikke utdype hvor mye nødhjelp det er snakk om, eller når det skal skje.

– Vi vil helst ikke gå inn i alle de operative detaljene, sier Rasmussen.

Lars Løkke Rasmussen

Danmarks utenriksminister

Den danske regjeringen forventer at det vil være en til to leveranser, innenfor nåværende vindu i luftrommet, som skal stenge 22 august, skriver danske TV 2.

Rasmussen mener Danmark ikke kan holde seg passive til det som skjer på Gaza.

– Det er et bidrag som gjør en forskjell for mennesker som sulter.

Rasmussen er ikke i tvil om at det hadde vært en bedre løsning å sende nødhjelp via lastebiler på land.

– Det absolutt beste som kunne skje, er at Israel gir uhindret tilgang for humanitær hjelp inn i Gaza og tillater FN og humanitære organisasjoner å operere, sier han til danske TV 2.

Read Entire Article