Vladimir Putin skal igjen skinne. Denne gang på «familiebilde» med sjefene i verdens to mest folkerike land. Men det kan bli like lite fruktbart som Trump i Alaska.
Skriver om krigen i Ukraina, sjakk, Formel 1, idrettspolitikk, m.m.. Utdannet ved NMBU og Moskvas statsuniversitet. Hobbybonde.
Verdens kanskje tre mektigste menn etter USAs president møtes. For å finne ut hvordan de skal fikse Trump.
Xi Jinping (Kina), Narendra Modi (India) og Vladimir Putin (Russland) skal diskutere hvordan de skal reagere på Trumps toll og pønske ut hvordan de skal utmanøvrere den amerikanske presidenten.
Det er over 20 stats- og regjeringssjefer fra hele Asia og Midtøsten som kommer til kinesiske Tianjin søndag og mandag, men disse tre er de viktigste i organisasjonen som kalles Shanghai Cooperation Organization (SCO)
.Møtet blir sett på som en direkte politisk reaksjon på Det hvite hus’ utenrikspolitikk under Donald Trump: sanksjoner
, tollsatser og avtaler gjort på bakrommet.Den sanksjonsutsatte Putin fra verdens største land skal nok en gang sole seg i glansen av andre ledere – i dette tilfellet sjefene i de to mest folkerike landene i verden.
Det er ventet at Xi og Modi vil hjelpe ham med å gjenoppbygge sin innflytelse etter tre og et halvt år med sanksjoner.
Mange har spådd at Trump kommer til at Kina og India igjen kommer på talefot, og dette er første gang på mer enn syv år Modi tar turen til Kina. Det signaliserer at det kjølige forholdet mellom Kina og India kan være på vei til å bli bedre – takket være Trump.
For Kinas leder Xi handler det om noe så ambisiøst som å drive fram en ny verdensorden - med den uberegnelige Donald Trump i Det ovale kontoret
i Washington. Han vil vise at Trumps bestrebelser på å finte ut Kina, India og Russland ikke har lykkes.India er som verdens mest folkerike land viktig. USA har lenge jobbet for å etablere India som en handelspartner og alliert i regionen. Washington har ønsket å fremme India som en demokratisk motvekt til Kinas makt. Når Donald Trump nå har innført 50 prosent toll på India, har det vært med på å skyve India i armene på Kina. De to landene har en langvarig grensekonflikt som førte til militære trefninger så sent som i 2020.
Trump har utvilsomt hatt edle hensikter med sin «tollstraff». India redder russisk økonomi ved å kjøpe mye olje av Moskva. Inntektene fra olje- og gassproduksjonen er helt avgjørende for at Vladimir Putin kan fortsette sin dyre krig i Ukraina.
Men India liker ikke å bli diktert hvem de skal importere fra. De vil i stedet svelge stoltheten og bedre forholdet til Kina. Vi kan komme til å se en ny «bromance» mellom Modi og Xi på dette møtet.
For Putin blir det nok en mulighet til å skinne på verdensscenen og vise at han ikke er isolert - etter at han møtte Donald Trump i Alaska nylig.
SCO hadde opprinnelig fokus på sikkerhet og bekjempelse av terrorisme, men omfatter i dag også økonomisk, militært og handelspolitisk samarbeid. Fire av de ni mest folkerike landene i verden er med. Det utgjør nær 3,3 milliarder mennesker av klodens totalt 8,2. Men eksperter mener at det er mer prat enn resultater av disse møtene.
Tror du Kina, India og Russland kan utfordre USAs makt? aJa.bNei.cUsikker.– Snarere enn å tilby en konkret ny verdensorden, viser SCO de vedvarende vanskelighetene som anti-liberale makter som Kina og Russland har med å bli enige om og gjennomføre et troverdig alternativ, skriver professor Stefan Wolff ved Universitetet i Birmingham på theconversation.com.
Derfor handler det mest om symbolikk. Og om et «familiebilde» med både Xi, Modi og Putin smilende.
Men symbolikk er også politikk.
Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.