Demonstrerte mot Facebook-sjefens yacht i Longyearbyen

10 hours ago 5



– Hele ferden fra Azorene til Nord-Norge og Svalbard er over 4000 kilometer. Frem og tilbake tilsvarer det utslippene til 1400 nordmenn i året.

Det sier Franziska Hasenburg, som er medlem i Arctic Climate Action Svalbard.

Franziska Hasenburg

Franziska Hasenburg, medlem i Arctic Climate Action Svalbard

Foto: Maria Philippa Rossi / NRK

Onsdag arrangerte de en demonstrasjon i Longyearbyen: Facebook-sjefen Mark Zuckerbergs 118,9 meter lange luksusyacht «Launchpad» er i Longyearbyen.

Den hadde med et større støtteskip. Yachten besøkt flere steder langs norskekysten, og er en av verdens største.

Det er ikke kjent om Zuckerberg selv var eller er om bord på hele eller deler av turen.

NRK har sendt en forespørsel til Meta, men har ikke fått svar.

La ikke til kai

– Vi har ikke fått bekreftelse på at Zuckerberg er på båten, men utslippene er uansett de samme, sier Hasenburg.

Arrangøren mener at et slikt besøk er upassende, siden klimaendringene merkes mest i Arktis. Det var rundt 20 mennesker på demonstrasjonen.

Demonstrasjon Svalbard

Noen av dem som hadde møtt opp for å demonstrere.

Foto: Maria Philippa Rossi / NRK

– Vi vil vise at Svalbard posisjonerer seg imot klimaødeleggelser, sier Hasenburg.

Det var planlagt at yachten skulle legge til kai. Det gjorde den ikke, til stor forvillelse fra de frammøtte.

Halvard Raavand, nestleder i Greenpeace Norge, sier de markerer at Trump har vært en president i 100 dager.

– I løpet av de dagene har han kuttet i klimatiltak, trukket USA ut av Parisavtalen, kuttet i fri klimaforskning, kuttet i fornybare energiinvesteringer og økt investeringen i fossil energi, og legger til:

– Det har han gjort med støtte av rikinger som Mark Zuckerberg som har yachten sin liggende her.

Halvard Raavand

Halvard Raavand, nestleder i Greenpeace Norge.

Foto: Maria Philippa Rossi / NRK

Publisert 30.04.2025, kl. 20.03 Oppdatert 30.04.2025, kl. 20.06

Read Entire Article