Dommer Jarred Gillett fikk nok å stri med da Martin Ødegaard gjorde comeback etter skulderskaden.
Sindre Espe, VG
Publisert: 28.09.2025 19:32 | Oppdatert: 28.09.2025 19:52
Newcastle så lenge ut til å ta alle tre poengene, men to sene scoringer fra Arsenal snudde kampen på hodet.
– Det er Premier League på sitt aller beste. Kampen hadde absolutt alt. Newcastle kommer til å være knust. Jeg syntes Arsenal var strålende i første omgang. De mistet grepet i omtrent 20 minutter etter pause, men så begynte de å ta over igjen, sier tidligere Liverpool-spiller Jamie Redknapp i Sky Sports’ studio.
Arsenals utligning kom i det 84. minutt etter at Arsenal hadde byttet inn Mikel Merino, Gabriel Martinelli og Martin Ødegaard – som var tilbake i troppen etter å ha stått over tre kamper med en skulderskade.
Ødegaard la igjen til Declan Rice, som prikket ballen perfekt inn til Merino. Spanjolen steg til værs og stusset ballen i lengste hjørnet bak en utspilt Nick Pope i Newcastle-buret.
Seks minutter på overtid satte midtstopper Gabriel inn 2–1-scoringen etter en perfekt slått corner av Ødegaard. 1–2 ble også sluttresultatet på St. James’ Park.
– Det finnes ikke noe bedre enn en sen matchvinner i fotball. Jeg er målløs, sier Arsenal-spiller Bukayo Saka til Sky Sports.
- Se målet øverst i artikkelen.
– En enorm seier for Arsenal, og en enorm seier for Arteta. Liverpool taper, Arsenal vinner på imponerende vis, sier Sky Sports-ekspert Gary Neville og har tittelkampen i hodet.
Der skiller det nå to poeng i Liverpools favør.
Men det som trolig kommer til å bli stående igjen som kampens store snakkis kom da dommer Jarred Gillett først dømte straffe til Viktor Gyökeres og Arsenal, men senere omgjorde avgjørelsen etter å ha sett situasjonen på VAR-skjermen.
Se situasjonen her:
– Hvis Pope er borti ballen, så er det ikke straffe – og han er faktisk på ballen før han treffer Gyökeres. Hvis du analyserer situasjonen og ser hvorfor det ikke ble dømt, så er det vanskelig å klage på avgjørelsen, sier tidligere Manchester City- og England-keeper Joe Hart på BBCs sending.
Tanker om at straffen ble omgjort?
Riktig avgjørelse.
Skjønner det ikke.
– Etter gjennomgang ser vi at Newcastles keeper er på ballen, og det er ingen forseelse. Den endelige avgjørelsen er droppball, annonserte Gillett over høyttaleranlegget.
Gigantkjøpet Nick Woltemade, som i sommer ble hentet fra Stuttgart for 940 millioner norske kroner, stanget inn kampens første scoring etter en kort cornervariant fra Sandro Tonali.
– Av med hatten, sa United-legende Gary Neville på Sky Sports’ sending.
Arsenal-spillerne var rasende for at det ikke ble dømt frispark til midtstopper Gabriel, som gikk i bakken etter en duell med Woltemade i forkant av scoringen.