Eide møtte Palestinas statsminister: – Skjebnetid for Palestina

5 hours ago 7



 Rune Stoltz Bertinussen / NTBUtenriksminister Espen Barth Eide (Ap) beskriver situasjonen i Gaza som katastrofal. Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) møtte søndag Palestinas statsminister Mohammad Mustafa i Madrid. Partene diskuterte blant annet arbeidet mot en tostatsløsning.

Søndag 25. mai kl. 17:26

Kortversjonen

  • Utenriksminister Espen Barth Eide møtte Palestinas statsminister i Madrid for å diskutere tostatsløsningen.
  • Eide beskriver situasjonen i Gaza som katastrofal og oppfordrer til internasjonal innsats for en politisk løsning.
  • Eide mener verdenssamfunnets øyne har åpnet seg for krisen i Gaza, selv hos tidligere motvillige land.

– Flere og flere land blir nå tydeligere i sin støtte til Palestina. Det er stor enighet om at det internasjonale samfunnet må gjøre mer for palestinerne og bidra til at tostatsløsningen blir en realitet, sier Eide etter møtet.

Utenriksministeren beskriver situasjonen i Gaza som katastrofal og sier at det internasjonale samfunnet må fortsette innsatsen mot en politisk løsning på konflikten.

– Vi står i en skjebnetid for Palestina, for det palestinske folket og deres rett til selvbestemmelse i sitt eget land. Situasjonen i Gaza er katastrofal, og Vestbredden er mer destabilisert enn på lenge.

Viser desperate scener i Gaza:

I nesten tre måneder blokkerte Israel all nødhjelp inn til Gaza før de tidligere denne uken lempet på blokaden ved å slippe inn over 100 lastebiler med nødhjelp. FN og Palestinsk Røde Halvmåne har imidlertid advart om at nødhjelpen ikke når fram til lokalbefolkningen.

Eide mener at den forferdelige situasjonen i Gaza har fått verdenssamfunnet til å sperre opp øynene, selv land som har hatt høy terskel for å kritisere Israel.

Møtet skjedde i forbindelse med et ministermøte om Palestina i den såkalte Madrid-gruppen, som består av land som har anerkjent Palestina som en egen stat. Gruppen inneholder både europeiske og arabiske land.

– Det er viktig at vi fortsetter å styrke denne alliansen med andre land som ønsker å finne en varig og rettferdig løsning på konflikten og sikre at vi alle trekker i samme retning, sier Eide avslutningsvis.

Møtet i Madrid er en del av forberedelsene til FN-konferansen om Palestina i juni.

Read Entire Article